jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۶۹۶۵۰   ۲۳ بهمن ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

معاون سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از اجرای طرح ساماندهی سیمای شهری حریم گنبد و حفظ هویت ایرانی ـ اسلامی گنبد جهانی سلطانیه خبر داد و گفت: با توجه به تجربیات گذشته برای حل مشکل ساخت و ساز در این شهر، طرح تفصیلی تهیه خواهد شد که در آن برنامه‌های میان‌مدت و بلندمدت و چشم‌اندازهای آینده و همه مسائل از دیدگاه‌های مختلف مانند میراث زیستی و طبیعی به سمت توسعه پایدار دیده شود.

به گزارش ایسنا، محمدحسن طالبیان در خصوص قاچاق اشیای تاریخی از کشور نیز خاطرنشان کرد: توجه ویژه‌ای به فعالیت‌های سطح جهانی شده است، به گونه‌ای که با فعالیت‌های انجام گرفته 349 قطعه از بزرگ‌ترین محموله قاچاق کشور که مربوط به قطعه‌های تاریخی ساوجبلاغ است به کشور بازگردانده شد و در بازگرداندن 30 هزار قطعه الواح گلی تخت جمشید و الواح منطقه چغامیش نیز در حال حل شدن است.وی تصریح کرد: با توجه به تعهدات یونسکو، از همه کشورها درخواست شده است که در این زمینه با این سازمان همکاری داشته باشند. همچنین برای جلوگیری از قاچاق قطعه‌های تاریخی کارگاه‌های ویژه با یگان حفاظت و نیروی انتظامی برگزار شده است که امیدواریم با کمک گرفتن از تجربیات جلوی این اقدام گرفته شود.

وی با بیان این‌که در داخل کشور نیز اخیراً بیش از 59 هزار قلم شیء تاریخی در تهران کشف شد که بیش از 11 هزار قطعه مربوط به دوره‌های سلجوقی، ایلخانی قبل از اسلام و بعد از اسلام بوده‌ است، یادآور شد: در بین آثار کشف شده سکه‌ای برای یادبود امام رضا(ع) مربوط به دوره صفویه قرار داشت که به موزه خراسان انتقال یافت و امیدواریم بتوان با کمک مردم فضا را برای قاچاقچیان ناامن کرد. البته برای جلوگیری از قاچاق اشیای تاریخی برای یگان حفاظت تجهیزاتی در نظر گرفته شده و در برنامه ششم توسعه نیز به این موضوع توجه شده است؛ زیرا در کل دنیا این نوع قاچاق تجارتی غیرقانونی بوده و همه کشورها با آن مبارزه می‌کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

یک نکته مثبت و خوب مذاکرات وین این است که مسؤولان دولت با یک موضع عقلانی و مبتنی بر سیاست قطعی نظام در مذاکرات سطح کارشناسی حاضر شده‌اند.

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

از ابتدای شیوع کووید ۱۹ در جهان، ناشناخته بودن ویروس کرونا تنها محدود به درک مردم عادی نبود و این ویروس برای جامعه پزشکی هم ناشناخته بود.

خودمان به خودمان رحم کنیم

خودمان به خودمان رحم کنیم

متاسفانه کرونا روی زندگی همه تأثیر منفی گذاشته است. به‌خصوص هنرمندان و پیشکسوت‌هایی مثل من که حدود ۱۵- ۱۴ ماه است که هیچ پیشنهادی را قبول نکردم.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر