مرد جوان هنگام تمرین فوتبال دچار مرگ مغزی شده بود

فوتبالیست جوان به 4 بیمار زندگی بخشید

فوتبالیست جوان که هنگام تمرین دچار مرگ مغزی شده بود، با اهدای اعضای بدنش به چهار بیمار نیازمند زندگی دوباره‌ای به آنها بخشید.
کد خبر: ۷۶۹۲۱۴

به گزارش جام‌جم، رضا سال‌ها بود که فوتبال بازی می‌کرد و هر هفته برای تمرین به باشگاهی در یکی از محله‌های کرج می‌رفت. صبح روز جمعه هفدهم بهمن امسال پس از بازی با دو پسرش کسرای هفت ساله و کهبود هجده ماهه، ساک ورزشی‌اش را برداشت تا همراه برادرش راهی باشگاه شود. آن روز حس غریبی داشت، چند بار پسرانش را بوسید و به آنها قول داد زودتر به خانه بازگردد و با آنها بازی کند.

یک ساعتی از تمرین و بازی نگذشته بود که در سرش درد عجیبی احساس کرد و از زمین بیرون رفت. برادرش با مشاهده این صحنه، رضا را سوار خودرو کرد و با هم به بیمارستان البرز رفتند. زمانی که به بیمارستان رسیدند، رضا بی‌هوش شده بود. پزشکان پس از معاینه او، تلاش برای نجات جان مرد سی و چهار ساله را آغاز کردند، اما سطح هوشیاری رضا هر لحظه پایین‌تر می‌آمد. برادرش پس از گفت‌وگو با پزشکان متوجه خونریزی مغزی او شد و این که احتمال زنده ماندنش کم است.

پسر جوان بلافاصله با خانواده و همسر برادرش تماس گرفت و موضوع را اطلاع داد و آنها نیز بسرعت خود را به بیمارستان رساندند. صدای گریه فضای بیمارستان را پر کرده بود. همه پشت در اتاق عمل ایستاده بودند و برای سلامتی رضا دعا می‌کردند تا شاید چشم‌هایش را باز کند. مادر رضا بی‌تاب بود و هاجر، همسرش بی‌تاب‌تر از او.

باورش نمی‌شد در همین چند ساعت این حادثه برای شوهرش رخ داده و او در اتاق عمل با مرگ دست و پنجه نرم می‌کند. با گذشت یک روز از بستری شدن رضا سطح هوشیاری‌اش تغییر نکرده بود؛ پزشک خانواده او را به اتاقش دعوت کرد و گفت: رضا مرگ مغزی شده و دیگر امیدی به زنده ماندن او نیست.

باور این موضوع برای خانواده مرد جوان سخت بود. سرانجام تصمیم گرفتند تارضایت دهند اعضای بدن فوتبالیست جوانشان اهدا شود. هر چند هاجر و بچه‌ها در غم از دست رفتن پدر خانواده به سوگ نشستند، اما با تصمیمی که گرفتند باعث شدند نام و یاد رضا برای همیشه در قاب قلبشان جاودانه شود.

مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی بیمارستان سینای تهران در گفت‌وگو با جام‌جم در این باره اعلام کرد: این بیمار مرگ مغزی که رضا معتمدی‌نژاد نام دارد به دلیل خونریزی مغزی از روز هفدهم بهمن امسال در بیمارستان البرز شهرستان کرج بستری شده بود، اما سطح هوشیاری‌اش همچنان پایین بود.

پزشکان پس از بررسی‌های لازم پزشکی نظر دادند که دیگر امیدی برای بازگشت این مرد به زندگی وجود ندارد، اما خانواده‌اش می‌توانند اعضای بدن وی را اهداکنند.

دکتر ساناز دهقانی افزود: مسئولان بیمارستان و تیم پزشکی پس از چند بار گفت‌وگو با این خانواده موفق به جلب رضایت آنها برای اهدای عضو مرد جوان شدند.بنابراین روز بعد او برای تائید نهایی و مشخص شدن این که کدام بافت‌های بدن وی قابل پیوند است به واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی بیمارستان سینای تهران منتقل و پس از آزمایش‌های لازم قرار شد قلب، کبد و دو کلیه‌های وی که قابل پیوند هستند به چهار بیمار نیازمند اهدا شود.

وی یادآور شد: به این ترتیب رضایت‌نامه‌ای که امضای والدین و همسرش در آن ثبت شده بود در اختیار ما قرار گرفت و بعدازظهر دوشنبه پس از عمل جراحی اعضای بدن این بیمار از بدنش خارج و در اختیار واحد پیوند بیمارستان مسیح دانشوری تهران قرار گرفت و چهار بیمار چشم انتظار زندگی دوباره‌ای پیدا کردند.

اهدای اعضای بدن خیر مدرسه‌ساز

اعضای بدن «ژاله احمدیان» بانوی نیکوکار که منزل شخصی خود را در منطقه 14 تهران برای مدرسه‌سازی اختصاص داده بود، به بیماران نیازمند اهدا شد.

اوایل امسال ژاله احمدیان با مراجعه به دفتر مجمع خیرین مدرسه‌ساز منطقه 14 تهران، با امضای تفاهم‌نامه‌ای منزل شخصی خود را در منطقه 14 تهران برای مدرسه‌سازی در اختیار آموزش و پرورش قرار داد تا این محل سقفی برای تحصیل دانش‌آموزان کشورمان باشد. این بانوی خیر که بر اثر مرگ مغزی در بیمارستان بستری بود، پس از سپری کردن یک دوره کما در بیمارستان بوعلی سینا، به دیار باقی شتافت و اعضای بدن او به چند بیمار نیازمند اهدا شد. وی در دوره زندگی خود ازدواج نکرد و فرزندی نداشت.

معصومه ملکی / گروه حوادث

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
صعود به عشق مردم وطنم

گفت‌وگوی «جام‌جم» با امیرمحمد دانایی،جوان‌ترین ایرانی صعودکننده به اورست در آستانه سفر به کوه وحشی

صعود به عشق مردم وطنم

نیازمندی ها