علایم سرطان دهان را بشناسید

یک جراح دهان، فک و صورت اعلام کرد: شایع ترین سرطان ناحیه دهان، فک و صورت، سرطان سلول های سنگ فرشی مخاط دهان است که حدود 90 درصد سرطان های ناحیه فک و صورت، سرطان سلولهای سنگ فرش مخاط دهان را تشکیل می دهد .
کد خبر: ۷۶۸۵۰۳
علایم سرطان دهان را بشناسید

به گفته دکتر عباس کریمی، یکی از عوامل ایجاد کننده این سرطان، مصرف دخانیات است، مصرف مشروبات الکلی یا هر چیزی که مخاط دهان را تحریک کند مانند استفاده از دست دندان هایی که خوب ساخته نشدند و در دهان لق هستند و ممکن است به مرور زمان به دلیل لقی ایجاد زخم کنند که اگر این دست دندان درست نشود در دراز مدت ممکن است منجر به سرطان شود.

وی هر عاملی که منجر به تحریک مخاط دهان شوند از جمله سیگار، الکل و همچنین مصرف متداوم مواد غذایی تند و تیز را عامل اصلی در ایجاد سرطان موثر دانست و گفت: دندان هایی که بنا به دلایلی شکسته اند و یک تیزی در دندان ایجاد شده که این تیزی باعث زخم در زبان می شود و اگر آن دندان درمان نشود در دراز مدت ممکن است این زخم به سرطان تبدیل شود. بنابراین این سرطان که شایع ترین سرطان های ناحیه فک و دهان است خودش را با یک زخم نشان می دهد و زخمی که در مراحل اولیه بدون درد است و متاسفانه مریض به پزشک مراجعه نمی کند و به مرور زمان هم این زخم از بین نمی رود.

کریمی در همین زمینه ادامه داد: در خیلی مواقع مردم این جور زخم ها را با آفت اشتباه می گیرند ولی آفت که شایع ترین ضایعه مخاطی دهان است اگر هیچ درمانی هم انجام نشود ظرف یک تا دو هفته خود به خود خوب می شود ولی زخمی که در دهان بوجود آمده بعد از یک تا دو هفته خوب نمی شود و حتی با برطرف کردن عامل ایجاد زخم باز زخم خوب نمی شود و بیمار حتما باید به متخصص مربوطه مراجعه کند تا این زخم بیشتر مورد بررسی قرار گیرد و یک عامل دیگری که می تواند این سرطان ها را افزایش دهد عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است مثل افرادی که خیلی جرم بر روی دندانشان دارند یا دندان شکسته دارند یا دست دندانهای خوبی داخل دهان ندارند در معرض ابتلا به سرطان هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت اگر این سرطان های سلول های سنگ فرشی مخاط دهان زود تشخیص داده نشده و به موقع درمان نشوند به مرور زمان خیلی بزرگ می شوند و ایجاد مشکل برای غذا خوردن و حتی نفس کشیدن می کنند و این سرطان ها اگر به موقع درمان نشوند متاستاز می دهند و غدد لنفاوی گردن را درگیر میکنند و اگرباز درمان نشوند سایر نقاط بدن را درگیر می کنند و پیشگیری این سرطان ها خیلی مهم است و هر زخمی که در دهان وجود دارد باید جدی گرفته شود و افراد باید به متخصص جراح فک و صورت مراجعه کنند. ( مهر )

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها