جمع‌آوری قراردادهای ماهیانه

قرارداد کار کمتر از یکسال ممنوع شد

امنیت شغلی در وضعیت قرمز است

موج اخراج نیروی کار در آستانه نوروز

در ۴۰روز دیگر امنیت شغلی به پایین ترین حد سالیانه خود می رسد و هزاران نفر با اتمام قرارداد کار در آستانه سال نو بیکار خواهند شد، در عین حال از بازار بحران زده کار رویش‌های جدیدی را هم شاهد خواهیم بود.
کد خبر: ۷۶۷۶۵۷
موج اخراج نیروی کار در آستانه نوروز

در حال حاضر یکی از مهم ترین مسائل و مشکلات جامعه کارگری کشور، ناامن بودن بازار کار و احتمال از دست رفتن فرصت شغلی و تجربه تلخ بیکاری است. به دلیل وجود هزاران تقاضای کار و نبود زمینه های جذب کارجویان، امنیت شغلی نیز به پایین ترین حد خود رسیده است.

این مسائل باعث شده تا ظرف مدت یکی دو دهه، تقریبا تمامی قراردادهای کاری کشور از دائم و مستمر به موقت و غیردائم تبدیل شوند که تاثیرات منفی فراوانی بر امنیت شغلی نیروی کار خواهد داشت و از آنسو شرایط اخراج نیروی کار برای کارفرمایان بسیار آسان است.

وزارت کار اعلام کرده ۹۳ درصد کل قراردادهای کاری کشور در حال حاضر موقت و غیردائم است که اگر از این موضوع چنین استنباط کنیم که تقریبا تمامی صنعت و تولید کشور در وضعیت موقت و نگران نسبت به آینده در حال کار هستند، بنابراین با بازار کاری نابسامان و بحران زده نیز مواجه خواهیم بود که ویژگی آن وجود صف های طولانی و ترافیک شدید تقاضای کار از سوی جوانان است.

سایه شوم واردات بر سر تولید داخل

امروز کارفرمایان می گویند نمی دانند حتی در آینده نزدیک چه سرنوشتی در انتظار آنها خواهد بود و نوسانات یکباره قیمت مواد اولیه و ادامه واردات بی رویه انواع و اقسام کالاهای غیرضرور و مشابه داخل، صنعت آنها را تا مرز ورشکستگی و نابودی پیش برده است.

واردات امروز نه تنها در صنعت و تولید، بلکه در کشاورزی و اقلام مصرفی مردم نیز به وفور وجود دارد و بازارها شاهد تبلیغات اغراق آمیز و رقابت عجیب واردکنندگان برای عرضه محصولات خود به مردم هستند. شبکه های تلویزیونی با دریافت مبالغی اجازه می دهند محصولات خارجی به اسم تولیدات ایرانی در ساعات پُربیننده، ضربه های هولناکی به صنعت و تولید داخلی بزند.

دولت ها در طول دهه های اخیر و به ویژه یک دهه گذشته، حمایت های مناسبی از تولیدات داخلی نداشته اند و با وضع مقررات دست و پاگیر و افزایش یکباره هزینه های بنگاه ها در جریان اجرای فاز اول هدفمندی یارانه ها، باعث نابودی درصد قابل توجهی از صنایع کوچک و واحدهای خُرد کشور شده اند.

این مسائل باعث شده تا امروز کشور با انبوهی از تقاضا برای کار مواجه باشد، اشتغال به بزرگترین دغدغه خانواده ها تبدیل شود و جوانان اغلب پس از فراغت از تحصیلات دانشگاهی، مدت ها وقت و توان کاری خود را در جستجو و آرزوی یافتن شغل به سر ببرند.

ترافیک تقاضا برای کار

مقامات دولتی در سفرهای استانی در دولت های گذشته و فعلی با درخواست های فراوان کار از سوی جوانان مواجه می شوند و برخی نمایندگان مجلس می گویند قریب به اتفاق درخواست مردم حوزه انتخابیه از آنها فقط شغل است.

در چنین وضعیتی که ممکن است برای تصدی یک فرصت شغلی صدها و بلکه هزاران نفر داوطلب باشند، امنیت شغلی نیروهای شاغل در پایین ترین حد خود قرار می گیرد و صدها هزار قرارداد کار به صورت موقت منعقد می شود؛ در عین حالی که ممکن است بسیاری از صنایع موجود کشور جنبه مستمر و دائم داشته باشند اما ترجیح می دهند در بخش قرارداد کاری هیچگونه ریسک و تعهدی به بنگاه اضافه نکنند.

طبق اعلام مقامات دولتی و وزارت کار، حفظ اشتغال موجود و تقویت مشاغل فعلی به یکی از فعالیت های اصلی دولت تبدیل شده و بخشی از توان سیاست گذاران و برنامه ریزان صرف این موضوع می شود که نباید از ادامه فعالیت بنگاه های موجود و حفظ اشتغال آنها غافل شد.

بازار کار در شرایط موقت کامل

غلامرضا عباسی با تاکید بر اینکه ظرفیت اشتغال موجود کشور توان پاسخگویی به تمامی نیازهای کارجویان را ندارد، گفت: اشتغال امروز قراردادی شده و قرارداد موقت ها در صف اول بیکاری و ریزش قرار دارند.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران اظهارداشت: نبود امنیت شغلی باعث نگرانی و افزایش استرس نیروی کار می شود و آنگاه تاثیر این ناامنی را ما در افت شدید بهره وری نیروی کار در ایران و تاثیر ناچیز آن در جریان تولید را می بینیم.

عباسی افزود: کارگر نباید نگرانی فردای خود را داشته باشد و نباید شرایط به نحوی می شد که قراردادهای موقت تمامی فضای بازار کار کشور را تسخیر کند و این بازار در شرایط موقت کامل اداره شود.(مهر)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱
آرزو
-
۰۸:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
۰
۰
اگه چندتا آدم خودخواه مسئول مدیر عامل وكار فرما باشن دیگه جامعه برای كارگرا تبدیل به جهنم میشه

نیازمندی ها