محققان آمریکایی شیوه‌ جدیدی را برای بازسازی چهره افراد مظنون با استفاده از دی‌ان‌ای به جا‌مانده از وی در صحنه جنایت ابداع کرده‌اند.
کد خبر: ۷۶۶۷۸۷
بازسازی چهره مظنونان با دی‌ان‌ای + عکس

پیش از این، دی‌ان‌ای به جامانده در صحنه جنایت فقط زمانی کارآمد بود که این اطلاعات از قبل در یک پایگاه داده ذخیره شده بودند و این داده‌ها با اطلاعات فرد مظنون مطابقت داشتند.

دی‌ان‌ای دارای اطلاعات ژنتیکی منحصربفردی درباره مشخصه‌های جسمانی فرد است و مجموعه‌ای گسترده‌ای از چهره‌ها را خلق می‌کند.

در روش جدید که توسط محققان پزشکی قانونی آمریکا ابداع شده است، چهره شخص از جمله چشم و رنگ پوست وی با استفاده از 50 پیکوگرم (0.05 نانوگرم) دی‌ان‌ای به جای مانده در صحنه جرم، با دقت بالا بسیار بالایی بازسازی می‌شود.

تعیین چهره با استفاده از دی‌ان‌ای که «فنوتیپ دی‌ان‌ای» نام دارد، در واقع، پیش‌بینی ظاهر فیزیکی فرد با استفاده از دی‌ان‌ای است.

روش ارائه‌شده توسط آزمایشگاه‌های نانو پارابن (Parabon)، «پزشکی قانونی تصویری» نام گرفته و می‌توان از آن برای بدست آوردن سرنخ‌هایی در پرونده‌های جنایی استفاده کرد که در آنها هیچ مظنون یا اطلاعاتی در پایگاه داده دی‌ان‌ای وجود ندارد.

با استفاده از این روش می‌توان نمونه‌های مورد نیاز دی‌ان‌ای را به سادگی از اثر انگشت گرفت؛ همچنین پیش‌بینی دقیق دودمان ژنتیکی، رنگ چشم، رنگ مو، رنگ پوست و اندازه چهره افراد متعلق به هر پیش‌زمینه قومیتی با این روش امکانپذیر است.

این آزمایش همچنین با استفاده از دودمان ژنتیکی فرد، نشانگرهای دیگر و با استفاده از تمامی اطلاعات بدست آمده، شکل احتمالی چهره فرد را بصورت دیجیتالی تهیه و در اختیار محققان قرار می‌دهد.(ایسنا)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها