کاهش آلاینده‌های هوا در نمونه‌های بنزین و گازوئیل تهران

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا با بیان این‌که نتایج تازه‌ترین پایش کیفیت سوخت شامل بنزین و دیزل در تهران طی پاییز سال 93 اعلام شد، گفت: این نتایج نشان می‌دهد در پاییز امسال تمام پارامترهای بررسی کیفیت هوا در شرایط بهتری نسبت به فصل بهار و تابستان بوده و میزان گوگرد، بنزن و اکتان در بنزین مورد بررسی از جایگاه‌های تهران در حد استاندارد بوده است.
کد خبر: ۷۶۶۵۳۹

به گزارش ایسنا، وحید حسینی درباره نتایج جدیدترین پایش کیفیت سوخت تهران افزود: در پاییز امسال، تعداد ده نمونه سوخت بنزین با نمونه‌برداری تصادفی از چند جایگاه سوخت‎رسانی سطح شهر تهران جمع‌آوری شده و برای آنالیز به آزمایشگاه بین‌المللی ASG آلمان فرستاده شد. نتایج آنالیز بنزن، محتوای گوگرد و عدد اکتان نمونه‌های مذکور، و همچنین مقایسه آن با نتایج فصل بهار و تابستان امسال نشان می‌دهد در اکثر نمونه‌های بنزین پارامتر‌های کیفی نمونه‌ها در حد استاندارد است.

حسینی ادامه داد: میزان بنزن در نمونه‌های مورد بررسی در بهار و تابستان امسال بالاتر از حد مجاز بود، اما در نمونه‌ای که پاییز امسال از جایگاه‌ها گرفته و بررسی شده بنزن در حد استاندارد یورو4 گزارش شده است.

وی یادآور شد: یکی از آلاینده‌های مورد بررسی در نمونه سوخت‌هایی که از جایگاه‌های تهران برداشته و آزمایش شده، گوگرد بوده که یافته‌ها نشان می‌دهد در اکثر نمونه‌های بنزین پاییز محتوای گوگرد به حد استاندارد رسیده است.

به گفته حسینی، نتایج پایش سوخت بنزین در پاییز 93 گویای آن است که میزان اکتان هم در بنزین معمولی توزیع شده در جایگاه‌های سوخت افزایش یافته است، زیرا هر چه عدد اکتان بیشتر باشد به‌سوزی بهتر اتفاق افتاده و آلاینده کمتری منتشر می‌شود. مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا ابراز کرد: در فصل بهار و تابستان فقط نمونه‌های بنزین سوپر حد استاندارد عدد اکتان تحقیقی را کسب کرده بود در صورتی‌که در فصل پاییز این حدود رعایت شده است. لازم به ذکر است در این آنالیزها مشخص شد نمونه‌های سوپر، اکتان بیشتری از نمونه‌های یورو 4 داشته‌اند که به نظر می‌رسد برای این اکتان‌افزایی از بنزن بیشتری استفاده شده که به لحاظ اثرات بهداشتی قابل تأمل و مهم است.

وی توضیح داد: پاییز امسال تعداد پنج نمونه سوخت دیزل توزیع شده در سطح شهر تهران هم با نمونه‌برداری تصادفی از چند جایگاه جمع‌آوری و به آزمایشگاه بین‌المللی ASG آلمان فرستاده شد. نتایج بررسی‌ها در مورد دیزل نشان می‌دهد میزان گوگرد موجود در سوخت دیزل بر اساس استانداردهای یورو 4 یعنی 50 قسمت در میلیون بوده است.

به گفته حسینی، در فصل پاییز تمام نمونه‌های دیزل مورد آزمایش، دارای محتوای گوگرد مجاز بوده‌اند، در حالی که در تابستان محتوای گوگرد در سه نمونه از پنج نمونه فراتر از حد مجاز بوده است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها