jamejamonline
ورزشی سایر کد خبر: ۷۵۹۴۷۹   ۲۴ دی ۱۳۹۳  |  ۱۰:۲۲

جام جم ورزشی: یورو اسپورت در گزارشی از ماجرای 8 خائن مستطیل سبز که رابطه عشق با باشگاه خود را به دشمنی و تنفر تبدیل کردند، پرده برداشت.

8 خائن فوتبال را بشناسید!

فوتبال مدرن هرچند زیبایی‌های زیادی دارد اما معایبی هم دارد که مهمترین آن سلب حس وفاداری از یک بازیکن است؛ چراکه پول و کسب جام باعث می‌شود تا هر بازیکنی وسوسه شود و به تیمی که عاشق آنها است پشت کند. در گزارشی می‌خواهیم به بازیکنانی بپردازیم که تیم محبوب خود را دور زدند و به تیم دیگری رفتند که دشمن تیم نخست آنهاست.

برای طرفدار فوتبال بسیار سخت است که ستاره تیم خود را در تیم رقیب ببیند اما در فوتبال مدرن دیگر پول حرف نخست را می زند و بازیکنانی وجود دارند که برای تأمین آینده خود پشت به علاقه و عشق خود کنند و یک‌شبه هر رابطه‌ای را خراب کنند.

خیانت در طبیعت انسان وجود دارد و بسیار سخت است که با آدم خائن ارتباط برقرار کرد. غیر ممکن است که در فوتبال هواداران بازیکنان خائن را فراموش کنند. ما در عصر مدرن و حرفه‌ای‌گری زندگی می‌کنیم؛ عصری که وفاداری در آن رخت بربسته است و پول در آن حرف اول را می‌زند. در فوتبال مدرن ستارگانی وجود داشته‌اند که در تیم خود خوش درخشیده‌اند و همه نگاه‌ها را معطوف به خود و طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند اما به خاطر دستیابی به پول یا جام یا انتقام گرفتن از تیم خود به تیم رقیب یا به اصلاح تیم دشمن رفته‌اند تا نفرین تیم سابق و هواداران آن بدرقه راهشان باشد و دیگر هیچگاه آن بازیکن محبوب سابق نشوند.

یک بازیکن زمانی که از تیم محبوب خود جدا می‌شود دلایلی برای خود دارد که کاملاً توجیه‌پذیر و منطقی است اما هواداران هیچگاه چنین دلایلی را قبول ندارند و از اینجاست که داستان عشق به خیانت تبدیل می‌شود و تا پایان چنین دشمنی ادامه می‌یابد. البته این بدین معنا نیست که در فوتبال مدرن بازیکنان وفادار وجود ندارند. استیون جرارد و فرانچسکو توتی بهترین نمونه برای وفاداری به شمار می‌آیند که هرچند بسیاری از تیم‌های سرشناس لیگ جزیره به دنبال جذب آنها بودند اما هرگز حاضر نشدند تیم محبوب خود را ترک کنند.

یورو اسپورت در گزارشی، 8 خائن مستطیل سبز را که رابطه عشق با باشگاه خود را به دشمنی و تنفر تبدیل کردند معرفی کرده است:

1- هری ردنپ (پورتموث - ساوتهمبتون - پورتموث)

آیا او بازیکن فوتبال است؟ نه، آیا خائن است؟ بله، بدون شک. او مربی است که هواداران هر دو تیم پورتموث و ساوتهمپتون به شدت از او بیزار هستند.

ردنپ در سال 2002 هدایت پورتموث را برعهده گرفت و با این تیم نتایج خوبی به دست آورد. او در سال 2004 اعلام کرد که می خواهد استراحت کند و از پورتموث جدا شد اما در حالی که اعلام کرده بود به ساوتهمپتون نمی رود تغییر موضع داد و سر از این تیم درآورد. او یک فصل و نیم در ساوتهمپتون هم مربیگری کردو بعد از آن از این تیم جدا شد تا دوباره به پورتموث برگردد. او در نهایت از این تیم هم جدا شد تا هدایت تاتنهام را برعهده گیرد و به شدت به دشمن هر دو تیم ساوتهمپتون و پورتموث تبدیل شود.

2- اشلی کول (آرسنال - چلسی)

او 228 بازی با تیم آرسنال انجام داد و به یکی از محبوب‌ترین بازیکنان این تیم تبدیل شد. اشلی کول از چهره‌های بسیار محبوب آرسن ونگر بود و این مربی فرانسوی الان هم از جدایی کول ناراحت است. این مدافع چپ در سال 1999 از میدلزبرو به آرسنال پیوست. او از آرسنال به کریستال پالاس رفت و 14 بازی به صورت قرضی برای این تیم بازی کرد. از شانس خوب اشلی کول بال چپ آرسنال سیلوینو آسیب دید و توپچی‌ها چاره‌ای نداشتند تا کول را به تیم خود برگردانند.

اشلی کول بعد از بازگشت به آرسنال بازی‌های بسیار خوبی را برای این تیم به نمایش گذاشت و نشان داد که می‌تواند در ترکیب اصلی این تیم به میدان رود. او طولی نکشید که به بهترین چپ پای فوتبال انگلیس تبدیل شد. آرسنال به کول پیشنهاد داد تا با حقوق هفتگی 55 هزار پوند قرارداد خود را تمدید کند اما چلسی کول را با حقوق هفتگی 90 هزار پوند وسوسه کرد و این باعث شد تا کول از توپچی‌های لندن جدا شود و راهی چلسی شود. در نخستین بازگشت اشلی کول به ورزشگاه خانگی آرسنال هواداران این تیم برخورد بسیار بدی با او داشتند و لقب پول پرست را به او دادند تا انزجار و نفرت خود را از این بازیکن نشان دهند.

3- سول کمپل (تاتنهام - آرسنال)

یکی از بهترین مدافعان جهان در زمان خود بود. باشگاه‌های زیاد اروپایی از جمله بارسلونا و چلسی به دنبال او بودند اما کمپل تصمیم عجیبی گرفت و ترجیح داد تا به آرسنال، دشمن سفیدپوشان وایت هارت لین برود.او در این تیم بازی‌های بسیار خوبی را به نمایش گذاشت و به اولین کاپیتان سیاه پوست تیم ملی فوتبال انگلیس تبدیل شد. هواداران تاتنهام برخورد بسیار بدی با و داشتند. او درخواست باشگاه را برای تمدید قرارداد رد کرده بود و با پیوستن به آرسنال موافقت کرد. قبل از پیوستن کمپل به آرسنال این بازیکن از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار بود حتی هواداران تاتنهام برای او ترانه ساخته بودند اما این بازیکن تنومند با پیوستن به آرسنال خود را به بازیکنی منفور در بین هواداران آرسنال تبدیل کرد.

4- لوئیس فیگو (بارسلونا - رئال مادرید)

شاید هیچ انتقالی در تاریخ فوتبال جهان به اندازه پیوستن فیگو از بارسلونا به رئال مادرید پر سر و صدا نبوده است. این بازیکن پرتغالی در بارسلونا بهترین بازی‌ها را به نمایش می‌گذاشت و بازوبند کاپیتانی این تیم را هم بر بازو می‌بست. هواداران بارسلونا تیم خود را دیوانه‌وار دوست دارند و از طرف دیگر دشمن رئال مادرید هستند و این دشمنی سابقه‌ای دیرینه دارد اما لوئیس فیگو چنین دشمنی را نادیده گرفت و ترجیح داد تا از بارسلونا جدا شود و به رئال مادرید برود تا هواداران این تیم را به دشمن خود تبدیل کند.

مردم ایالت کاتالونیا هرگز رابطه خوبی با فیگو پیدا نکردند و از او با الفاظی چون خائن و دشمن یاد کردند. فیگو از معدود بازیکنانی است که با پیراهن دو تیم غول بزرگ فوتبال جهان بازی کرده و با پیراهن هر یک از این دو تیم برای دیگری گلزنی کرده است. قبل از اینکه فلورنتینو پرس در انتخابات ریاست باشگاه رئال مادرید شرکت کند اعلام کرد که فیگو را جذب کرده و همین باعث شد تا در انتخابات پیروز شود. بعد از آنکه فیگو برای نخستین بار با پیراهن رئال مادرید به نوکمپ برگشت هواداران بارسلونا برخورد بسیار بدی با او کردند و با سر خوک از او پذیرایی کردند تا نشان دهند که بازیکن سابق خود را هرگز نخواهند بخشید.

5- کارلوس ته وز (منچستریونایتد - منچسترسیتی)

آپاچی فوتبال آرژانتین نشان داده بود که بازیکنی یاغی است. او بعد از دو قهرمانی در لیگ برتر انگلیس و یک قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا تصمیم گرفت شیاطین را ترک کند. او با سرآلکس فرگوسن به مشکل خورده بود و برای انتقام گرفتن از او راهی منچسترسیتی شد و همین باعث شد تا برای همیشه چهره منفوری نزد هواداران منچستریونایتد باشد.

6- ماریو گوتزه (دورتموند - بایرن مونیخ)

از او به عنوان مسی فوتبال آلمان یاد می‌شود. نحوه پیوستن او به بایرن مونیخ بسیار جالب و جنجالی بود. قبل از دیدار بوروسیا دورتموند برابر رئال مادرید در نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا سایت رسمی باشگاه بایرن مونیخ اعلام کرد که با گوتزه جوان به توافق نهایی رسیده است و او را با 32 میلیون یورو جذب کرده است. این باعث شد تا هواداران دورتموند به شدت از ستاره خود به خشم آیند و حتی عکس‌های او را در ورزشگاه آتش بزنند. گوتزه شانس آورد که فینال لیگ قهرمانان اروپا برابر بایرن مونیخ را از دست داد و نتوانست در این دیدار به میدان رود.

7- آلن اسمیت (لیدز - منچستریونایتد)

نمی‌توانیم در این فهرست از اسمیت سخن به میان نیاوریم. هر کسی در فوتبال انگلیس این بازیکن را دوست داشت به استثناء هواداران لیدزیونایتد، چراکه آنها ستاره محبوب خود را در تیم رقیب یعنی منچستریونایتد دیده بودند و همین کافی بود تا از او متنفر شوند. این بازیکن بارها اعلام کرده بود که هرگز پیراهن شیاطین سرخ را بر تن نخواهد کرد اما در نهایت به این تیم پیوست تا لقب خائن هم برای او انتخاب شود.

8- روبین فان پرسی (آرسنال - منچستریونایتد)

فان پرسی هشت سال برای آرسنال بازی کرد تا اینکه بازوبند کاپیتانی به او رسید اما در بهترین دوران خود تصمیم گرفت که این تیم لندنی را ترک کند و به منچستریونایتد برود. او به بهترین گلزن آرسنال تبدیل شده بود و هواداران این تیم بسیار او را دوست داشتند اما این رابطه عاشقانه به هم ریخت و فان‌پرسی آرسنال را ترک کرد اما جالب است بدانیم که او به خاطر پول به منچستریونایتد نرفت بلکه می‌خواست با این تیم جام بدست آورد که در نهایت هم اینگونه شد و منچستریونایتد در نخستین فصل حضور فان‌پرسی قهرمانی در لیگ برتر انگلیس را بدست آورد. فان‌پرسی الان هم در منچستریونایتد بازی می‌کند اما بعید به نظر می‌رسد که تیم او شانسی برای کسب عنوان قهرمانی در لیگ جاری جزیره داشته باشد.

(شفقنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خاطره شیرین گوچی و کره‌جنوبی

خاطره شیرین گوچی و کره‌جنوبی

وقتی حرف بازی ایران و کره‌جنوبی پیش می‌آید، ناخواسته یاد سال 2014 و آن بازی نوستالژیک اولسان می‌افتم که رضا قوچان‌ نژاد دروازه‌ حریف را باز کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها