jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۷۵۶۶۱۱   ۱۶ دی ۱۳۹۳  |  ۱۱:۳۲

شما هر روز چقدر بابت خرید روزنامه پول می پردازید؟ چند تا روزنامه را می توانید بخرید؟ چند تا از آن روزنامه ها را فرصت می کنید، بخوانید؟ بیشتر مشتری کدام روزنامه هستید؟ اگر از شما بپرسند آیا دلتان می خواهد بدانید روزنامه های دیگر چه نوشته اند احتمالا سرتکان می دهید و می گویید «کاشکی ممکن بود ...» ما از آرزوهای شما خبر داریم و به همین علت می خواهیم به جای تان، هر روز همه روزنامه ها را بررسی کنیم و جالب ترین خبرهای شان را برای تان دستچین کنیم و به نقل از آن روزنامه ها در ستون « یواشکی روزنامه ها» بنویسیم.

وقتی نجابت صدا و سیما موجب سوءتفاهم می‌شود

شرق: بی‌برنامگی دولت موجب فشار اقتصادی بر مردم است

کیهان نوشت : «بی‌برنامگی دولت و تمرکز تمام برنامه‌های آن بر روی مذاکرات، موجب بالا رفتن تورم و فشار اقتصادی بر مردم شده است.»این تحلیل را نه یک اقتصاددان یا روزنامه منتقد دولت بلکه روزنامه شرق منتشر کرده است. این روزنامه حامی دولت در تحلیلی به قلم حسین راغفر نوشت:‌یکی از دلایل اصلی رشد نرخ ارز پس از مذاکرات هسته‌ای سوم آذر می‌تواند این باشد که دولت تمام برنامه های خود را به مشخص‌شدن نتایج مذاکرات هسته‌ای معطوف کرده است؛‌ بنابراین به نظر می‌رسد رشدی که نرخ ارز در روز پس از مذاکرات به خود دید واکنشی به مشخص نشدن نتیجه قطعی مذاکرات هسته‌ای بود.راغفر می‌افزاید: روند افزایشی نرخ ارز پس از مذاکرات هسته‌ای در حالی بود که به نظر می‌رسد چنانچه دولت برنامه‌ای فعال‌تر و روشن‌تر برای اقتصاد کشور در نظر داشت. فعالان اقتصادی می‌توانستند چشم‌اندازی فراتر از نتایج مذاکرات هسته ای داشته و کمتر تحت تاثیر مذاکرات باشند. این چشم‌انداز را دولت می‌توانست تعیین کند در حالی که پس از مذاکرات سوم آذر مشخص شد دولت در این زمینه بسیار منفعلانه عمل کرده است.

شرق در ادامه نوشت: مسئله دیگری که اقتصاد کشور اخیرا با آن درگیر بوده و البته هست. کاهش قیمت نفت است که بر بودجه سال آینده و میزان عرضه ارز در بازار اثرگذار بوده است. اگرچه در شرایط فعلی بیشتر درگیر آثار روانی کاهش قیمت نفت و افزایش نرخ ارز هستیم اما نمی‌توان نقش پررنگ دولت در ارایه برنامه‌ای روشن برای اقتصاد کشور را نادیده گرفت، زیرا تنها در سایه چنین برنامه ای است که می‌توان از تاثیرگذاری نوسانات سیاسی بر اقتصاد پیشگیری کرد. اینکه نوسانات ارزی بر زندگی و معیشت مردم اثرگذار خواهد بود یا خیر کاملا به برنامه‌ها و عملکرد دولت بستگی دارد. باید دید دولت برای کاهش عوارض ناشی از کاهش قیمت نفت و رشد نرخ ارز چه برنامه‌هایی طراحی کرده است. راغفر معتقد است: اینکه دولت بخواهد کسری بودجه سال آینده را با اتکا به افزایش نرخ ارز دولتی که در بودجه سال آینده 200 تومان در نظر گرفته شده است (نرخ ارز در بودجه سال آینده دوهزار و 850 تومان است) جبران کند، نتیجه‌ای نخواهد داشت جز فشار اقتصادی بیشتر بر مردم. این یک خطای اقتصادی بزرگ است که دولت بخواهد کسری بودجه خود را با تکیه به افزایش نرخ ارز که همان تکیه بیشتر به مردم است جبران کند. چنین برنامه‌ای با اهداف اقتصادی اعلام شده از سوی دولت تناقض دارد، زیرا در نهایت نه‌تنها باعث کاهش تورم نخواهد شد، بلکه تلاشی است در جهت جبران کسری بودجه از جیب مردم و این یعنی فقر و تبعیض اقتصادی بیشتر در سطح جامعه.

وی ادامه می‌دهد: در چنین شرایطی به نظر می‌رسد دولت می‌تواند برای کم‌کردن آثار نوسانات سیاسی و ارزی بر اقتصاد کشور، با توجه به اینکه تحریم‌ها نیز همچنان علیه کشور در جریان هستند، تکیه بیشتری بر اقتصادهای شرقی داشته باشد. برای مثال روسیه و عراق و همکاری اقتصادی با این کشورها می‌تواند پشتوانه خوبی برای عبور از مسائل فعلی باشد. امروز روسیه خود گرفتار تحریم‌های غرب است و از سویی بازار بزرگی برای کالاهای ایرانی به شمار می‌رود. درواقع با توجه به شرایطی که امروز روسیه و ایران دارند، برخلاف گذشته که روس‌ها همواره با فرصت‌طلبی با ما برخورد کرده‌اند. می‌توان از فشاری که تحریم‌ها بر دوش آنان نیز گذاشته است به نفع اقتصاد و تولید ایران بهره برد. به نظر می‌رسد در شرایط فعلی ما باید در ظرفیت‌های تجاری خود تنوع‌بخشی داشته باشیم و جهت نگاه خود را از غرب به شرق بگردانیم و در انتظار مشخص‌شدن نتایج مذاکرات نباشیم.

روزنامه حامی دولت می‌نویسد: در نهایت می‌توان گفت دولت با تکیه بیش از اندازه به روشن شدن نتایج مذاکرات هسته‌ای، تمام راه‌های کنترل تورم را رها کرده است و حتی علیه برنامه‌های خود نیز گام برمی‌دارد. اصولا برای کنترل تورم دو راه وجود دارد؛ کنترل نرخ ارز در دامنه‌ای خاص از نوسانات و سیاست‌گذاری براساس آن یا نگاه داشتن تورم در نقطه‌ای خاص و تعیین سیاست‌های پولی و ارزی در راستای آن. این دو راهکار در شرایطی قابلیت اجرا دارند که به نظر می‌رسد دولت تمام اینها را رها کرده است و با تکرار سیاست‌های نادرست گذشته، عملا جامعه را در مارپیچ تورمی قرار داده است. مارپیچی که نتیجه‌ای نخواهد داشت جز فقر و اختلاف طبقاتی بیشتر.

آقای روحانی ناکامی خود را پای آرمان‌ها و اصول‌ ننویسید!

کیهان اعلام کرد : «آقای روحانی! مفاهیم را تقلیل ندهید؛ سانتریفیوژها آرمان مردم نیستند بلکه نتیجه آرمانخواهی آنها هستند و اداره امور جاری کشور به توانمندی نیاز دارد نه همه‌پرسی».وبسایت رجانیوز با انتشار این تحلیل نوشت: طی یک سال و نیم گذشته هرگاه رئیس جمهور در سخنانش به منتقدان دیپلماسی دولت حمله کرده، افکار عمومی متوجه «بن‌بست» مذاکرات هسته‌ای شده است و گویا این «قاعده» یک بار دیگر دیروز تکرار شد.رجانیوز ادامه می‌دهد: همزمان با دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران برخلاف توافق ژنو و همچنین افت قیمت نفت، در حالی که افکار عمومی انتظار دارد رئیس جمهور صادقانه درباره علل ناکامی دیپلماسی «تنش زدایی» و «اعتمادسازی» در یک سال و نیم گذشته و ارزیابی منصفانه از نتیجه این مدل سیاست خارجی در مواجهه با مستکبران سخن بگوید، آقای روحانی بار دیگر ترجیح داد با برجسته کردن مباحث غیر اصلی، این بار سخن از تضاد آرمانها و منافع ملی به میان آورد.

امیرحسین ثابتی در این تحلیل خاطرنشان می‌کند: اما مدتهاست دوران این مدل سخنان و طراحی زمین بازی این چنینی برای منتقدان به پایان رسیده و دیگر کمتر کسی است که با الفبای سیاست خارجی و دیپلماسی آشنا باشد اما نداند که اصول، آرمانها و منافع ملی جمهوری اسلامی ایران نه در تضاد با هم بلکه کاملاً در یک راستا تعریف می‌شوند و نه تنها سخن از دوگانگی میان آنها عجیب است، بلکه ادله و قرائن متعددی برای اثبات وحدت میان «آرمان‌ها» و «منافع ملی» وجود دارد. به عنوان مثال، اگر تا چندی قبل همچنان عده‌ای از روی ناآگاهی و یا ضعف در تحلیل، تصور می‌کردند حمایت‌های سی ساله جمهوری اسلامی ایران از جریان مقاومت در منطقه (سوریه، لبنان و فلسطین) به ضرر منافع ملی است و صرفا از روی آرمانخواهی و پایبندی به اصول انجام می‌شود، امروز بیش از هر زمان دیگر این گزاره برای افکار عمومی داخلی و خارجی ثابت شده است که این اقدام اصولی و آرمانگرایانه جمهوری اسلامی ایران، بیش از هر اقدام دیگر منجر به تامین امنیت و ثبات کشور در منطقه‌ای ناآرام شده است، چرا که اگر طی سالهای گذشته ایران از کشورهای مسلمان منطقه به ویژه لبنان، سوریه و فلسطین حمایت‌های مادی و معنوی گسترده انجام نمی‌داد، امروز دامنه جنگ با گروهک‌های تروریستی حاضر در منطقه به جای هزاران کیلومتر دورتر از مرزهای ایران، کنار شهرهای مرزی کشور بود و این مسئله بیش از هر چیز حاکی از توان دفاعی و عمق استراتژیک جمهوری اسلامی ایران است که جنگ با دشمن اصلی (آمریکا و رژیم صهیونیستی) را به جای مرزهای خوزستان و ایلام و کردستان، در کیلومترها دورتر از محل سکونت مردم ایران، یعنی در فلسطین، لبنان و سوریه مدیریت می‌کند.

در ادامه این تحلیل آمده است: از سوی دیگر بعید است آقای روحانی اطلاع نداشته باشد که از قضا چند دستگاه سانتریفیوژ در حال چرخش در کشور و بسیاری دیگر از توانمندی‌های نظام جمهوری اسلامی طی 3 دهه اخیر نیز بیش از آنکه «آرمان» جمهوری اسلامی باشد، نتیجه «آرمانخواهی‌ها» و «پایبندی مردم و رهبری» به «اصول» بوده است. به بیان دیگر، افکارعمومی امروز بواسطه بن‌بست‌های مکرر مذاکرات هسته‌ای در یک سال و نیم گذشته بیش از هر زمان دیگر می‌داند که هرگاه مسئولان کشور منافع ملی را مقوله‌ای متفاوت با آرمان‌ها تصور کرده‌اند، برای رسیدن به همان دستاوردها نیز توفیقی نداشته‌اند و اتفاقا هر گاه دستاوردهای چشمگیری برای جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های مختلف دیپلماسی رقم خورده است، حاصل مقاومت، پایداری و تکیه بر اصول و آرمان‌هایی بوده است که کاملا در راستای منافع ملی تعریف می‌شده‌اند و هیچ دوگانگی و تضادی میان آنها وجود نداشته است.

وقتی نجابت صدا و سیما موجب سوءتفاهم می‌شود

کیهان اعلام کرد : در حالی که هفته گذشته رسانه‌ملی با پخش تعدادی از مستندهای مربوط به فتنه 88، باز هم ترجیح داد از نقش هاشمی رفسنجانی و خانواده وی در شعله‌ور‌تر کردن آتش فتنه سخنی به میان نیاورد، هاشمی در یک فرار به جلو با حمله به صدا و سیما گفت: «متأسفانه این روزها شاهد پخش علائم تفرقه از صدا و سیما هستیم که این کار خدمت به انقلاب و کشور نیست!»به گزارش رجانیوز، هاشمی روز پنج‌شنبه در همایش «پیامبر رحمت و مدارا» با گلایه از عملکرد رسانه ملی در ایام 9 دی، همزمان با حملات اخیر برخی مقامات دولت به صدا و سیما، مستندهای پخش شده از سوی شبکه‌های مختلف سیما را «تفرقه‌افکن» توصیف کرد. اما درباره اقدامات «وحدت‌بخش» خود، فائزه، مهدی و دیگر فرزندانش و همسرش در سال 88 توضیحی ارائه نکرد.

این در حالی است که در اصلی‌ترین مستند پخش شده از سوی رسانه ملی در آستانه 9 دی که تحت عنوان «دهم» در سه قسمت پخش شد، رسانه ملی با اشاره‌ای بسیار گذرا از نمازجمعه 26 تیر هاشمی در سال 88 هیچ توضیحی درباره اظهارات جنجالی وی و حمایت‌های ضدانقلاب از آن اظهارات پخش نکرد و با کلی‌گویی، از نقش مهم وی در فتنه 88 عبور کرد.هم‌چنین نقش فائزه هاشمی، مهدی هاشمی، همسر هاشمی و بسیاری دیگر از نزدیکان وی در فتنه از مواردی بود که در هیچ کدام از مستندهای رسانه ملی به آنها اشاره نشد و به نظر می‌رسد همین نقطه ضعف صدا و سیما در بازخوانی فتنه 88 باعث شده تا امروز هاشمی به عنوان مدعی ظاهر شده و با حمله به رسانه‌ ملی، «بازخوانی حداقلی» از آن حوادث تلخ را نیز «تفرقه‌افکنی» نامگذاری کند.رجانیوز ضمن انتشار تصاویر پلاکاردهای راهپیمایان معترض در روز نهم دی 88 که حاکی از اعتراض مردم به عملکرد برخی اعضای خانواده هاشمی است، به نقل از مصاحبه 27 تیر 88 محسن مخملباف با رادیو فردا نوشت: «من اطلاع دقیق دارم که خاندان آقای هاشمی در یک ماه اخیر بسیار موثر بوده و هر وقت آقای هاشمی خواسته کمی متمایل به راست شود، با خشم فرزندان خود روبرو شده است و آنها توانسته‌اند مواضع متعادل‌تری را به او تحمیل کنند. نباید نقش خاندان آقای هاشمی را در این میان نادیده گرفت.»
همچنین7 بهمن 88 علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس در گفتگو با ایرنا گفت: «قانون باید برای همه جاری و ساری باشد و در مورد مهدی هاشمی باید گفت که وی از دهه 70 پرونده‌های مهمی در قوه قضائیه دارد که باید به آن رسیدگی شود.»

گزارش بین‌المللی از افزایش امید به زندگی در ایران

کیهان خبر داد : «پژوهش‌های بین‌المللی نشان می‌دهد ایران جزو کشورهایی است که از بالاترین میزان امید به زندگی برخوردار هستند.»با حمایت مالی بنیاد «بیل و ملیندا گیتس» تحقیق جامعی در مورد میانگین طول عمر و دلایل مرگ و میر جهانیان صورت گرفته و ایران جزو اندک کشورهایی است که در قیاس با سال 1990 بالاترین افزایش امید به زندگی را داشته است. پایگاه اینترنتی رادیو زمانه با انتشار این خبر نوشت: اغلب آدم‌ها آرزوی عمری طولانی را دارند، برای همین، نتیجه آخرین پژوهش مربوط به بررسی جهانی بیماری‌ها «Global Burden of Disease» می‌تواند برای بسیاری خبری خوشحال‌کننده باشد.براساس گزارش GBD امید به زندگی مردم جهان به طور متوسط شش سال و دو ماه افزایش یافته و از 65 سال و سه ماه به 71 سال و پنج ماه رسیده است، داده‌های این تحقیق در میانه دسامبر 2014 منتشر شد. میانگین امید به زندگی در جهان در 23 سال گذشته، همواره در مورد زنان بیشتر از مردان بوده که به ترتیب 6 سال و نیم و پنج سال و هشت ماه است. امید زندگی یک شاخص آماری است که میانگین طول عمر در یک جامعه یا انتظار جمعیت هر کشور از افزایش طول عمر را نشان می‌دهد.

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی میزان عمر متوسط در ایران 73 سال و پنج ماه تخمین زده می‌شود، بنابراین جایگاه ایران در بین 193 کشور جهان 106 و بالاتر از حد متوسط جهانی است.پایگاه اینترنتی رادیو زمانه در ادامه نوشت: روی بد سکه در این گزارش به بازندگان تعلق دارد که مردم جنوب آفریقا هستند. تنها در این منطقه از جهان است که امید زندگی به میزان پنج سال و یک ماه کاهش یافته و دلیل این امر، چیزی جز ترکیب «ایدز» و «سل» نیست.این گزارش می‌افزاید: افزایش امید به زندگی در کشورهای مختلف بسیار ناموزون است، به عنوان مثال در اروپای شرقی میزان افزایش یک سال و هفت ماه بوده که در مقایسه با افزایش پنج سال و نیمی در اروپای مرکزی ناچیز به نظر می‌رسد، اما تغییر غیرمنتظره، مربوط به آمریکای شمالی است که تنها سه سال و نیم افزایش نشان می‌دهد. در این پژوهش، اطلاعات مربوط به 188 کشور و 240 مورد متفاوت مرگ و میر جمع‌آوری و ارزیابی شده‌اند.

این گزارش خاطر نشان می‌کند: 10 عامل مرگ و میر در ایران به قرار زیر هستند؛ بیماری ایسکمیک قلب، عوارض زایمان زودرس، بیماری‌های مادرزادی، تصادف رانندگی، سکته مغزی، عفونت ریوی، سایر بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری قلبی ناشی از فشار خون بالا، بیماری مزمن انسداد ریه، آسیب‌رسانی به خویش (خودکشی، اعتیاد ...) این عوامل بر داده‌های دانشگاه‌های «علوم پزشکی ایران» و موسسات و مراکز بهداشتی و درمانی استان‌های مختلف استوار شده‌اند.مراکز و سازمان‌های مختلفی در اعلام رده‌بندی شاخص امید زندگی مشارکت دارند که سازمان ملل متحد، سازمان بهداشت جهانی و سرویس اطلاعاتی مرکزی آمریکا (CIA) برخی از آنها هستند.پژوهش «GBD» یا Global Burden of Disease برای اولین‌بار در سال 1992 توسط دانشگاه «هاروارد»، سازمان بهداشت جهانی و بانک جهانی انجام گرفت، بنیاد «بیل و ملیندا گیتس» از حامیان مالی این پروژه است.

خبر خوش برای سربازان نخبه کشور

خراسان نوشت : بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر به نهادهای مسئول در کشور، مقرر شده با توجه به اهمیت توجه و حمایت از نخبگان و استعدادهای برتر ایرانی که خدمت سربازی خود را از طریق انجام پروژه های تحقیقاتی مورد نیاز دستگاه های لشکری و کشوری انجام می دهند، این جوانان مجوز خروج از کشور جهت حضور در سمینارها و کنفرانس های عملی یا استفاده از فرصت مطالعاتی مشخص را پیدا کرده اند.

انحلال کمیته ارزیابی عملکرد کارمندان دستگاه های دولتی

خراسان اعلام کرد : بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر دولت به همه دستگاه های اجرایی، اعلام شده است که با توجه به مجوز صادره از سوی شورای عالی اداری برای ساماندهی مسائل مدیریتی ادارات دولتی و ایجاد کمیته های جدید 5 گانه، از این پس تمام کمیته ها و کارگروه هایی که با نام هایی چون طرح طبقه بندی مشاغل، ارزیابی عملکرد کارمندان، ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد و کارگروه پیشگیری و مبارزه با رشوه مشغول فعالیت بوده اند، حذف می شوند

وهن سخنان روحانی در روزنامه نماینده مجلس

ایران نوشت : روزنامه منتسب به یکی از اعضای هیأت رئیسه مجلس در صفحه نخست شماره دیروز خود ضمن تحریف سخنان رئیس جمهوری، کارتونی در هجو سخنان روحانی منتشر کرد و ناخرسندی خود را از سخنان وی که گفته بود «برخی اقتدار ملی را در برد موشک می‌دانند، اما پیشرفت در حوزه کشاورزی است که قدرت و اقتدار ملی را بالا می‌برد» نشان داد. در این تصویر دو نفر در حالی که به یک موشک نگاه می‌کنند، می‌گویند: «اینو می‌فروشیم، جاش 25 تن گوشت و روغن وارد می‌کنیم اقتدارمون بالا میره» تأکید روحانی هم در ایام تبلیغات انتخاباتی و هم در دوران ریاست جمهوری اش بر بهبود وضعیت مردم و ارجحیت داشتن این موضوع بر موارد دیگر عصبانیت حامیان دولت قبل را به‌دنبال داشت.

نامه انجمن صنفی روزنامه نگاران به روحانی

ایران اعلام کرد : انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران در نامه ای سرگشاده به رئیس جمهوری خواستار بازگشایی این انجمن شدند.به گزارش«امروز» امضا کنندگان در این نامه با یادآوری سخنان روحانی درباره فعالیت نهادهای صنفی از رئیس جمهوری خواستند تصمیمات مقتضی در این باره را اتخاذ کند

برکناری مدیران مرتبط با پرونده «پدیده»

ایران منتشر کرد : پرونده شرکت «پدیده» هر روز ابعاد تازه‌ای می‌یابد. در آخرین تحول «سید ابراهیم رئیسی» دادستان کل کشور از برکناری برخی مدیران مرتبط با تخلفات شرکت «پدیده» خبر داد و اعلام کرد به اتهامات آنها رسیدگی خواهد شد. به گزارش ایلنا، وی با اشاره به ساختمان‌سازی‌های صورت گرفته توسط این شرکت، گفت: در این پرونده چهار وزارتخانه شاکی هستند که یکی از آنها وزارت جهاد کشاورزی است. به گفته وی«در رابطه با این پرونده سؤالات جدی وجود دارد» از سوی دیگر فارس گزارش داد در حالی که دادستان کل کشور اقدام این شرکت در فروش سهام را غیرقانونی اعلام کرده، شرکت پدیده با افزایش ارزش سهام خود، افشاگران تخلفات این شرکت را تهدید کرد. بنابراین گزارش شرکت در «اخطاریه» ای رسماً رسانه‌ها، شخصیت‌های حقیقی و حقوقی که اقدام به اظهارنظر علیه اقدامات غیرقانونی این شرکت کرده‌اند را تهدید کرد.

حادثه «معراجی‌ها» بدون مقصر اعلام شد

ایران خبر داد : در حادثه پشت صحنه فیلم «معراجی ها» که به کشته شدن 5 نفر از عوامل فیلم منجر شد، هیچ کس مقصر شناخته نشد. به گزارش فارس «سیدمحمود رضوی» تهیه‌کننده این این فیلم گفت که حکم دادگاه معراجی‌ها صادر شده است و بر اساس این حکم برای حادثه مقصری تشخیص داده نشده و تنها دیه پرداخت خواهد شد. به گفته وی «بر اساس حکم دادگاه 60 درصد از پرداخت دیه متعلق به تهیه‌کننده، 25 درصد سهم شهرک سینمایی دفاع مقدس و 15 درصد سهم مرحوم شریفی‌راد(مدیر جلوه‌های بصری فیلم) است که به دلیل در قید حیات نبودن ایشان سهم آقای شریفی‌راد نیز توسط طرح به حادثه‌دیدگان و بازماندگان پرداخت خواهد شد.»

روایت عضو پایداری از مذاکرات هسته‌ای ظریف

ایران در خبری اعلام کرد : عضو جبهه پایداری روایت عجیبی از مذاکرات هسته‌ای تعریف کرد. به گزارش انتخاب «سید محمود نبویان» شنبه شب در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) مدعی شد: در وین مذاکرات به بن‌بست کامل خورده بود و جان کری داشت می‌رفت و گفتند نرو. حل‌کننده مشکلات از ایران رفت و طرحی را ارائه داد که جان کری می‌گوید: مگر احمق باشید، مذاکرات را ترک کنید. نمی‌دانیم این طرح چیست، چه کسی می‌داند؟ این طرح چیست؟ چرا به مردم و مسئولان نمی‌گویید، چه کسی به آنجا رفته است؟وی ادامه داد: سعید جلیلی می‌گفت «یکبار 20 دقیقه دیر آمدند، وقتی آمدند نشستند، من بلند شدم و 20 دقیقه رفتم در حیاط ایستادم تا بدانند که ما عاشق مذاکره با اینها نیستیم»

برکناری مدیران مرتبط با پرونده «پدیده»

جمهوری اسلامی خبر داد : پرونده شرکت «پدیده» هر روز ابعاد تازه‌ای می‌یابد. در آخرین تحول «سید ابراهیم رئیسی» دادستان کل کشور از برکناری برخی مدیران مرتبط با تخلفات شرکت «پدیده» خبر داد و اعلام کرد به اتهامات آنها رسیدگی خواهد شد. به گزارش ایلنا، وی با اشاره به ساختمان‌سازی‌های صورت گرفته توسط این شرکت، گفت: در این پرونده چهار وزارتخانه شاکی هستند که یکی از آنها وزارت جهاد کشاورزی است. به گفته وی«در رابطه با این پرونده سؤالات جدی وجود دارد» از سوی دیگر فارس گزارش داد در حالی که دادستان کل کشور اقدام این شرکت در فروش سهام را غیرقانونی اعلام کرده، شرکت پدیده با افزایش ارزش سهام خود، افشاگران تخلفات این شرکت را تهدید کرد. بنابراین گزارش شرکت در «اخطاریه» ای رسماً رسانه‌ها، شخصیت‌های حقیقی و حقوقی که اقدام به اظهارنظر علیه اقدامات غیرقانونی این شرکت کرده‌اند را تهدید کرد.

حادثه «معراجی‌ها» بدون مقصر اعلام شد

جمهوری اسلامی منتشر کرد : در حادثه پشت صحنه فیلم «معراجی ها» که به کشته شدن 5 نفر از عوامل فیلم منجر شد، هیچ کس مقصر شناخته نشد. به گزارش فارس «سیدمحمود رضوی» تهیه‌کننده این این فیلم گفت که حکم دادگاه معراجی‌ها صادر شده است و بر اساس این حکم برای حادثه مقصری تشخیص داده نشده و تنها دیه پرداخت خواهد شد. به گفته وی «بر اساس حکم دادگاه 60 درصد از پرداخت دیه متعلق به تهیه‌کننده، 25 درصد سهم شهرک سینمایی دفاع مقدس و 15 درصد سهم مرحوم شریفی‌راد(مدیر جلوه‌های بصری فیلم) است که به دلیل در قید حیات نبودن ایشان سهم آقای شریفی‌راد نیز توسط طرح به حادثه‌دیدگان و بازماندگان پرداخت خواهد شد.»

روایت عضو پایداری از مذاکرات هسته‌ای ظریف

جمهوری اسلامی خبر داد : عضو جبهه پایداری روایت عجیبی از مذاکرات هسته‌ای تعریف کرد. به گزارش انتخاب «سید محمود نبویان» شنبه شب در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) مدعی شد: در وین مذاکرات به بن‌بست کامل خورده بود و جان کری داشت می‌رفت و گفتند نرو. حل‌کننده مشکلات از ایران رفت و طرحی را ارائه داد که جان کری می‌گوید: مگر احمق باشید، مذاکرات را ترک کنید. نمی‌دانیم این طرح چیست، چه کسی می‌داند؟ این طرح چیست؟ چرا به مردم و مسئولان نمی‌گویید، چه کسی به آنجا رفته است؟وی ادامه داد: سعید جلیلی می‌گفت «یکبار 20 دقیقه دیر آمدند، وقتی آمدند نشستند، من بلند شدم و 20 دقیقه رفتم در حیاط ایستادم تا بدانند که ما عاشق مذاکره با اینها نیستیم»

انتشار فیش حقوقی یک نماینده مجلس

قدس نوشت: آخرین فیش حقوقی یک نماینده مجلس، میزان حقوق دریافتی بهارستان‌نشینان را نشان داد. در این راستا وبراساس انتشار آخرین فیش حقوقی یک نماینده مجلس در فضای مجازی، خالص پرداختی وی ۴۶ میلیون و ۲۸۰ هزار ریال (چهار میلیون و ۶۲۸ هزار تومان) بوده است.

کرخه بوی گازوییل گرفت

قدس منتشر کرد: یک بی‌احتیاطی باعث شکسته شدن خط انتقال گازوییل در نزدیکی مرز دو استان لرستان و خوزستان شد و آلودگی نفتی را به واسطه رودخانه زال، وارد کرخه کرد. خبرها حاکی است که گازوییل ٥٠ کیلومتر از رودخانه کرخه را آلوده کرده است.

حکم دادگاه حادثه «معراجی‌ها»

قدس خبر داد: طبق اعلام سیدمحمود رضوی، تهیه‌کننده فیلم سینمایی «معراجی‌ها»، به حکم دادگاه هیچ فرد خاصی در حادثه انفجار این فیلم که سال گذشته در همین زمان رخ داده بود، مقصر شناخته نشد.

تغییر مدیر شبکه سحر

قدس اعلام کرد : «علیرضا سلیمانی‌زاده» با حکم معاون برون‌مرزی سازمان صداوسیما به عنوان مدیر شبکه تلویزیونی و رادیویی «سحر» انتخاب شد. سلیمانی‌زاده پیش از این مدیرکل خبر شبکه جام جم، مدیر گروه سیاسی شبکه سه و مدیر دفتر شبکه پرس تی وی در تهران بوده است.

بیماری خرما در کمین زائران ایرانی

قدس نوشت: محمد رضا ناظر سرپرست تیم تحقیقاتی کمیته علمی - پژوهشی بسیج جامعه پزشکی لرستان ‎از نوعی بیماری جدید به نام بیماری «خرما» خبرداد که سلامت زائران ایرانی در مکه مکرمه را تهدید می کند.

ارسال گزارش تحقیق از دانشگاه آزاد

قدس خبر داد: قاسم جعفری سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: کمیسیون آموزش، گزارش تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد را به هیأت رئیسه ارسال کرد و هیأت رئیسه مجلس نیز اعلام کرد که این گزارش را به قوه قضاییه ارسال کرده است.

دلایل تخریب طبقه هفتم علاء‌الدین

قدس منتشر کرد: محمدباقر قالیباف شهردار تهران در مورد تخریب طبقه هفتم پاساژ علاءالدین گفت: برخی اوقات تخلفات به حدی می رسد که ایمنی و آسایش شهروندان را به خطر می‌اندازد و پاساژ علاء‌الدین یکی از این موارد بود.

درخشانی ممنوع الخروج شد

قدس در خبری نوشت: مجید درخشانی، آهنگساز، در حالی که قصد خروج از ایران به مقصد دوبی را داشت، در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) توسط مأموران انتظامی این فرودگاه مورد سؤال قرار گرفت و مطلع شد که ممنوع‌الخروج شده است.

سرنوشت دریاچه ارومیه در انتظار زریوار

قدس خبر داد: امیر قادری معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان با اشاره به مهمترین تهدیدات دریاچه زریوار در مریوان گفت: هر چند که ادارات و سازمانهای دولتی مدعی هستند که برای نجات این اثر ارزشمند مطالعات مختلفی را انجام داده اند، ولی متأسفانه تاکنون این مطالعات خروجی مشخصی در پی نداشته و زریوار همچنان با تهدیدات جدی مواجه است.

سرانجام ریاست دانشگاه تهران

قدس نوشت: محمد فرهادی وزیر علوم با اشاره به وضعیت سرپرست دانشگاه تهران گفت: رئیس‌جمهور شخصاً درباره ریاست دانشگاه تهران نظر دارد.

درمعرض تشعشع‌ اتمی؟!

قدس منتشر کرد: «صباح خالد الحمد الصباح» وزیر خارجه کویت در اظهاراتی ضد ایرانی گفت؛ ایران باید ماهیت برنامه هسته ای خود را به آژانس اتمی توضیح دهد و مدعی شد که کویت در معرض خطر تشعشعات هسته‌ای در ایران است.

اختلاط در هواپیما مانعی ندارد!

قدس خبر داد: سازمان هواپیمایی عربستان سعودی اعلام کرد که قصد ندارد قانون منع اختلاط مردان و زنان را در داخل هواپیماهای خطوط هوایی این کشور اجرا کند.

نتشر کرد: «صباح خالد الحمد الصباح» وزیر خارجه کویت در اظهاراتی ضد ایرانی گفت؛ ایران باید ماهیت برنامه هسته ای خود را به آژانس اتمی توضیح دهد و مدعی شد که کویت در معرض خطر تشعشعات هسته‌ای در ایران است.

قدس خبر داد: سازمان هواپیمایی عربستان سعودی اعلام کرد که قصد ندارد قانون منع اختلاط مردان و زنان را در داخل هواپیماهای خطوط هوایی این کشور اجرا کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یک انقلابی کارآمد

یک انقلابی کارآمد

سردار حجازی نمونه یک انسان متخلق بود. آشنایی ایشان با پدرم شهیدهمدانی به دوران دفاع‌مقدس بازمی‌گردد و در یک بازه زمانی یکساله از ۶۶ تا ۶۷ ارتباط و دوستی میان سرداران جعفری، همدانی و حجازی بیشتر می‌شود.

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

انتظار و ایده‌آل ایران این است که آمریکا و غرب براساس چارچوب‌ها و قواعد بین‌المللی به تعهدات خود در قبال ایران و توافق برجام عمل کنند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر