jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۷۵۵۷۳۸   ۱۴ دی ۱۳۹۳  |  ۱۰:۱۲

شما هر روز چقدر بابت خرید روزنامه پول می پردازید؟ چند تا روزنامه را می توانید بخرید؟ چند تا از آن روزنامه ها را فرصت می کنید، بخوانید؟ بیشتر مشتری کدام روزنامه هستید؟ اگر از شما بپرسند آیا دلتان می خواهد بدانید روزنامه های دیگر چه نوشته اند احتمالا سرتکان می دهید و می گویید «کاشکی ممکن بود ...» ما از آرزوهای شما خبر داریم و به همین علت می خواهیم به جای تان، هر روز همه روزنامه ها را بررسی کنیم و جالب ترین خبرهای شان را برای تان دستچین کنیم و به نقل از آن روزنامه ها در ستون « یواشکی روزنامه ها» بنویسیم.

ردپای چند شهردار در پرونده «پدیده شاندیز»

سانسور معمای رشد 4 درصدی و افزایش بیکاری در نشریات حامی دولت

روزنامه کیهان نوشت:روزنامه‌های حامی دولت گزارش مرکز آمار درباره دو رقمی شدن و افزایش نرخ بیکاری را از صفحات اول خود حذف کردند تا مسئله را به سبک و شیوه خاص خود حل کرده باشند! افزایش نرخ بیکاری در حالی است که دولت می‌گوید رشد اقتصادی 4/1 درصدی شده است.آمار جدید حاکی از افزایش نرخ بیکاری به رقم 10/5 درصد- یک درصد افزایش- نسبت به فصل گذشته است. روزنامه‌های شرق، آفتاب یزد، ایران، فرهیختگان، آرمان، شهروند، مردم‌سالاری، مردم امروز و... با وجود تبلیغات خلاف واقع قبلی در صفحات اصلی خود، این‌بار ترجیح دادند از کنار این خبر عبور کنند و حتی کوچک‌ترین تیتری را نیز به این خبر اختصاص ندهند.

روزنامه اعتماد در صفحات داخلی خود درباره این خبر نوشت: با وجود هدف‌گذاری دولت برای کاهش بیکاری، اما نرخ رشد بیکاری در فصل پاییز یک درصد افزایش یافته و مجددا قله آمال و آرزوی دولت برای کاهش نرخ بیکاری فرو ریخته و دولت موفق نشد تک‌رقمی بودن نرخ بیکاری را حفظ کند. خبری از تاثیرات رشد مثبت اقتصادی در کاهش نرخ بیکاری و عوامل تولید و دیگر بخش‌ها نیست. با وجود اینکه آمارهای رشد اقتصادی از سوی بانک مرکزی در فصل بهار و تابستان مثبت گزارش شده، اما همچنان تاثیری در روند کاهش نرخ بیکاری مشاهده نمی‌شود و حتی در پاییز نرخ بیکاری یک درصد افزایش یافته است. این در حالی است که کارشناسان اقتصادی معتقدند، هر یک درصد رشد اقتصادی باید 700 تا 800 هزار شغل ایجاد کند و این موضوع از سوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دیگر مسئولان اقتصادی بارها گفته شده است با این وجود هنوز تاثیرات این رشد نمود عینی در ایجاد شغل و رونق بازار از منظر کاهش بیکاری ندارد.

از سوی دیگر روزنامه دنیای اقتصاد معتقد است: در سال 1391 و نیمه اول 1392 با وجود کاهش شدید رشد اقتصادی، بخش ساختمان با رونق نسبی همراه بوده است، این امر احتمالا یکی از عوامل رشد اشتغال در سال 1391 و نیمه اول 1392 بوده است. در حالی که از نیمه دوم سال 1392 بخش ساختمان با رکود شدیدی مواجه شده است و این موضوع از عوامل کاهش اشتغال در این دوره بوده است.این روزنامه نوشت: بررسی روند میانگین سالانه نرخ بیکاری در هر فصل، حکایت از سیر نزولی نرخ بیکاری از تابستان 1392 تا پاییز 1393 دارد. در همین حال بررسی تحولات اشتغال روند متضادی را نشان می‌دهد. میزان اشتغال (میانگین سالانه) از پاییز 1392 تا تابستان 1393 از سیر نزولی برخوردار بوده؛ به نحوی که در سال منتهی به تابستان 1393 بیش از 700هزار شغل نسبت به سال منتهی به تابستان 1392 از دست رفته است. اگر چه در فصل پاییز اوضاع اشتغال بهتر شده است، اما همچنان آمار اشتغال بیانگر از دست رفتن بیش از 400 هزار شغل در سال منتهی به پاییز 1393 نسبت به سال منتهی به پاییز 1392 است.

دنیای اقتصاد می‌افزاید: در حالی که از بهار 1391 رشد اقتصادی از روند نزولی برخوردار بوده و ارقام منفی را ثبت کرده است، رشد اشتغال از روند صعودی برخوردار بوده و در اوج خود در تابستان 1392 ]پایان کار دولت دهم[ به مثبت 5 درصد هم رسیده است. در مقابل از اواخر سال 1392 روندهای اشتغال و تولید معکوس شده است. اقتصاد کشور روند خروج از رکود اقتصادی را از اواخر سال 1392 آغاز کرده و رشد اقتصادی (میانگین) از ارقام منفی به مثبت 1/3 درصد در فصل تابستان 1393 افزایش یافته و برآورد می‌شود این روند صعودی ادامه یافته و در فصل پاییز به حدود 2/3 درصد رسیده باشد. اما در همین دوره نرخ رشد اشتغال از روند نزولی برخوردار بوده و تا تابستان 1393 به منفی 1/6 درصد نیز کاهش یافته است.

شما بهتر از همه می‌دانید که دروغ و تفرقه را چه کسانی کلید زدند

کیهان نوشت:آخرین اظهارات آقای هاشمی تخطئه عملکرد خویش در طول چند سال گذشته و از جمله فتنه سال 88 است.وی در دانشگاه تهران و در نشستی تحت عنوان پیامبر رحمت و مدارا گفت: این روزها مشاهده می‌کنید که چقدر از صدا و سیما علائم تفرقه پخش می‌شود و چیزهایی را به خورد مردم می‌دهند که نبوده است. این کارها خدمت به نظام و خدمت به انقلاب و کشور نیست.هاشمی رفسنجانی، دروغ، ظلم و زندان بی‌جهت را از عوامل تفرقه برشمرد و تصریح کرد: اختلاف نظر اگر در حد بحث بماند مفید است، اما وقتی به عمل و کار فیزیکی بگذرد و از حدی تجاوز کند، به تهمت و دروغ و درگیری تبدیل می‌شود.وی ادامه داد: ما در عین اختلاف‌نظر باید با یکدیگر برادرانه رفتار کنیم و نباید فقط به زبان اکتفا کنیم. افراد یا نهادهای خاصی نباید به دیگران زور بگویند و انتظار این است که انقلاب را و اهداف انقلاب را به عنوان الگوی خود در نظر بگیریم.

وی با بیان اینکه موضوع وحدت آسان نیست و باید عمل همراه آن باشد، اما متأسفانه امروز می‌بینیم که از حد حرف عبور نمی‌کند، خاطرنشان کرد: قانون اساسی ما هم در زمان مشروطه و هم در زمان انقلاب تمام اقلیت‌ها را در مجلس وارد کرد و امکان دارد که یک فرد ارمنی و یا مسیحی که 10 یا 20 هزار رأی دارد در کنار نماینده‌ای که دو میلیون رأی دارد در مجلس حق رأی داشته باشد. بنابراین در قانون اساسی ما این افراد نیز در کشور شریک هستند و در نتیجه چطور می‌شود که ما در یک کشور اسلامی با یکدیگر اختلاف داشته باشیم.رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه احزاب و تشکل‌های سیاسی کار خود را انجام می‌دهند، بیان داشت: خداوند کسانی را که تفرقه ایجاد می‌کنند تنبیه می‌کند و سه نوع عذاب را برای اینگونه جوامع برمی‌شمارد که شامل عذاب‌های آسمانی، عذاب‌های زمینی مانند زلزله و عذاب تفرقه است.

آقای هاشمی در این اظهارات توضیح نداد که کدام قسمت از مستندهای پخش شده در صداوسیما به مناسبت سالگرد یوم‌الله 9 دی خلاف واقع بوده است؟ اهانت به جمهوری اسلامی و امام و ولایت‌فقیه؟ حرمت‌شکنی روز عاشورا توسط گروهک‌های ضدانقلاب و مردمان خداجو توصیف شدن آنها توسط یکی از سران فتنه؟ شعار کوبنده مردم در حماسه 9 دی علیه سران فتنه و لعنت کردن آنها؟ ارتباط فتنه‌گران با استکبار آمریکا و انگلیس و اسرائیل و مورد حمایت صریح آنان قرار گرفتن؟ آیا جز این است که سران این سه رژیم خبیث علنا و صریحا از فتنه‌گران سبز و سران آنها حمایت کردند و اگر چنین است - که قطعا این‌گونه است- چرا آقای هاشمی در کنار مهره‌های جنگ نیابتی دشمنان ایستاد؟ در مقابل آیا افشای چهره منافقینی این چنین از سوی صدا و سیما و بصیرت‌بخشی بیشتر به مردم را می‌توان حمل به تفرقه کرد؟

از سوی دیگر باید پرسید چه کسانی با دروغ بزرگ تقلب ـ آن هم در حد 11 میلیون - به نظام اسلامی تهمت خیانت در امانت مردم را زدند و با نکوهش رهبر معظم انقلاب در همان زمان مواجه شدند؟ آیا همین دروغ خیانت‌آ‌لود تقلب، اسم رمز آشوب و اسباب‌ تفرقه‌افکنی بزرگ و فتنه «اکبر من القتل» و «اشد من القتل» نبود؟! آیا ایستادن مقابل رأی اکثریت و تشجیع به زور و ارعاب‌ پسندیده بود که حالا آقای هاشمی زور و دروغ و ظلم را تخطئه می‌کند؟! آیا رفتار آن روز سران فتنه و خیانت در حق انقلاب و نظام و رأی مردم، مصداق رفتار برادرانه بود؟! و... بالاخره اینکه آیا آقای هاشمی فراموش کرده که عضو مرکزیت ستاد تبلیغاتی وی در سال 84 که بعدها سخنگوی دولت یازدهم شد، صراحتا تصریح کرد هرگز دل ما با منتخب سال 88 صاف نشد؟!

برانداز که نمی‌تواند اصلاح‌طلب باشد

روزنامه کیهان نوشت:عضو حزب منحله مشارکت گفت اصلاح‌طلب واقعی نمی‌تواند برانداز باشد.نجفقلی حبیبی در مصاحبه با «ندای ایرانیان» اظهار داشت: عقلای قوم اصول‌گرا خوب می‌دانند که اصلاح‌طلبان در بدنه اصلی انقلاب حضور داشتند و اصلا امتزاج گفتمان اصلاح‌طلبی با براندازی اشتباه است. باید از ارائه‌کنندگان چنین حدیث‌هایی پرسید که اصلاح‌طلبی از نظر آنها چه معنی و مفهومی دارد؟ وقتی ما می‌گوییم اصلاح‌طلبی یعنی اینکه دوست داریم مجموعه‌ای که ایران را می‌سازد اعم از ارکان دولتی، اجرایی، اجتماعی و سیاسی بهبود پیدا کند. متأسفانه بخشی از جریان‌های افراطی که امروز رسانه‌های گروهی را هم در اختیار دارند، رقابت سیاسی را با تندروی‌های شخصی و گروهی همراه کردند و گاها به رهبران اصلاحات و اشخاص شناسنامه‌دار انقلاب اتهام‌هایی می‌زنند که واقعی نیست. قانون اساسی براساس اسلام تدوین شده است بنابراین کسی که سنگ قانون‌مداری را به سینه می‌زند نمی‌توان اسلام را قبول نداشته باشد.

وی در پاسخ این سؤال که چرا برخی اصرار دارند که اصلاح‌طلبان را از گفتمان انقلاب خارج کنند؟ می‌گوید: این را باید از خودشان بپرسید. اما حرفشان تناقض اساسی دارد. اصلاح‌طلبی به معنای پذیرش قانون، به معنای مدارا و تعامل است پس با انقلابی‌گری به معنای آشوب‌طلبی سنخیتی ندارد. ممزوج کردن این دو دیدگاه با هم امکان‌پذیر نیست. نمی‌توان از تعامل حرف زد و سپس به دنبال تقابل بود. اصلاحات هیچ گاه این دیدگاه را تأیید نمی‌کرده و نمی‌کند چون با ذات اصلاح‌طلبی در تضاد است. از طرف دیگر سابقه اصلاح‌طلبان است. فعالین سیاسی و رهبران اصلاحات نمی‌توانند هم در شکل‌گیری انقلاب نقش داشته باشند و هم سعی در ضربه زدن به آن را داشته باشند.

آقای نجفقلی حبیبی البته درست گفته‌اند که اصلاح‌طلب واقعی نمی‌تواند برانداز باشد اما شرط این گزاره این است که کسی اصلاح‌طلب واقعی باشد. در واقع از رفتار و عملکرد افراد و احزاب - و نه ادعای آنها- است می‌توان تشخیص داد آنها اصلاح‌طلب هستند یا افساد‌طلب. به راستی ترویج راهبردهایی نظیر فشار از پایین چانه‌زنی در بالا (با چاشنی اغتشاش و آشوب)، خروج از حاکمیت، تحصن و تحریم انتخابات، ایجاد دو آشوب بزرگ به فاصله 10 سال، عدم تمکین به قانون و اصرار بر قانون‌شکنی‌های بزرگ، ائتلاف با گروهک‌های نشاندار جریان براندازی و هم کاسه شدن با گروه‌هایی که تصریح کردند اصل نظام جمهوری اسلامی نشانه است و... چه نسبتی می‌تواند با ادعای اصلاح‌طلبی جز تنافر و تناقض داشته باشد؟ در عین حال باید پرسید آیا سابقه انقلابی شرط کافی برای ماندن هم هست؟! اگر چنین بود که زبیر و طلحه و سعد وقاص و مشابهان آنها پس از رحلت پیامبر اسلام(ص) تبدیل به دشمنان ولایت امیرمؤمنان و آرمان‌های اصلی نهضت اسلامی نمی‌شدند و در خدمت اردوگاه کفر و نفاق (بنی‌امیه و شام) قرار نمی‌گرفتند.یادآور می‌شود برخی از اعضای مرکزیت حزب مشارکت و فراکسیون مشارکت پس از ارتکاب خیانت‌های متعدد از کشور گریختند و در آمریکا و برخی کشورهای معارض اروپایی پناهندگی گرفتند.

گروهکی که ثابت کرد جمهوریت و اسلامیت را قبول ندارد

کیهان آورده:عضو گروهک معارض با رأی 25 میلیونی مردم در انتخابات سال 1388 می‌گوید استدلال «رأی مردم ارزشی ندارد» بدون مبنای دینی است.

محمدتقی میبدی از اعضای گروهک «مجمع مدرسین» - گروهکی که برخی اعضای آن در آشوب‌افکنی 5 سال پیش حضور داشتند - در مصاحبه با خبرنگار ایلنا گفت: کسانی که می‌گویند رای مردم و خواست آنها اصل نیست، قول و فعلشان یا جاهلانه است و یا متملقانه که هر کدام از این دو مورد، ضربه به اسلام است.فاضل میبدی با تاکید بر اینکه کسانی که می‌گویند رای مردم ارزشی ندارد، استدلالشان مبنای ارزشی و دینی ندارد، خاطر نشان کرد: حضرت علی(ع) زمانی که مردم به او رجوع کردند و خواستار زمامداری‌اش شدند، حکومت خود را منوط به استمزاج مردم کرد و اسلام نیز همواره بر نقش‌آفرینی مردم در عرصه‌های مختلف و حق تعیین سرنوشت آنها تأکید کرده است.وی اضافه کرد: امام(ره) مردم را ولی نعمت می‌دانستند و همواره به مسئولان تذکر می‌دادند امورشان مردمدارانه باشد. ایشان همواره به آرای ملت احترام می‌گذاشتند و بر خواست و اراده مردم تاکید داشتند و هنگامی نیز که انقلاب اسلامی پیروز شد، دیدیم که با اینکه شرایط نابسامان بود و احتمال کودتای ضدانقلاب بود، ایشان انتخاب نوع حکومت را منوط به رای مردم کردند.

وی با بیان اینکه میزان رای ملت است، یادآور شد: یادمان باشد هنگامی که امام از پاریس به تهران می‌آمدند، در مصاحبه‌ای گفتند نوع حکومت ما جمهوری است، همانند آنچه که در کشورهای غربی است با این تفاوت که اسلامی نیز است. در حکومت جمهوری این مردم هستند که تعیین تکلیف می‌کنند و مسئولان را انتخاب می‌کنند.مدعیان دروغین اصلاح‌طلبی و جمهوری‌خواهی با وجود مانور فراوان روی تعابیری نظیر مردم، رأی مردم، دموکراسی و... در عمل بیشترین ستیزه‌جویی‌ها را با انتخاب ملت ایران- از انتخاب اصل جمهوری اسلامی تا انتخاب‌های درون ساختار- داشته‌اند به نحوی که رفتار آنها رفتار عناصر اشرافیت‌طلب را که طرفدار انحصار قدرت هستند تداعی می‌کند به نحوی که براساس رفتار آنها می‌توان گفت رأی مردم تا هنگامی محترم است که به نفع این جماعت باشد، در غیر این صورت حاضرند حتی به قیمت به خطر انداختن امنیت و منافع ملی، عقده‌های ناکام خود را دنبال کنند.

درباره اظهارات فاضل میبدی مبنی بر اینکه امام انتخاب نوع حکومت را به مردم واگذار کردند باید خاطر نشان کرد که اوباش و فتنه‌گران در سال 88 روی همین انتخاب مردم - جمهوری اسلامی - خط کشیدند و صراحتا به موازات زیر پا نهادن رأی اکثریت مردم نشان ‌دادند که اصل دشمنی آنها با اسلام است.یادآور می‌شود برخی اعضای گروهک «مجمع مدرسین» پیوند دیرینه با باند مهدی هاشمی معدوم و بیت‌ منتظری و گروهک‌هایی چون نهضت آزادی و کانون مدافعان حقوق ‌بشر (عبادی) دارند.

دستور جدید دولت درباره واردات بنزین و نفت خام

روزنامه خراسان نوشت:در حالی که بر اساس تصمیم شهریورماه دولت، مقرر شده بود ثبت سفارش و واردات برخی تعرفه های کتاب مقررات صادرات و واردات همچون بنزین و نفت خام تا اطلاع ثانوی بدون نیاز به مجوز وزارت نفت، آزاد باشد، بر اساس نامه روزهای اخیر یک مسئول مهم اجرایی به دستگاههای ذی ربط در امر واردات کالا، اعلام شده است که بخشنامه شهریورماه لغو شده و از این پس، واردات اقلام مذکور تنها با اخذ مجوز از وزارت نفت امکان پذیر است.

دردسرهای چک برگشتی برای برخی مدیران اجرایی

بر اساس گزارش یک مقام مسئول به تعدادی از مدیران اجرایی، اعلام شده است که علی رغم آنکه بر اساس بخشنامه بانک مرکزی و تاکیدات دستگاههای مسئول، ادارات دولتی دارای شخصیت حقوقی مستقل از اشخاص حقیقی هستند و نباید درباره افرادی که صاحب امضا برای صدور چک های دولتی هستند، استعلامی صورت بگیرد، اما برخی بانک های دولتی به علت وجود چک برگشتی در سابقه افراد معرفی شده از سوی دستگاههای اجرایی جهت امضای چک های دولتی، از تایید این افراد خودداری می کنند.

احتمال تحقیق و تفحص از صدا و سیما

روزنامه ایران نوشت:یک عضو شورای نظارت بر صداو سیما از احتمال تحقیق و تفحص مجلس از عملکرد این سازمان در دوره مدیریت عزت الله ضرغامی خبر داد. حجت الاسلام مفید کیایی نژاد ناظر مجلس در شورای نظارت بر صداو سیما به ایلنا گفته است که موضوع تحقیق و تفحص از عملکرد صداو سیما در دوره ضرغامی پیش از این در مجلس مطرح بوده است و اگر بخواهد دوباره مطرح شود، به بعد از بررسی لایحه بودجه موکول خواهد شد.

ردپای چند شهردار در پرونده «پدیده شاندیز»

ایران آورده:گفته می‌شود در پرونده «پدیده شاندیز» چند شهردار به فساد مالی کلان متهم هستند. به گزارش انصاف در کنار برخی شائبه‌ها در مورد نحوه فروش سهام، رد پای برخی شهرداری‌ها در این پرونده وجود دارد.سایت الف متعلق به احمد توکلی در این باره این سؤال را مطرح کرد که«شهردار جوان شاندیز» بر اساس چه مستنداتی ادعا می‌کند که این دو طرح بزرگ مراحل قانونی خود را طی و مجوز‌های لازم را اخذ کرده است؟ آیا می‌شود اقدام وی را به نوعی «هدایت افکار عمومی» برای «فروش زودهنگام سهام و امتیاز‌های طرح پدیده شاندیز» تلقی کرد؟ در همین راستا «آنا» گزارش داد: در پی اعلام خبر غیرقانونی بودن انتشار تبلیغات مجموعه پدیده، از صبح روز گذشته تعداد زیادی از افرادی که سهام آن را خریده‌اند، با مراجعه به دفا‌تر سهام این طرح در تهران اقدام به فروش سهام خود کرده‌اند.

جزئیاتی از کتابی که خمیر شد

ایران آورده:مدیر کل امور اجتماعی وزارت کشور در دولت اصلاحات درباره کتاب 32 جلدی که در دولت قبل خمیر شد توضیحاتی ارائه کرد. این کتاب مجموعه تحقیقات درباره خشونت علیه زنان بود که طی 4 سال و مطالعه میدانی 28 استان تهیه شده بود اما دولت قبل تمام نسخه‌های آن را خمیر کرد. «اکبر نعمتی یزدی» به ایرنا گفت که برای انجام این تحقیق که از سال 1380 آغاز شد، 200 میلیون تومان هزینه شد و علاوه بر این مبلغ، هر استان بین 8 تا 12 میلیون تومان اعتبار برای آن در نظر گرفت. به گفته او نظرات مسئولان عالی وزارت کشور، قوه قضائیه، نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات، کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز در این تحقیق اخذ شده و با توجه به حساسیت موضوع طرح و احتمال بروز تبعات منفی، برای تأمین سلامت مجریان و تسهیل دریافت اطلاعات «ستاد هماهنگی اجرای طرح» تشکیل شده بود.

موسویان: لابی صهیونیسم بزرگترین دیوار بی اعتمادی ایران و امریکاست

روزنامه ایران نوشت:سیدحسین موسویان، عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران و کارشناس و تحلیلگر مسائل ایران و امریکا معتقد است که دیوار بی‌اعتمادی بین دو کشور را می‌توان با حسن نیت متقابل و ابتکارات ویژه دیپلماتیک برداشت.وی در گفت‌وگو با «تعادل» در این خصوص به مذاکرات دوجانبه ایران و امریکا در چارچوب موضوع هسته‌ای اشاره و تأکید می‌کند که مذاکرات مستقیم اخیر در حد وزرای خارجه به مسأله هسته‌ای اختصاص دارد اما روزی خواهد رسید که وزرای خارجه ایران و امریکا در مورد منافع و تهدیدات مشترک مثل مبارزه با تروریسم و داعش مذاکره کنند.موسویان اضافه می‌کند: در طول 5 سال اقامت در امریکا و مطالعه جامع‌تر در این مورد احساس می‌کنم می‌توان روند اعتماد‌سازی را آغاز کرد و به خصومت دیرینه تهران- واشنگتن خاتمه داد. این تحلیلگر سیاست خارجی در ادامه با اشاره به مانع بزرگ در این مسیر می‌گوید: ما با دیوار بزرگ‌تر و ضخیم‌تر از «بی‌اعتمادی» مواجه هستیم و آن هم نخست‌وزیر و لابی صهیونیسم در امریکاست.

مفتی با تفکرات عجیب

روزنامه قدس به نقل از سایت العالم نوشت: عبدالعزیز آل الشیخ مفتی کل عربستان سعودی در مواضعی همسو با گروه تروریستی داعش، میلاد پیامبر اسلام (ص) را بدعت دانست و از همگان خواست برای این مناسبت هیچ جشنی برگزار نکنند و به آن اهمیتی ندهند!.

خسارت صدها میلیارد دلاری فتنه به کشور

قدس نوشت: مرتضی طلایی- عضو شورای شهر تهران- گفت: حدود ۲میلیون فرصت شغلی را جریان فتنه در کشور از بین برد، اما خسارات وارده در سطح شهر تهران ۶۳ میلیارد تومان بود که به اموال عمومی شهر تهران وارد شد. وی افزود: اطلاعات دیگری که از خسارات اقتصادی آن موقع داشتیم، ۸ میلیارد تومان دیه‌ای بود که باید برای ۲۲ شهید در فتنه ۸۸ پرداخت می‌کردیم. بخشی از تحریمهایی نیز که پس از حوادث سال ۸۸ و به تبع آن حوادث بر کشور تحمیل شد، اعم از عدم وصول درآمدهای نفتی و گازی بود، به عبارت دیگر در تراز تجاری و بازرگانی ما در سطح کشور، چیزی حدود ۱۰۰ میلیارد دلار خسارت به کشور وارد شد.

نوع بیماری پادشاه سعودی

قدس از قول سایت فرارو نوشت: دربار عربستان سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد پادشاه این کشور به بیماری ذات‌الریه دچار شده است و به طور موقت با دستگاه اکسیژن تنفس می‌کند.

اعتراض به پرداخت 12میلیونی

قدس از قول ایرنا نوشت: جمعی از صاحبان مسکن مهر شهر پردیس در اعتراض به پرداخت 12میلیون تومان دیگر برای تکمیل واحدهای مسکونی خود روز گذشته برابر مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

توقع نجات ۱۵ میلیون نفر!؟

قدس به نقل از باشگاه خبرنگاران آورده: دکتر امین صابری نیا رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی کشور با اشاره به آلودگی هوا و با بیان اینکه مردم هنوز احساس خطر نکرده‌اند، گفت: افزایش آلودگی هوا به دلیل رفتار نامناسب مردم است و مردم نباید توقع داشته باشند دولتمردان بتوانند برای نجات ۱۵ میلیون تهرانی کاری کنند، زیرا راهکار اصلی تغییر رفتار خود مردم هستند.

روایت نجف زاده از یک بازدید

قدس آنلاین نوشت: کامران نجف‌زاده خبرنگار صداوسیما که به عنوان سفیر کودکان بی‌سرپرست فعالیت می‌کند، در آخرین مطلب اینستاگرام خود با انتشار عکسی از بازدید خود از مرکز نگهداری کودکان معلول در بافق یزد نوشت: «این مرکز در 120کیلومتری یزد قرار دارد و با سیستم گرمایش و سرمایش خراب و قدمت و غبار بر در و دیوار. یکی از دخترها تبلت می‌خواست، به پرستارها گفتم، گفتند بقیه هم می خواهند و دردسر می‌شود».

خاطره نعمت‌زاده از ترانسهای مستعمل

قدس از قول سایت برق‌نیوز نوشت: محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه تجلیل از خدمات پروفسور حسین محسنی از استادان برتر مهندسی برق کشور، خاطره ا‌ی از ترانسفورماتورهای مستعمل روسی تعریف کرد! و گفت: یادم هست در دوران مسوولیت در توانیر یکی از ترانسفورماتورهای بزرگ نیروگاه رامین کاملا از بین رفته بود و ناچار شدیم ژنراتوری جایگزین را از شرکتی در روسیه خریداری کنیم. زمانی که قرار شد ژنراتور را تست کرده و تحویل بگیریم دکتر محسنی که همراه گروهی از کارشناسان به روسیه اعزام شده بود با بررسی آن ثابت کرد ترانسفورماتوری که قرار است به عنوان تجهیزات نو به ایران تحویل شود، مستعمل و تعمیر شده است. طرف روسی که چاره ای جز پذیرش خطای خود نداشت رسما از ایران عذرخواهی و این توجیه را مطرح کرد که به دلیل عجله ما در تحویل تجهیزات ناچار شده ترانسفورماتوری دست دوم را آماده کند. در نهایت با دریافت خسارتی قابل توجه ترانسفورماتور را به قیمت دست دوم تحویل گرفتیم.

مرا به صلیب کشیده‌اند!

قدس به نقل از سایت جماران نوشت: شهیندخت مولاوردی- معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در نشستی با مشاوران امور بانوان دستگاه‌های اجرایی که بتازگی در هتل ارم تهران برگزار شده با طرح برخی انتقادها از دستگاه‌های دولتی گفته است: من احساس می‌کنم مانند فردی هستم که دست و پای او به شکل صلیبی بسته شده است، ولی از او می‌خواهند با کسی که ایستاده مسابقه دو بگذارد.

آلودگی هوا از نظر سریع‌القلم!

روزنامه قدس به نقل از فارس نوشت: محمود سریع‌القلم، مشاور رئیس‌جمهور، بتازگی در بخشی از یک سخنرانی تحت عنوان «نظریه‌ای برای توسعه ایران» که در نشست پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ایراد شده، گفته است:«اگر می‌خواهیم کارآمد باشیم باید با دنیا ارتباط برقرار کنیم. اگر ما با دنیا ارتباط داشتیم، اجازه نمی‌دادیم هوای تهران این قدر کثیف شود»!

شلاق به‌اتهام نگهداری خرس اسباب‌بازی!

قدس آنلاین نوشت:: یک نوجوان در عراق به دلیل نگهداری خرس اسباب‌بازی، توسط داعش به شلاق محکوم شد. این نوجوان عراقی در شهر بعقوبه در استان دیالی به دلیل نگهداشتن خرس اسباب بازی در خانه‌اش ۲۰ ضربه شلاق خورد.

انتشارعجیب برخی فعالیتها در وایبر

روزنامه قوس از قول فارس نوشت: رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو در نخستین همایش مدیران روابط عمومی با موضوع رسانه و سلامت، گفت: روزانه در مورد غذا و هفته‌ای در مورد دارو فراخوان جمع‌آوری نمونه‌ها را از بازار داریم، اما در یکی دو ماه اخیر این موضوع به داستانی تبدیل شده که در شبکه‌های اجتماعی مانند وایبر آمده است، در حالی که کار جدیدی نیست و نمی‌توانیم جلوی آن را بگیریم.

پرونده در دست بررسی است

قدس نوشت: محسن افتخاری- سرپرست دادگاه‌های کیفری استان تهران- در خصوص آخرین وضعیت پرونده شکایت علی لاریجانی رئیس مجلس و محمدعلی پورمختار رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس از رئیس جمهور سابق، گفت: این پرونده هنوز به نتیجه نهایی منجر نشده است.وی افزود: هیأت قضایی در حال بررسی پرونده هستند و تحقیقات مقدماتی همچنان ادامه دارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یک انقلابی کارآمد

یک انقلابی کارآمد

سردار حجازی نمونه یک انسان متخلق بود. آشنایی ایشان با پدرم شهیدهمدانی به دوران دفاع‌مقدس بازمی‌گردد و در یک بازه زمانی یکساله از ۶۶ تا ۶۷ ارتباط و دوستی میان سرداران جعفری، همدانی و حجازی بیشتر می‌شود.

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

انتظار و ایده‌آل ایران این است که آمریکا و غرب براساس چارچوب‌ها و قواعد بین‌المللی به تعهدات خود در قبال ایران و توافق برجام عمل کنند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر