jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۷۵۴۲۳۳   ۰۹ دی ۱۳۹۳  |  ۱۷:۲۹

وزیر امور خارجه در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، عدم توافق احتمالی آمریکایی‌ها برای دستیابی به توافق را به دلیل مسائل و مشکلات داخلی‌شان بعد از تغییر آرایش سیاسی داخلی این کشور دانست و در عین حال تاکید کرد که تیم مذاکره کننده به پشتوانه مقاومت ملت ایران خواستار لغو کلی تحریم‌ها، یکجا است.

توافق هسته ای با لغو همه تحریم‌ها امکان پذیر است

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه که در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس جهت پاسخ به سوال تعدادی از نمایندگان حضور پیدا کرد به گفته نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به دلیل انصراف نمایندگان از سوالاتشان، به بیان مسائل مختلفی در این حوزه از جمله مذاکرات هسته‌ای و مسائل منطقه‌ای پرداخت.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه ماهیت مذاکرات و فاصله‌ها موجب طولانی شدن مذاکرات شده است در عین حال گفت که این مذاکرات به طور دقیق ادامه دارد، حتی اگر طرف مقابل مسئولیت سنگینی دارد و تحت فشارهای مختلف قرار گرفته است ولی ما ایستاده‌ایم و طبق فرموده مقام معظم رهبری در صورتی که پیشنهاد معقولی وجود داشته باشد می‌پذیریم در غیر این صورت آماده هر نتیجه‌ای هستیم.

ظریف در ادامه نامه‌ های ارسالی‌اش برای کلیه وزرای امور خارجه کشورها به غیر از رژیم صهیونیستی را بیانگر موضع روشن جمهوری اسلامی در قبال مذاکرات دانست و با اشاره به از سرگرفتن مذاکرات از 15 ژانویه در سطح معاونان وزرای خارجه کشورهای 1+5 گفت که الحمدلله جمهوری اسلامی برای هر نتیجه‌ای آمادگی دارد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه مذاکرات و توافق اولیه ژنو تاثیر عمیقی بر منطقه گذاشت گفت که این مذاکرات و توافق اولیه ژنو فضای جدیدی از همکاری جمهوری اسلامی ایران و کشورهای منطقه ایجاد کرد به طوری که ایران در شرایط کنونی می‌تواند به عنوان یک قدرت بزرگ و قوی منطقه‌ای نقش آفرینی کند. نقشی که مورد اعتراف دشمنان جمهوری اسلامی نیز است.

وزیر امور خارجه همچنین تاکید کرد که افزایش توان داخلی، اجماع ملی در حوزه سیاست خارجی و حفظ نگاه ملی در مذاکرات با پرهیز از نگاه‌های جناحی و سیاسی رمز موفقیت ما در مذاکرات است البته ما در مذاکرات خطوط قرمز مقام معظم رهبری و نظام را حفظ خواهیم کرد.

ظریف همچنین با اشاره به تغییر آرایش سیاسی داخلی آمریکا گفت که به هر حال تحولات داخلی آمریکا تاثیر زیادی بر مواضع این کشور می‌گذارد. اگر آمریکایی‌ها به جمع‌بندی برای دستیابی به توافق نرسند به دلیل مسائل و مشکلات داخلی آن‌هاست.

وزیر امور خارجه همچنین به مقاومت و ایستادگی ملت ایران اشاره و اظهار کرد: پیروزی ملت ایران همین مقاومت است. ما به پشتوانه همین مقاومت لغو کلی تحریم‌ها را یکجا خواهانیم.

در این جلسه جلالی، کوثری، آقامحمدی ، جوکار، آصفری، بخشایش، کامران، محسنی ثانی، شفیعی، دواتگری و فتح الله حسینی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز نقطه نظرات خود را مطرح کردند.

همچنین در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حمید فاضلی جانشین سازمان فضایی ایران حضور پیدا کرد و ضمن ارائه گزارشی از دستاوردها و پیشرفت های سازمان فضایی همچون اعزام موجود زنده به فضا از یک سری دیدگاه‌ها که می‌خواهند جایگاه سازمان را تنزل دهند انتقاد کرد.

جانشین سازمان فضایی از کمیسیون درخواست کرد که پیرو ماموریت‌ها و سیاست گذاری مقام معظم رهبری در این زمینه اقدامی صورت گیرد تا جایگاه سازمان فضایی ارتقا پیدا کرده و مورد حمایت قرار گیرد.(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
دانشجوی ایرانی
Netherlands
۰۱:۴۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۰
ظریف جان، وزارت خزانه داری امریكا امروز تحریم جدید اتخاذ كرد
دیوار ترك خورده تحریم كه داره با بتن ارمه ضخیم تر میشه
۰
۰

یادداشت

بیشتر
نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

موضوع دیدار هیات طالبان با مقامات جمهوری اسلامی از منظرهای مختلفی قابل بررسی است. شاید ریشه اصلی این مساله به روابط بین طالبان و آمریکا برگردد.

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

سیاست‌های فرانسه طی سال‌های گذشته تابعی از سازوکارهای دیپلماسی اجبار،‌ همکاری‌های حقوقی و فشارهای سیاسی علیه ایران بوده است.

حادثه حماسه‌ ساز

حادثه حماسه‌ ساز

واقعه سال ۶۰ آمل و حمله گروهک تروریستی اتحادیه کمونیست‌ها نقطه‌عطفی در تاریخ تحرکات مسلحانه عناصر ضدانقلاب علیه جمهوری اسلامی ایران بود. بعد از پیروزی انقلاب‌اسلامی برخی مخالفان مشی مذهبی ساختار جدید سیاسی ایران، با توجه به نابه‌سامانی‌های موجود درصدد ایجاد آشوب برآمدند و تلاش کردند حداقل در برخی مناطق‌مرزی و حساس کشور قدرت عمل را به دست گیرند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر