jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۵۲۵۵۴   ۰۵ دی ۱۳۹۳  |  ۱۱:۰۸

ساکنان ایستگاه فضایی بین‌المللی این روزها سرگرمی جدیدی را دنبال می‌کنند که شاید هیچ‌گاه در خواب هم نمی‌دیدند. آنها انواع وسایل مورد نیازشان را با استفاده از دستگاه کوچک چاپ سه بعدی تولید می‌کنند.

چاپ سه بعدی دانشمندان ساکن در فضا را سرگرم می کند

دستگاه طراحی و تولید وسایل با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی ماه گذشته وارد ایستگاه فضایی بین‌المللی شد و از همان موقع ساکنان ایستگاه شروع به تولید اشیای کوچک کردند. نکته جالب توجه این است که نخستین محصول این دستگاه قطعه‌ای از همان بود.

آنها قطعات کوچک حروف الفبای «NASA» و «Made is Space» را هم با این دستگاه چاپ کردند که نشان از شرکت سازنده و محل تولید آن یعنی ناسا و فضا دارد.

طی یک ماه اخیر ۲۰ وسیله مختلف بر اساس ۱۳ طرح متنوع طراحی و تولید شده است. یکی از این وسایل آچار مخصوصی است که اکنون به یکی از ابزار کاربردی دانشمندان ناسا در ایستگاه فضایی تبدیل شده است.

نیکی ورکهیزر، مدیر برنامه چاپ سه بعدی در مرکز پرتابهای فضایی مارشال ناسا دراین خصوص گفت: ما هم‌اکنون در مرحله آزمایش نهایی این فناوری در فضا هستیم. ناسا در انتظار تایید نهایی این ایده و استفاده از آن در سفرهای طولانی فضایی نظیر سفر به مریخ است.

آچار جدیدی که بدین صورت ساخته شده در کمتر از یک هفته طراحی و در مدت ۴ ساعت تولید شده است. کارشناسان ناسا تاییدیه‌های اولیه را به این فناوری جدید داده‌اند و به نظر می‌رسد مانعی در استفاده گسترده‌تر از آن در فضا وجود نداشته باشد.

کارشناسان به سرعت بالای تولید وسایل مورد نیاز با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی اشاره کرده و آن را ابزاری موثر در برنامه اکتشافات فضایی برمی‌شمارند.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها