jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۷۵۲۰۲۶   ۰۳ دی ۱۳۹۳  |  ۰۸:۳۲

کارشناسان وزارت بهداشت و پزشکی قانونی، تحقیقات برای شناسایی علت مسمومیت در آسایشگاه معلولان پاکدشت را که باعث مرگ سه معلول و مسمومیت 27 نفر دیگر شد آغاز کردند.

مسمومیت در‌ آسایشگاه معلولان 3 قربانی گرفت

به گزارش جام‌جام، شامگاه یکشنبه مسئولان آسایشگاه معلولان متوجه وخامت حال تعدادی از مددجویان شدند. با گذشت زمان وضع جسمی آنها وخیم‌تر می‌شد و تلاش پرستاران برای کمک به بیماران بی‌نتیجه بود، به همین دلیل آنها با اورژانس تماس گرفته و درخواست کمک کردند.

سخنگوی اورژانس کشور در این باره به جام‌جم گفت: ساعت 20 و 10 دقیقه شامگاه سی‌ام آذر امسال یکی از مسئولان مرکز شبانه‌روزی معلولان ذهنی «پدربزرگ» در شهرستان پاکدشت با اورژانس این شهر تماس گرفت و اعلام کرد تعدادی از مددجویان این مرکز دچار ناراحتی گوارشی و مسمومیت شده‌اند. دقایقی بعد از این تماس، امدادگران اورژانس با اعزام به محل حادثه در شهرک جیتوی این شهر مشاهده کردند از 132 مردی که در آنجا نگهداری می‌شدند، 30 نفراز آنها دچار مسمومیت شده ‌اند.

مجتبی خالدی افزود: امدادگران در بررسی وضع این افراد متوجه شدند سه نفر از آنها پیش از حضور امدادگران اورژانس به دلیل مسمومیت شدید جان خود را از دست داده‌اند. بنابراین با مرگ مشکوک آنها موضوع را به پلیس اطلاع داده و 27 نفر دیگر را برای ادامه درمان به بیمارستان زعیم پاکدشت منتقل کردند. معاینه اولیه پزشکان نشان می‌داد این افراد دچار مشکلات گوارشی اعم از تهوع، استفراغ و اسهال بوده‌اند. ساعاتی بعد از درمان این معلولان از بیمارستان مرخص و به آسایشگاه بازگشتند تا در آنجا از آنها نگهداری شود.

وی یادآور شد: پس از انتقال معلولان به آسایشگاه وضع جسمانی یکی از آنها دوباره وخیم شد که سریع به بیمارستان لقمان تهران انتقال یافت. سه مرد فوت شده در این آسایشگاه میانسال بوده‌اند. وضع دیگر مصدومان نیز رضایتبخش اعلام شده اما هماهنگی‌های لازم با مرکز اورژانس شهرستان پاکدشت صورت گرفته تا به محض این‌که مسئولان این آسایشگاه خواستار امدادرسانی شدند، دوباره به محل اعزام شوند.

خالدی افزود: بررسی‌ها و تحقیقات اولیه در رابطه با این حادثه نشان می‌دهد غذایی که آنها مصرف کرده‌اند سوپ بوده که مسئولان مرکز اعلام داشته‌اند خودشان نیز از همان سوپ استفاده کرده‌اند اما فقط این 30 مددجو دچار حادثه شده‌اند. این در حالی است که یک پزشک و یک پرستار به طور ویژه هر روز وضع مددجویان این مرکز را کنترل می‌کرده‌اند اما مشخص نیست علت مرگ این سه مرد و مسمومیت 27 نفر بقیه به چه علت بوده است.

وی خاطرنشان کرد: نمونه غذاها و موادی که این افراد مصرف کرده‌اند توسط گروه بهداشتی جمع‌آوری و به آزمایشگاه فرستاده شده است و تا روز چهارشنبه نتیجه آن مشخص و در این زمینه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

سخنگوی اورژانس کشور گفت: در مکان‌هایی که غذاهای دسته‌جمعی طبخ و توزیع می‌شود اگر موازین بهداشتی رعایت نشود امکان وقوع چنین حوادثی وجود دارد، اما در این آسایشگاه به نظر می‌رسید این اولین بار است که چنین حادثه‌ای رخ داده است.

منتظر نظر پزشکی قانونی

در همین رابطه فرمانده ویژه شرق استان تهران نیز به جام‌جم گفت: با اطلاع از وقوع این حادثه و مرگ سه مددجوی میانسال در این آسایشگاه ماموران به محل اعزام شده و پس از هماهنگی‌های لازم قضایی اجساد آنها به پزشکی قانونی منتقل شد. پرونده‌ای در این زمینه تشکیل شده و تحقیقات برای مشخص شدن علت وقوع این حادثه که منجر به مرگ این سه نفر و مسمومیت 27 نفر دیگرشده است، ادامه دارد. اگر نتیجه آزمایشات روی نمونه غذای مصرف شده در این آسایشگاه مشخص کند که علت این حادثه مسمومیت با غذا بوده باید مسئولان این مرکز پاسخگو باشند.

سردار سیروس فتحی افزود: اجساد به پزشکی قانونی منتقل شدند و منتظر گزارش این مرکز درباره علت مرگ هستیم. هیچ فردی در این رابطه دستگیر نشده و با توجه به این‌که تحقیقات در این زمینه کارشناسی است نباید اظهارنظر غیرکارشناسی کرد.

یکی از مسئولان مرکز شبانه‌روزی معلولان ذهنی پدربزرگ در شهرستان پاکدشت به جام‌جم گفت: این مرکز خصوصی بوده و 12 سال است که فعالیت دارد. این نخستین باری است که این حادثه رخ داده و نمی‌توانیم درباره علت آن صحبت کنیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بی‌اطلاعی، پاشنه‌ آشیل مدیریت بحران

بی‌اطلاعی، پاشنه‌ آشیل مدیریت بحران

زلزله‌ ها هر ساله رخ می‌دهند و متاسفانه غیر از آثار منفی‌شان دستاوردی ندارند. از زلزله بم ۱۳۸۲ تا زلزله سی‌ سخت ۱۳۹۹ بسیار درس‌ها و آموخته‌هایی بودند که شوربختانه مورد توجه مدیران قرار نگرفته است.

قربانیان بی‌گناه غفلت و رذالت

قربانیان بی‌گناه غفلت و رذالت

یکی از تاثر برانگیزترین موضوعاتی که پلیس آگاهی در اجرای ماموریت‌های محوله خود با آن روبه روست رسیدگی به جرائمی است که قربانیان آن، کودکان هستند.

نقش‌ فضای‌ شهری ‌در‌ جرایم

نقش‌ فضای‌ شهری ‌در‌ جرایم

وقوع یک قتل، متاثر از عوامل مختلفی است. بر‌اساس مکتب شیکاگو میان منطقه زندگی افراد و قشر و طبقه آنان با جرم رابطه وجود دارد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر