یک زن مسئول اصلی برنامه‌ شکنجه ‌در سازمان سیا است

مسئول شکنجه​های مخوف سازمان سیا زنی ۴۹ ساله است که نامش فاش نشده است. همکارانش او را فردی باهوش توصیف می​کنند که از ارتکاب اشتباه نمی​هراسد و اطلاعاتش درباره القاعده بیشتر از هر کارمند دیگر سازمان سیا است.
کد خبر: ۷۵۱۱۰۲
یک زن مسئول اصلی برنامه‌ شکنجه ‌در سازمان سیا است

به گزارش شبکه خبری دویچه وله، یک مامور اطلاعاتی سابق سازمان سیا درباره زنی که مسئول برنامه​های شکنجه‌های مخوف در این سازمان شناخته شده، می​گوید: «در اصل او باید در دادگاه محاکمه و مجازات می​شد و به خاطر اعمالی که مرتکب شده به زندان می​افتاد.»

سازمان سیا نام این زن را فاش نمی​کند و فقط گفته می​شود که وی ۴۹ سال دارد و از اشتباهی که احتمال دارد مرتکب شود نیز هراسی ندارد. اشتباه بزرگ او پیش از واقعه تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ بود. وی با شکنجه از اعضای القاعده اعترافات دروغین گرفت اما به رغم آن در سازمان سیا رشد کرد.

اکنون او به عنوان مسئول مخوف​ترین شکنجه​های سازمان سیا شناخته می​شود و درباره فعالیت​هایش در گزارش تحقیق کمیته‌ی اطلاعاتی سنا پیرامون استفاده از شکنجه در سازمان سیا توضیح داده می​شود.

جزئیات فعالیت این کارمند ارشد سازمان سیا و "نقش برجسته​اش" پیشتر در گزارش ماتئو کول (Matthew Cole) گزارشگر شبکه تلویزیونی"ان. بی. سی." افشا شده بود. به گفته این گزارشگر او همان فردی است که مانع انتقال اطلاعات مربوط به حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در نیویورک به پلیس فدرال آمریکا "اف بی آی" شده است.

این مامور اطلاعاتی در سال ۲۰۰۰ میلادی یعنی یک​ سال قبل از حملات ۱۱ سپتامبر از سفر تروریست​ها به آمریکا مطلع بوده اما این اطلاعات را انتقال نداده و برای خود محفوط نگهداشته است. در حالی​که همین اطلاعات می​توانست جان هزاران انسان را از مرگ نجات دهد. اما او به خاطر این سهل​انگاری نه تنها محاکمه و مجازات نشد، بلکه تا معاونت اداری آن بخش از سازمان سیا که مسئولیت شکار بن لادن و مبارزه علیه شبه‌نظامیان در سطح دنیا را برعهده داشت، ارتقاء پیدا کرد.

وی چندین بار خالد شیخ محمد، مغز متفکر و برنامه ریز حملات ۱۱ سپتامبر را در زندان مخفی سازمان سیا در لهستان ملاقات کرد. در این زندان شکنجه​های مخوفی اعمال می​شد. در سال ۲۰۰۴ او برای کسب مشروعیت قانونی شکنجه​های سازمان سیا اعلام کرد که اطلاعات گرفته شده از خالد شیخ محمد سبب نجات جان صدها و حتی هزاران نفر از مرگ شده است.

خالد المصری یک شهروند آلمانی لبنانی تبارهم جزو قربانیان این زن شکنجه​گر سازمان سیا بود. المصری در سال ۲۰۰۳ در مرز مقدونیه بازداشت و به افغانستان برده شد و ماه​ها مورد آزار و شکنجه قرار گرفت. در آن​زمان با وجود اینکه سازمان سیا اطلاع پیدا کرد که المصری به خاطر شباهت نامش به اشتباه ربوده شده و عضو سازمان القاعده نیست وی را از زندان آزاد نکرد و این شهروند آلمان به مدت ۵ ماه زندانی بود.

مهم​ترین پرسش این است که به رغم اشتباهاتی که این فرد در سازمان سیا مرتکب شده، او چگونه توانسته است در سازمان ارتقا شغلی پیدا کند؟

جان ماگوئ (John Maguire) کارمند سابق سازمان سیا در توصیف همکارش به شبکه "ان. بی. سی." گفته است وی آدمی بسیار باهوش است و از هر کس دیگری در سازمان سیا درباره القاعده بیشتر اطلاعات جمع​آوری کرده و از ارتکاب اشتباه نیز نمی​هراسد.(ایسنا)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها