jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۷۵۰۷۶۷   ۲۸ آذر ۱۳۹۳  |  ۱۲:۵۶

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهورگفت : قدرت ریال با مدیریت ارز شناور در برابرسایر ارزها باید افزایش یابد.

نرخ دلار در بازار آزاد باید کاهش یابد

به گزارش واحد مرکزی خبر،محمدباقر نوبخت دیشب درجمع دانشجویان واستادان پردیس بین الملل کیش دانشگاه تهران گفت: ما نمی توانیم نرخ برابری ریال و دلار را بیش از این تحمل کنیم،از نظر ما همین رقم موجود در بازار آزاد غیر معتبر است و باید با مدیریت ارز شناور این رقم را کاهش دهیم.

وی افزود: ما با تحریمی مواجه هستیم که توان سرمایه گذاری ما را محدود کرده است ، کشور مادرحالی می تواند چهار میلیون بشکه نفت را در روز تولید کند که فقط یک میلیون بشکه صادراتی خواهدبود.

وی گفت: باوجود کاهش درآمدهای نفتی، اقتصاد کشور پس از دو سال رشد منفی از منفی شش و هشت دهم درصد به مثبت یک و نه دهم درصد رسیده است.

وی گفت: در صادرات نفت، تحریم ها موجب کاهش یک میلیون بشکه ای نفت خام برای کشور شد. در بخش قیمت نیز پارسال قیمت نفت 108 دلار در هر بشکه بود و امروز قیمت نفت به ارقامی نزدیک به نصف کاهش یافته است .

وی گفت: به رغم وجود دو هزار و 900 طرح نیمه تمام که باید هرچه زودتر تکمیل وبهره برداری شوند،دولت بودجه 93 هزار میلیاردریالی را با رشد34 درصدی برای تحقیقات وپژوهش در سال آینده پیش بینی کرده است.

در پایان این مراسم از مقالات برتر دانشجویی، دانشجویان حائزرتبه در ربوکاپ جهانی در برزیل و طرح های پژوهشی با اهدا لوح قدردانی شد.(واحد مرکزی خبر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

با توجه به موج گرانی کالاهای اساسی و تورم‌های بی‌ سابقه در چند سال اخیر و همچنین رشد اقتصادی کشورمان که در یک دهه اخیر نزدیک به صفر بوده‌است، قدرت خرید مردم و خانوارهای ایرانی به‌ شدت کاهش یافته و سفره آنها نیز کوچک‌تر شده‌است.

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر