jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۵۰۲۹۸   ۲۶ آذر ۱۳۹۳  |  ۱۴:۰۷

امید جدید برای درمان سرطان مغز استخوان در کودکان

نانودارویی که ژن تکثیردهنده سرطان را متوقف می کند

محققان با استفاده از نوعی پروتئین و RNAi، موفق به ساخت نانودارویی برای مبارزه با سرطان مغز استخوان در کودکان شدند. این نانودارو، فعالیت نوعی ژن تکثیردهنده سلول‌های سرطانی را متوقف می‌کند.

نانودارویی که ژن تکثیردهنده سرطان را متوقف می کند

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، فاتح اوچان و همکارانش از دانشگاه کالیفرنیا گام‌های اولیه برای ساخت بمبی هوشمند به منظور از بین بردن یکی از رایج‌ترین سرطان‌های کودکان موسوم به لوکیما (نوعی سرطان مغز استخوان) را برداشته‌اند.

اخیراً مقاله‌ای با عنوان «A rationally designed nanoparticle for RNA interference therapy in B-lineage lymphoid malignancies» در نشریه «EBioMedicine» منتشر شده که در آن راهبرد جدیدی برای درمان این بیماری در کودکانی که تنها 20 درصد شانس زندگی داشته‌اند ارائه شده است.

اوچان می‌گوید: «اگر بدانیم که چه چیزی موجب مقاوم شدن سلول‌های لوکیما در برابر داروی شیمی‌درمانی می‌شود، آنگاه می‌توان با این بیماری مبارزه کرد. ما به ساز و کار این سلول‌ها پی برده‌ایم. قدم بعدی در این مسیر طراحی دارویی است که می‌تواند روی هدف خاصی متمرکز شود.»

این بمب هوشمند، ژن ناقصی را در بدن هدف‌گیری می‌کند؛ ژنی که مسئول تولید پروتئین غیرطبیعی CD22 است. این پروتئین موجب تکثیر سلول‌های بنیادی سرطان شده و از سویی مقاومت در برابر داروی شیمی‌درمانی را در سلول‌های شیمی‌ درمانی ایجاد می‌کند. این ژن موجب عقیم ماندن روش‌های درمانی مختلف نظیر پیوند مغز استخوان و شیمی‌درمانی می‌شود.

تیم تحقیقاتی اوچان، «RNAi» ویژه‌ای طراحی کرده که می‌تواند ژن مولد CD22 را خاموش کند. در این پروژه محققانی از دانشگاه ایلینویز همکاری داشته‌اند. این گروه تحقیقاتی برای رساندن RNAi به سلول سرطانی از نوعی پروتئین استفاده کردند.

قطر این بمب هوشمند تنها 100 نانومتر بوده و نسل جدیدی از نانوداروها به شمار می‌رود. اوچان می‌گوید: « هدف ما ترکیب فناوری‌ نانو و زیست درمانی برای رسیدن به راهبردی جدید برای مبارزه با سرطان در کودکان است.»

اوچان و همکارانش برای انجام این پروژه از حمایت مالی 1.2 میلیون دلاری استفاده کردند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها