jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۴۹۷۲۹   ۲۵ آذر ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست درباره گرم‌شدن کره‌زمین در برخی از نقاط ایران بیان کرد: در مناطق مختلف ایران بین یک تا 1.5 درجه گرم شدن زمین را تجربه کرده‌ایم.

به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار در مراسم بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری و معرفی پژوهشگران برتر سازمان حفاظت محیط‌زیست خاطرنشان کرد: تلاش محققان جهانی براین است که دمای زمین تا دو درجه افزایش نیابد، زیرا درغیر این صورت زمین و اکوسیستم‌ها دچار تغییرات جبران ناپذیری خواهد شد.وی با اشاره به افزایش 85 صدم سانتیگراد دمای کره زمین ابراز کرد: ما فقط دو دهه برای مهار این روند زمان داریم و در‌صورتی که بدرستی عمل نکنیم، کره زمین و اکوسیستم‌های ما دچار تغییرات جبران‌ناپذیری خواهد شد.

ابتکار افزود: برای این‌که محققان جهانی به این نتیجه برسند که زمین در حال گرم شدن است حدود 3000 پژوهشگر در رشته‌های محیط‌زیست، هواشناسی، زمین‌شناسی، اقلیم و دیگر رشته‌های مرتبط، ابتدا به جمع‌آوری داده‌ها با نمونه‌گیری از عمق یخ‌های قطبی، دریاها و لایه‌های زمین پرداختند.

به گفته ابتکار، بعد از جمع‌آوری این داده‌ها، آنها آنالیز و تجزیه و تحلیل شد تا به اطلاعات تبدیل شود و براساس داده‌ها، فرضیه و تئوری گرم شدن زمین به علت دستکاری انسان شکل گرفت، البته این نتایج تحقیقات با 95درصد اطمینان اعلام شده‌ بود، چون پژوهشگران آموزش‌پذیر هستند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر