طبق وعده شرکت فرودگاه‌های کشور برای حذف پرواز‌های شبانه مهرآباد از ابتدای آذر، تعداد پرواز‌‌های ورودی به این فرودگاه بین ساعات ۲۴ تا ۵ صبح بسیار کاهش یافت، اما مقرر شده است از ۲۱ آذرماه این قانون کاملاً عملیاتی شود.
کد خبر: ۷۴۷۵۵۰
حذف کامل پروازهای شبانه مهرآباد از ۲۱ آذر

چندی پیش طبق وعده وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور مقرر شد در راستای آسایش بیشتر ساکنان اطراف فرودگاه مهرآباد نظیر مناطق تهرانسر و شمشیری، از ابتدای آذرماه امسال، پروازهای فرودگاه مهرآباد از ساعت 24 تا 5 صبح روز آینده تعطیل شود،البته تعطیلی پرواز‌های شبانه مهرآباد مشمول برخی از پرواز‌ها نظیر پرواز‌های اورژانسی و آمبولانس هوایی، نظامی، پرواز مسیرهای خاص و پرواز‌هایی که با تأخیر مواجه می‌شوند، نیست.

مثلاً پروازهای برنامه‌ای که با تأخیر مواجه می‌شوند، چاره‌ای ندارند جز اینکه در این ساعات یاد شده هم وارد فرودگاه مهرآباد شوند.

در بند هشتم نوتم(اطلاعیه هوانوردی)- موضوع تعطیلی پرواز‌‌های شبانه مهرآباد‌ آمده است: «به پروازهای برنامه‌ای که به دلیل نقص فنی یا شرایط نامناسب جوی با تأخیر مواجه شده و مجبور هستند بعد از ساعت 24 وارد فرودگاه مهرآباد شوند،‌ مجوز ورود داده می‌شود»، این مورد منطقی است زیرا معطلی مسافران در فرودگاه مبدأ تا صبح روز بعد امکان‌پذیر نیست ضمن آنکه ممکن است با بروز‌ کوچکترین نقص فنی و به دنبال آن تأخیر، ایرلاینی پرواز خود را در ساعات پایانی شب‌ کنسل کند.

به هر حال بعد از آنکه وزیر راه و شهرسازی و مسئولان شرکت فرودگاه‌های کشور وعده دادند از‌ آذر‌ماه همه پروازهای شبانه مهرآباد تعطیل می‌شود، تعدادی از پروازهای برنامه‌ای کماکان بعد از ساعت 24 وارد فرودگاه مهرآباد می‌شدند که البته این به دلیل وجود برخی از تأخیرها بود.

همچنین برخی از شرکت‌های هواپیمایی (دقیقاً دو ایرلاین) از قبل، بلیت پروازهای خود را برای این تاریخ‌ و ساعت‌ها نیز به فروش رسانده بودند، در این راستا با هماهنگی سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت فرودگاه‌های کشور مقرر شده است از 21 آذرماه دیگر هیچ پرواز برنامه‌ای از ساعت 24 تا 5 صبح وارد مهرآباد نشود.

کاهش بسزای پرواز‌‌های شبانه مهرآباد از 113 پرواز به 15 پرواز در گام اول

به هر حال شرکت فرودگاه‌های کشور در راستای تحقق این ‌وعده، تلاش بسزایی داشت، طبق آمار موجود،‌ از یکم آذرماه تا هفتم آذرماه سال گذشته، حدود 113 پرواز بین ساعات 24 تا 5 صبح وارد فرودگاه مهرآباد می‌شدند که این رقم در مدت مشابه امسال یعنی ‌از اول آذرماه 93 تا هفتم آذرماه، به ورود 15 پرواز بین ساعات 24 تا 5 صبح، کاهش یافته است.

به هر حال براساس هماهنگی‌های انجام شده با شرکت‌های هواپیمایی، پروازهای شبانه تمامی این شرکت‌ها در دیگر ساعات روز توزیع می‌شود، مقرر شده است از 21 آذرماه همین 15 پرواز شبانه مهرآباد که هفته گذشته بعد از ساعت 24 وارد این فرودگاه شدند هم کاهش یافته و به حداکثر ‌3 - 2 پرواز برسد؛ البته ‌عملاً حذف همه پروازهای شبانه مهرآباد امکان‌پذیر نیست.

بنابراین گزارش طبق اعلام مسئولان تعطیلی پروازهای شبانه مهرآباد به‌ معنای تعطیلی این فرودگاه نیست بلکه این فرودگاه همچون گذشته به‌ صورت 24 ساعته عملیاتی خواهد بود و از این مدت برای بهسازی فرودگاه و انجام خدمات مربوط به ترمینال بهره‌برداری می‌شود.(فارس)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها