jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۷۴۵۰۱۷   ۱۱ آذر ۱۳۹۳  |  ۱۳:۰۳

رئیس انجمن سکته مغزی ایران سکته های مغزی را پس از سکته قلبی و سرطان ها مهم ترین عامل مرگ و میر افراد در جهان دانست و با اشاره به کاهش سن بروز آن در ایران هشدار داد: تقریبأ طبق آمار جهانی به ازای هر 100هزار نفر حدود 50 تا 100 نفر دچار سکته های مغزی می شوند.

نگرانی از کاهش سن سکته‌های قلبی و مغزی

دکتر محمدرضا قینی درآستانه برگزاری روز ملی آترواسکلروز- 14 آذر-ضمن اعلام این خبر افزود:ازآنجاکه سکته های قلبی و مغزی به دنبال گرفتگی عروق ایجاد می شوند؛ از این رو در یک خانواده قرار می گیرند و بیماری آترواسکلروز یا تصلب شرائین اینجا معنا می گیرد.

وی با اشاره به این که آترواسکلروز نقطه نهایی سکته مغزی و قلبی است، تصریح کرد: یعنی آترواسکلروز از 20 تا 25 سال قبل ایجاد می شود و عواملی نظیر فشارخون بالا، قندخون و چربی خون بالا و سیگار زمینه ساز و فاکتورهای خطرسازش محسوب می شوند.

متخصص مغز و اعصاب افزود: درزمینه آمار سکته های مغزی مطالعه خیلی دقیقی مبنی بر استانداردهای بین المللی درکشور انجام نگرفته اما به نظر می آید آمار جهانی درباره ایران هم صادق است.

وی خاطرنشان کرد: حال آن که تصوری داریم که شاید با آمارجهانی تفاوت داشته باشد و آن سن بروز سکته های قلبی و مغزی در ایران است که متأسفانه از سطح جهانی پائین ترمی باشد و این امر نگران کننده است.

قینی ،سکته های مغزی را شایع ترین عامل معلولیت افراد در سطح جهان دانست و گفت: شاید از این رو نیاز داریم تا برنامه هایی از طرف سیستم های بهداشتی طراحی واجراکنیم که افراد در سنین پائین تر از 25 تا 30 سالگی به صورت مرتب فشار خون و چربی خون شان را بررسی کنند تا در نهایت با تشخیص علائم خطر بتوانیم بگوئیم که از سکته های قلبی و مغزی پیشگیری کرده ایم.

این نورولوژیست با اشاره به اهمیت برگزاری همایش آترواسکلروز اظهار داشت: در چنین همایش هایی میان متخصصین در رشته های مختلف تبادل نظرهای مهمی اتفاق می افتد و این مشکل ما را که گاهی از اوقات میان پزشکان قلب و مغز و اعصاب زمینه ایجاد چنین تبادل نظری رخ نمی دهد نیز حل می کند.

وی تأکید کرد: در این همایش اطلاعات جدید و به روز آترواسکلروز نسبت به یک سال اخیر مورد بررسی قرار خواهد گرفت. برای نمونه قرار است چند نمونه از بیماران سکته های مغزی را به عنوان نمونه مطرح کنیم تا با همفکری همکاران به نحوه برخورد و درمان با این بیماران پرداخته شود.

قینی با اشاره به اهمیت آموزش مدون پزشکان خاطرنشان کرد: اگر پزشک بعد از اخذ مدرک فارغ التحصیلی اش تا 4 یا 5 سال هیچ مطلبی نخواند تمام اطلاعات پزشکی اش را از دست خواهد داد از این رو برگزاری چنین همایش هایی در تمام رشته های مختلف در به روز رسانی اطلاعات پزشکان مفید به شمار می رود.

رئیس انجمن سکته مغزی ایران تأکید کرد: همچنین باید توجه داشت همه پزشکان در مراکز دانشگاهی مشغول فعالیت نیستند، برخی ها هم در مراکز درمانی معمولی کار می کنند که باید ازطریق برگزاری چنین همایش هایی در جریان تازه های روز دنیا نیز قرار بگیرند.

همایش آترواسکلروز،ازساعت هشت صبح روز 14 آذر93 در هتل آزادی پارسیان تهران و با همکاری انجمن های آترواسکلروز، قلب، سکته های مغزی و اینترونشنال کاردیولوژی، بخش قلب و عروق شرکت سانوفی و دهها متخصص از سراسر کشور برگزارمی شود. ( شفا آنلاین)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بحران بی‌تدبیری

بحران بی‌تدبیری

تعداد قربانیان کرونا چند روزی است دوباره سه‌رقمی شده است و دیروز ۳۹۸ ایرانی قربانی کرونا لقب گرفتند.

مدیریت کرونا، ویروسی شد

مدیریت کرونا، ویروسی شد

این روزها شاهد نزاع بین وزیر بهداشت و درمان، سعید نمکی و رئیس‌جمهوری، حسن روحانی در مسائل مربوط به بحران کرونا هستیم.

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

از ابتدای شیوع کووید ۱۹ در جهان، ناشناخته بودن ویروس کرونا تنها محدود به درک مردم عادی نبود و این ویروس برای جامعه پزشکی هم ناشناخته بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش