jamejamonline
استان ها عمومی کد خبر: ۷۴۴۲۷۲ ۰۹ آذر ۱۳۹۳  |  ۱۹:۳۸

مدیر اداره میراث‌فرهنگی استان خوزستان اعلام کرد: طبق توافق با شهردار شوش از این پس هیچ‌گونه مجوز عمرانی، ساخت و ساز و گودبرداری بدون استعلام از میراث‌فرهنگی صادر نمی‌شود و جلوی تمامی فعالیت‌های تخریب‌ و گودبرداری‌های جدید که اکنون در حال انجام است گرفته خواهد شد.

جلوگیری از صدور مجوز عمرانی در شهرتاریخی شوش

به گزارش خبرگزاری میراث‌فرهنگی، چند روز پیش یک دستگاه بیل مکانیکی برای ایجاد یک زیرزمین درحالی به گودبرداری و حفاری در خیابان چهارراه خوزستان و نبش خیابان پاسداران شهر شوش پرداخت که این عملیات گودبرداری بخشی از آثار تاریخی این شهر باستانی را دچار آسیب کرد.

افشین حیدری، مدیر اداره میراث‌فرهنگی استان خوزستان با اشاره به این‌که این گودبرداری‌‌ متوقف شده است، گفت: «طبق توافقی که اداره میراث‌فرهنگی خوزستان و پایگاه شوش با شهردار این شهرستان داشته قرار است هیچ ساخت و ساز غیراصولی در شهر شوش انجام نگیرد و پیش از صدور هر مجوزی از میراث‌فرهنگی استعلام گرفته شود

وی افزود: «اداره میراث‌فرهنگی خوزستان و شهرستان شوش در مقابل یک محوطه مسئول نیست. بلکه در برابر یک شهر خود را مسئول می‌داند. بنابراین موظف است که نظارت دقیق روی استعلام مجوزها و ساخت و ساز‌ها داشته باشد و قبل از هر اتفاقی پیشگیری‌های لازم را به‌عمل آورد و در صورت هرگونه تخطئی از قوانین نقش بازدارنده‌ای داشته باشد.

به گفته مدیر اداره میراث‌فرهنگی خوزستان، قرار شد با راه‌اندازی یک دفتر فنی در پایگاه شوش طرح‌های ساخت و ساز و معماری توسط کارشناسان میراث‌فرهنگی انجام گیرد تا با ایجاد این بخش و کارگاه‌های فرهنگ شهروندی، پروژه‌های عمرانی در شهر با رعایت ضوابط و قوانین میراث‌فرهنگی اجرایی شود.

وی معتقد است، اداره میراث‌فرهنگی خوزستان و شهرستان شوش در تلاش است تا مردم به‌عنوان مالکان اصلی حافظ آثار و محوطه‌های تاریخی باشند و در این میان نیز اگر مسئولان شهری و دولتی به قوانین حفظ میراث‌فرهنگی پایبند باشند قطعا مردم بیش از گذشته قوانین را رعایت می‌کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: