jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۴۳۶۸۰   ۰۸ آذر ۱۳۹۳  |  ۱۴:۰۵

درحالی که به برگزاری جام جهانی فوتبال قطر در سال ۲۰۲۲ نزدیک می‌شویم مقامات این کشور از طراحی و ساخت استادیوم بزرگی خبر می‌دهند که دمای هوای داخل آن در حین بازی از ۲۶ درجه فراتر نمی‌رود.

استادیوم ویژه برای جام جهانی + عکس

برگزاری رقابت های جام جهانی فوتبال در قطر در سال ۲۰۲۲ با انتقادات زیادی از سوی کارشناسان ورزشی همراه شده است.

گرمای شدید این کشور در تابستان تردیدهای زیادی درخصوص سلامت ورزشکاران در حین انجام بازیها ایجاد کرده است.

اکنون استادیوم خلیفه قطر با استفاده از پیشرفته ترین فناوری های روز جهان به گونه ای ساخته می شود که هواداران تیم ها و همچنین بازیکنان و کادر فنی دمای هوای بسیار مطلوبی را در حین بازی تجربه می کنند حال آنکه تنها چند متر آن طرف تر از دیوارهای استادیوم دمای هوا حتی تا 40 درجه نیز می رسد.

مهندسان این پروژه با استفاده چیلرهای غول پیکر (خنک کننده) هوای سرد و مطبوعی را در سراسر فضای داخلی استادیوم به جریان می اندازند.

در عین حال مسقف بودن استادیوم این امکان را فراهم می سازد تا با عدم تبادل گرمایی میان استادیوم و محیط خارج آن، هوای خنک در قسمت های مختلف آن در جریان باشد.

یکی دیگر از نکات جالب توجه به کار رفته در ساخت این استادیوم فضای کافی برای پارک انبوهی از اتوبوس ها پیشرفته جهت انتقال هواداران به محل برگزاری مسابقات است به طوریکه نزدیک به 2300 فضای مخصوص برای توقف اتوبوس ها در نظر گرفته شده است.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها