سه میلیون زوج نابارور در سطح کشور وجود دارد که تنها یک پنجم آنها توان پرداخت هزینه های درمان نازایی خود را دارند.
کد خبر: ۷۳۹۷۰۷
غم بی بچگی در قلب 3 میلیون زوج نابارور

دکتر محمد اسلامی رییس اداره باروری سالم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دوشنبه شب در حاشیه نشست آموزشی و توجیهی مسوولان جلب مشارکت های مردمی دانشگاههای علوم پزشکی کشور ضمن اعلام این آمار در گفت وگو با خبرنگاران، افزود: بررسی ها نشان داده است که بین 600 تا 700 هزار نفر از زوج های نازا در کشور، می توانند هزینه های درمان ناباروری خود را تامین کنند و بقیه توان مالی لازم را ندارند.

وی خاطر نشان کرد: کمک به درمان زوج های ناباروری که از توان مالی برای پرداخت هزینه برخوردار نیستند اکنون باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی پیشگیری در ناباروی ها به جای درمان را مورد تاکید قرار داد و گفت: قدرت باروری در زنان بالای 35 سال به شدت کاهش می یابد، بنابراین در این زمینه اگر چالش های افزایش سن ازدواج و تاخیر در ازدواج و تاخیر در فرزند آوری مورد توجه قرار گیرد، از نازایی پیشگیری کرده ایم.

اسلامی ادامه داد: سیگار از طریق تاثیر بر نحوه و فعالیت اسپرم مردانه و تشکیل ناقص جنین نقش بسزایی در نازایی دارد، لذا با ترک سیگار می توان از نازایی پیشگیری کرد.

رییس اداره باروری سالم وزرات بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در ادامه گفت: هم اکنون نرخ باروری کلی در کشور به کمتر از سطح جایگزینی و رقم 1،7 رسیده و این موضوع نگرانی های زیادی را به لحاظ کاهش جمعیت و افزایش جمعیت سالمندی ایجاد کرده است.

اسلامی خاطر نشان کرد: این در حالی است که نتایج بررسی ها نشان می دهد دختر و پسر در آستانه ازدواج در ابتدا خواهان تعداد فرزندان بالاتر از سطح جایگزینی که همان 2،1 است، می باشند.

او تصریح کرد: نتایح یک بررسی نشان داد، از میان 18 هزار نفر که در سراسر ایران برای کلاسهای پیش از ازدواج مراجعه کردند، به طور میانگین خواهان 2،27 فرزند در طول دوره باروری شان بوده است.

وی تاکید کرد: این آمار بیان گر آن است که چرا پس از ازدواج نرخ باروری کاهش می یابد و نقش عواملی مانند شغل، مسکن و درآمد به چه میزان است.

اسلامی با بیان اینکه مسائل جمعیتی و ارتقای نرخ باروری یک مسئله فرابخشی است، گفت: همه دستگاههای اجرایی در این زمینه دخیل بوده و باید به وظایف خود عمل کنند. ( ایرنا )

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱
منا
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۷
۰
۰
متاسفانه زمانی دولت یادش می افته كه كار ازكار گذشته اگردرمان باروری بیمه كامل بود حتمابیشتر این افراد بچه دار می شدند اما حالا دیگه سنشان گذشته چه سود؟هستند كسانی كه باید وام بگیرند دنبال این كارها بروند.چرا؟دولت چه وظیفه ایی دارد؟ كجا باید حمایت كند ؟
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها