رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور گفت: روستاییان، عشایر و ساکنان مناطق محروم کشور در قالب طرح آموزش سیار با اشتغال پایدار، مهارت‌های فنی و حرفه‌ای را فرا می‌گیرند.
کد خبر: ۷۳۸۶۶۷

کوروش پرند در گفت‌وگو با ایرنا افزود: این طرح یکی از طرح‌هایی است که برای ایجاد اشتغال به نهاد ریاست جمهوری ارائه شده است.

وی با تاکید بر همکاری دستگاه‌های متولی در امر اشتغال در اجرای این طرح گفت: این طرح نوعی آموزش روستاییان است که پیش از این در هندوستان اجرایی شده و این کشور آن را به عنوان یک بسته آموزشی به ایران ارائه کرده است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در قالب این طرح ساکنان مناطق محروم اعم از روستاها، حاشیه‌نشینان شهرها و ساکنان سکونتگاه‌های غیررسمی آن نوع از آموزش‌های مهارتی را که منتج به اشتغال پایدار شود، فرا می‌گیرند.

پرند با یادآوری آسیب‌هایی که ممکن است در مسیر اجرای این طرح وجود داشته باشد، گفت: ابتدا باید در هر استان نیازسنجی آموزش‌های مهارتی انجام و بر اساس آن نیازها منابع آموزشی استاندارد تعریف شود.

به گفته رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور، پس از تدوین نیازها و منابع استاندارد آموزشی، باید مربیانی تربیت شوند و سپس آموزش‌های اشتغال محور آغاز شود.

پرند با بیان این که طرح آموزش سیار تنها یک نمونه از برنامه‌های آموزشی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در زمینه اشتغال است، گفت: نخستین مشکل این مدل پراکندگی 22 میلیون نفر ساکن در 61 هزار روستای کشور است که آموزش آنان را نیازمند بودجه و اعتبارات کلان کرده است.

وی افزود: لازم است معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهوری به همراه وزارت جهاد کشاورزی، سازمان دهیاری‌ها و شهرداری وزارت کشور، بخش مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این بخش همکاری کنند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: دومین پیشنهاد ارائه‌شده در زمینه توسعه اشتغال، آموزش به دانش آموختگان دانشگاهی است که امروز به یک دغدغه بزرگ در کشور تبدیل شده است.

وی با بیان این که در سازمان فنی و حرفه‌ای ده بسته آموزشی پیشنهادی برای دانش آموختگان دانشگاهی ارائه شده است، گفت: این بسته‌های آموزشی در راستای توانمندسازی و آموزش‌های مهارتی این افراد بوده که از آن جمله می‌توان به کارورزی نوین، همجواری مراکز آموزشی فنی و حرفه‌ای با مراکز آموزش عالی، بازاریابی، تولید و فروش اشاره کرد.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با تاکید بر بازاریابی در کسب و کار تجاری، گفت: یکی دیگر از طرح‌های پیشنهادی در زمینه اشتغال «آموزش تولید، بازاریابی و فروش» است که با همکاری نهادهای مختلف از جمله معاونت کارآفرینی و توسعه اشتغال نهاد ریاست جمهوری، صندوق مهر امام رضا(ع)، معاونت آموزش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان فنی و حرفه‌ای کشور اجرا می‌شود.

پرند اضافه کرد: در قالب این پیشنهاد در زمینه پوشاک، سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، گیاهان دارویی و داروهای گیاهی، قالی، تابلوفرش، صنایع غذایی و انرژی‌های تجدیدپذیر اقدامات خوبی صورت گرفته است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها