jamejamonline
سیاسی دولت کد خبر: ۷۳۷۲۱۱   ۲۰ آبان ۱۳۹۳  |  ۱۴:۱۶

رییس جمهوری در دیدار نوری المالکی مطرح کرد

تروریسم و کاهش قیمت نفت دو مشکل مردم منطقه

رییس جمهوری در دیدار نوری المالکی معاون اول رییس جمهوری عراق با برشمردن ظرفیت های فراوان تهران و بغداد برای توسعه همکاریها، اظهار داشت: امیدوارم با تداوم تلاش‌های سازنده‌ برای گسترش روابط دو کشور، همکاری‌ها و روابط ایران و عراق، بیش از پیش نزدیک و گسترش یابد.

تروریسم و کاهش قیمت نفت دو مشکل مردم منطقه

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز سه شنبه، عراق را کشور دوست و همسایه ایران دانست و گفت: خوشحالم که ملت بزرگ عراق در ماه‌های گذشته توانسته توفیقات چشم‌گیری در مقابله با تروریسم داشته باشد.

وی با ابراز اطمینان از اینکه مردم و ارتش عراق به خوبی قادر به دفاع از کشورشان در برابر تروریست ها هستند و نیازی به حضور نظامی هیچ کشور دیگری ندارند، گفت: حفظ وحدت و تمامیت ارضی عراق برای جمهوری اسلامی ایران مهم است، چرا که این عراق واحد است که می‌تواند به تأمین ثبات در منطقه کمک کند.

رییس شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اینکه دشمنان همواره مشکلات بزرگی را در مسیر پیشرفت کشورهای منطقه ایجاد کرده‌اند، تصریح کرد: امروز از یکسو افراط‌گرایی، خشونت و تروریسم و از سوی دیگر توطئه کاهش قیمت نفت از جمله مشکلاتی است که برای ملت‌های منطقه ایجاد شده و امیدوارم بتوانیم با کمک و همراهی یکدیگر از این مشکلات عبور کنیم.

روحانی با اشاره به اینکه امروز دموکراسی به معنای واقعی در عراق استقرار یافته و این بسیار مهم است، افزود: سعه صدر و تدبیر شما برای انتقال قدرت در عراق ، بسیار جای تحسین دارد چرا که دشمنان منتظر بودند تا این فرایند انتقال قدرت، مشکلات فراوانی را در عراق بوجود آورد، اما تدبیر و حکمت شما و دولت‌تان عراق را با سربلندی از این مرحله عبور داد.

رییس جمهوری، وحدت شیعه و ‌سنی و کرد و عرب را خوشحال‌کننده و برای آینده عراق ضروری برشمرد و اظهار داشت: از همان روز‌های اولی که مردم عراق گرفتار مصیبت تروریسم شدند، برادران ایرانی را در مبارزه با تروریسم، در کنار خود یافتند و این همراهی امروز هم ادامه دارد و در آینده نیز تداوم خواهد داشت و بسیار خوشحالیم که با همه این مشکلات، دولت عراق با مشارکت و حضور همه اقوام و مذاهب تشکیل شده است.

روحانی تصریح کرد: ایران در مبارزه با تروریسم، در کنار ملت عراق است و کمک های خود را به هیچ شرطی مشروط نکرده و فقط برای اینکه مردم بزرگ عراق را برادران و همسایه‌های عزیز خود می‌داند که با آنها دارای یک پیشینه فرهنگی کهن مشترک است، کمک و همراهی با آنان را در این مسیر رسالت خود می‌داند.

رییس جمهوری اظهار امیدواری کرد همگان به زودی شاهد پاک شدن همه بخش‌ها و مرزهای عراق از جرثومه‌های فسادی باشند که عوامل قدرت‌های بزرگ بوده و هدفی جز تخریب، ایجاد اختلاف و خون‌ریزی ندارند.

نوری المالکی معاون اول رییس‌ جمهوری عراق نیز در این دیدار با بیان اینکه امروز با دو خطر، تلاش تروریست‌ها برای پاره پاره کردن منطقه و توطئه‌های خارجی علیه کشورهای منطقه مواجهیم، اظهار داشت: از بدو سقوط رژیم سابق در عراق و حضور نیروهای بیگانه، شاهد از هم گسیختگی امنیتی در عراق بودیم که در پرتو فرقه‌گرایی، ناامنی‌هایی را ایجاد کرده بود.

معاون اول رییس‌ جمهوری عراق ادامه داد: با کمک دوستانمان و اجرای طرح آشتی ملی در عراق توانستیم تا حدودی اوضاع را تحت کنترل در آوریم، ولی همانطور که تحولات منطقه می تواند در کشورهای همسایه تاثیرگذار باشد، گسترش ناامنی ها در مناطق همجوار نیز به عراق سرایت کرد.

المالکی با توجه به وابستگی‌های فرقه‌ای بجا مانده در عراق، گفت: ما از تجربه ایران در کمک گرفتن از نیروهای داوطلب استفاده کردیم و توانستیم پیشروی‌های تروریست‌ها را متوقف کرده و امروز در حال بیرون راندن آنان از عراق هستیم، اما تا وقتی ناامنی‌ها در منطقه پایان نیابد، تأثیرات آن بر کشورها ادامه خواهد داشت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

با روی کار آمدن کابینه سیزدهم، نگاه این دولت نسبت به انجام مذاکرات متفاوت از گذشته بود. اگرچه پیگیری توافق هسته‌ ای، تصمیمی کلان بوده و هست اما چگونگی راهبرد مذاکرات به دولت‌ها بستگی دارد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها