jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۳۶۵۲۵   ۱۹ آبان ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

یک متخصص پوست و مو گفت: ترک‌های پوستی ناشی از چاقی در مراحل اولیه تشکیل با بهره‌گیری از روش‌های درمان دارویی و لیزر تا حد زیادی قابل رفع است، ولی با گذشت زمان نمی‌توان این ترک‌ها را با هیچ روشی از بین برد.

دکتر سیدمسعود داوودی در گفت‌وگو با جام‌جم افزود: ترک‌های پوستی دلایل مختلفی دارد و گاهی در دوران بلوغ که نوجوان بسرعت قد می‌کشد در ناحیه زانوها، کمر، باسن و کشاله ران تشکیل می‌شود. این ترک‌ها در مراحل اولیه ارغوانی رنگ است، ولی با گذشت زمان سفید یا بی‌رنگ می‌شود. گاهی نیز ترک‌ها در دوران بارداری به دلیل افزایش حجم بدن جنین و بزرگ شدن شکم مادر ایجاد می‌شود.

وی تاکید کرد: البته احتمال ایجاد ترک پوستی در شرایط مساوی یعنی در دوران بلوغ یا بارداری در همه افراد یکسان نیست بلکه تفاوت‌های ژنتیکی در افراد، منجر به آن می‌شود که پوستشان قابلیت کشتسانی متفاوتی داشته باشد. همچنین مصرف داروهای کورتونی نیز ممکن است با عوارضی چون ترک‌های پوستی همراه باشد.

اهمیت رویش و افتادن بموقع دندان شیری

یک جراح و متخصص بیماری‌های لثه گفت: افتادن زودهنگام یا دیر هنگام دندان شیری به نهفتگی جوانه‌های دندان دائمی و اختلال رشد آنها منجر می‌شود و بروز مشکلاتی در سیستم دندانی را از نظر زیبایی و جویدن به همراه می‌آورد.

دکتر علی بنی‌هاشم در گفت‌وگو با جام‌جم افزود: والدین باید از سن رویش دندان‌های شیری و دائمی در کودکان آگاه باشند و بدانند که اولین دندان شیری از سنین شش تا هشت ماهگی شروع به رویش می‌کند و رویش 20 دندان شیری در دو سالگی تکمیل می‌شود. پس از شش سالگی نیز دندان‌های شیری و در ابتدا دندان‌های جلویی کودک شروع به افتادن می‌کند که این روند تا 12 یا 13 سالگی ادامه می‌یابد.

وی تاکید کرد: دندان‌های شیری طبیعی باید در زمان‌های مقرر رویش پیدا کند و نیز شروع به افتادن بکند. حال اگر به هر دلیل ازجمله رعایت نکردن بهداشت و بروز پوسیدگی، دندان‌های شیری، بویژه دندان‌های آسیای شیری از دست برود یا به دلایلی افتادن دندان‌های شیری با تاخیر مواجه شود، احتمال بروز ناهنجاری‌هایی در رویش دندان‌ها، بخصوص نامرتبی دندان‌ها زیاد خواهد بود. البته برای پیشگیری از عوارض تاخیر در رویش یا افتادن دندان‌های شیری با تشخیص بموقع، راهکارهای درمانی وجود دارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر