jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۷۳۵۲۵۹ ۱۵ آبان ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره وضع شبکه‌های اجتماعی و این‌که آیا دولت بنای فیلتر این شبکه‌ها را دارد،‌ گفت: دولت بنا ندارد شبکه‌های اجتماعی را که در چارچوب قوانین می‌توان از آنها بهره گرفت به دلیل مسائل اقتصادی محدود کند، البته بارها از مردم خواسته‌ایم از این شبکه‌ها استفاده‌های مجاز داشته باشند.

به گزارش ایسنا، محمود واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت با اشاره به این‌که در دو ماه گذشته اقدامات خوبی از سوی دانشگاهیان و گروه‌های داخلی برای ایجاد شبکه‌های جدید انجام شده و مورد استقبال قرار گرفته است، افزود: شبکه‌های اجتماعی ابزاری برای استفاده مردم است و ما گرچه می‌دانیم از نظر اقتصادی برای وزارت ارتباطات مناسب نیست، اما با توجه به اقبال جوانان به این شبکه‌ها، بنا داریم استفاده از آن آزاد باشد، اما توصیه می‌کنیم نکات اخلاقی در استفاده از این شبکه‌ها رعایت شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره نتایج جلسه شورای عالی فضای مجازی، گفت: جلسه شورای عالی فضای مجازی این هفته تشکیل و در مورد پیامک‌های انبوهی که مورد اعتراض اقشار مختلف مردم بود بررسی‌هایی انجام شد. روی کلیات به نتیجه رسیدیم و قرار شد در جلسات آینده در مورد جزئیات تصمیم‌گیری شود.

وی همچنین در مورد روند فعالیت شبکه ملی اطلاعات و جایگاه بخش خصوصی در فعالیت آن، گفت: شبکه ملی اطلاعات ده سال است موضوعش مطرح است و در قانون برنامه پنجم به طور جدی به آن پرداخته شده است. قرار بود تا دو سال اول برنامه پنجم نهایی شود، بنابراین دولت این موضوع را در اولویت کار خود قرار داده است و امیدواریم در دو سال آخر برنامه اجرایی شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: مدل مفهومی برای شبکه ملی اطلاعات نهایی شده است و پروژه‌های آن نیز تعریف شده که امیدواریم با مساعدت آقای دکتر نوبخت و تائید بودجه، بخشی از آن امسال و بخش عمده آن تا سال آینده انجام شود. در این‌باره قم را به عنوان پایلوت انتخاب کردیم تا مقدمات آن فراهم شود.

وی همچنین در مورد جایگاه بخش خصوصی در طرح شبکه ملی اطلاعات، گفت: بخش خصوصی با توجه به هزینه‌های عظیم در زیرساخت‌ها سرمایه‌گذاری نمی‌کند، اما به‌طور کل بخش خصوصی در حوزه فضای مجازی و IT می‌تواند نقش پررنگی داشته باشد و سیاست ما نیز این است که کار تصدیگری نکنیم.وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به پرسشی در مورد ارائه اینترنت رایگان به مردم به عنوان حقوق شهروندی، گفت: بعید می‌دانم جایی از دنیا اینترنت رایگان وجود داشته باشد، البته در مکان‌هایی مثل فرودگاه‌ها و فروشگاه‌های بزرگ به عنوان تسهیلات مطرح است و حتی به صورت بسته‌هایی در نظر گرفته شده است و اگر هم در دنیا جایی اینترنت رایگان وجود داشته باشد جزو استثنائات است، اما در ایران فعلی تصمیمی نداریم که این کار را انجام دهیم، چون اینترنت در اختیار بخش خصوصی است.

واعظی همچنین به سفری که امروز به باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان دارد، اشاره کرد و گفت: پیش‌بینی می‌کنم حدود ده سند با طرف مقابل برای همکاری نهایی شود.

وی در ادامه به موضوعات مهم دستور کار سفر آتی رئیس‌جمهور به باکو اشاره کرد و توضیح داد: موضوع انتقال خرید برق از آن کشور،‌ نحوه استفاده از رودخانه‌های مرزی،‌ ساماندهی وضع گمرک، مساله گاز و انرژی، موضوع گردشگری و مساله تجارت از موضوعات دستور کار رئیس‌جمهور در سفر به باکو خواهد بود و با توجه به این‌که اکنون حدود 500 میلیون دلار تجارت در این حوزه اتفاق می‌افتد و ظرفیت افزایش آن وجود دارد، مساله تجارت بین دو کشور نیز موضوع قابل اهمیت به حساب می‌آید.

همچنین، وزیر ارتباطات که سابقه فعالیت در حوزه دیپلماسی را دارد در پاسخ به پرسشی درباره تاثیر انتخابات میاندوره‌ای آمریکا در مذاکرات هسته‌ای با ایران، گفت: آنچه تا به حال در مذاکرات انجام شده است پایبندی ایران و دیگر کشورها به توافقات انجام شده بوده است و انتخابات میاندوره‌ای آمریکا نیز که نمایندگان آن از اول ژانویه می‌توانند وارد پارلمان شوند در مذاکرات که زمان آن سوم آذر مشخص شده است، تاثیری نخواهد داشت، چون ارتباطی با آن دوره ندارد و حتی اگر مذاکرات تمدید شود به نظر می‌رسد در آمریکا قوه مجریه از نفوذ بالایی برخوردار است و می‌تواند منویات خود را در روابط خارجی محقق کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در پاسخ به پرسشی در ارزیابی مذاکرات 1+5، گفت: موضوع هسته‌ای از پیچیده‌ترین پرونده‌ها بعد از انقلاب اسلامی و حتی پیچیده‌تر از مذاکرات قطعنامه 598 است، اما آنچه تا الان پیش رفته انصافا کار بسیار بزرگی است و تیم مذاکره‌کننده ایرانی هوشمندی به خرج داده است، چون مهم این است که بتوانیم منافع ملت و نظرات رهبر معظم انقلاب را گام به گام پیش ببریم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دیدار سینه‌سوختگان با مرادشان

دیدار سینه‌سوختگان با مرادشان

دیداری كه در 30 آبان 98 برگزار شد، توفیقی بود كه رفیق راه جمعی از یاران شد؛ جمعی از سینه‌ سوخته‌ ها، راویان و آفتاب‌ خورده‌های سرزمین‌های خونین دوران هشت سال دفاع مقدس كه به نمایندگی از همرزمان‌ شان به دیدار رهبر معظم انقلاب شتافتند.

جهاد همچنان باقی است

جهاد همچنان باقی است

چهلمین سال است که مردم ایران آغاز یک دفاع را جشن می‌گیرند. هرچند جنگ، تلخی و سختی و سیاهی دارد، اما آغاز دفاع‌مقدس از 31شهریور شروع فصل جدیدی از جهاد و ایستادگی بود که ثمره آن، امروز مصونیت‌بخشی نظام در ساحات مختلف است.

وقت‌کشی به نفع کرونا

وقت‌کشی به نفع کرونا

دیروز رئیس‌جمهور از احتمال بازگشت برخی محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا در بعضی از استان‌ها خبر داد و به نظر می‌رسد بعد از گذشت حدود سه هفته از آغاز موج سوم همه‌گیری کرونا در ایران، دولت بالاخره به فکر اجرای تدابیری سختگیرانه برای کنترل این موج افتاده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر