حدود یک ماه است که سهیلا جورکش، زیر تیغ جراحی روز و شب می گذراند. شدت سوختگی اش در حدی است که برای هر بار پانسمان باید بیهوشش کنند و تا ماه های آینده حتی اگر بینایی یکی از چشم هایش برگردد، تماشای چهره اش در آیینه برایش ممنوع است تا افسردگی و اضطرابش بیشتر نشود.
کد خبر: ۷۳۲۴۵۵
ناگفته‌های پدر سهیلا از ماجرای اسیدپاشی در اصفهان

خانواده‌اش اما هر روز از پشت پنجره شیشه ای اتاق ایزوله بیمارستان، به دختر 26 ساله شان خیره می شوند و هر بار دردی عمیق و تمام نشدنی، به قلب شان، چنگ می اندازد.

سهیلا، یکی از قربانیان اسیدپاشی در اصفهان است که شدت آسیب دیدگی اش از 3 قربانی دیگر بیشتر بوده و فعلا در بیمارستان ...( نام بیمارستان در دفتر جام جم آنلاین محفوظ است ) چندین جراحی سنگین را تحمل کرده است.

ناصر جورکش، پدر سهیلا با انگشت هایی آتل بسته، به استقبالم می آید. تعریف می‌کند که یک هفته پیش از حادثه اسیدپاشی، انگشت های دستش در کارگاه سنگ بری، خرد شده است. نمی خواهد عکسی از او منتشر شود.

از دخترش که حرف می زند، اخم می‌کند ، بغض می کند اما بغضش، گریه نمی شود . می گوید« اسیدپاش دخترم را باید بدهند به خودم...می دانم چه طور مجازاتش کنم...»

مانند دیگر قربانیان اسیدپاشی ، اسید هر روز بیشتر عوارضش را بر بدن سهیلا نمایان می کند اما پدر همچنان امیدوار است بتواند آخرین اجزای باقی مانده از زیبایی و سلامت دخترش را حفظ کند. جورکش در این گپ کوتاه ، از ناگفته های ماجرای اسیدپاشی به دخترش و احساسش نسبت به اسیدپاش حرف می زند.

حال سهیلا چه طور است ؟

ما فعلا او را از پشت پنجره شیشه ای اتاق ایزوله، می بینیم. امروز بلند بلند با او حرف زدم. فکر می‌کنم حرف های مان را می شنید. معلم سابقش، خانم همایون نژاد هم از اصفهان آمده است عیادتش. دوستان دیگری هم هستند که حضورشان باعث دلگرمی است.

دیروز که تلفنی با شما صحبت می کردم گفتید پشت در اتاق عمل هستید. آن جراحی برای درمان چشم هایش بود ؟

جراحی دیروز برای ترمیم بخش هایی از پوستش بود. قسمت هایی از پوست که هنوز سالم است به قسمت هایی که سوخته ، پیوند زدند. حالا بخش هایی از سطوح نسوخته بدنش هم، مجروح شده است.

چه میزان از بدن سهیلا سوخته و کدام اعضا بیشتر آسیب دیده است ؟

دخترم از ناحیه صورت، گوش چپ، گردن، دست‌ها و پاها، سوخته است.

دردش آنقدر شدید است که هر بار حتی برای عوض کردن پانسمانش باید بیهوش شود. اسید فعلاً بیشترین آسیب را به چشم ها، پوست و ریه اش زده است.

چرا اسید اندام های زیادی از بدن او را درگیر کرده است ؟

دخترم ساعت 6 عصر نهم مهر امسال وقتی از استخر شنا به خانه بر می گشته و مشغول گفتگوی تلفنی با مادرش بوده ، قربانی اسیدپاشی شده است. ضارب موتوری از پشت خودرو به او نزدیک شده و ناگهان مقدار زیادی اسید را به صورتش پاشیده است اما اسید به حدی زیاد و قوی بود که از روی صورت شره کرده و گردن، دست ها، شانه ها و پاها را سوزانده و حتی لباس ها و بخش هایی از خودرواش را هم تخریب کرده است.

من شنیدم ضارب به شیشه کوبیده و تظاهر کرده است که می خواهد نشانی بپرسد . این موضوع حقیقت دارد؟

نه. سهیلا شیشه خودرویش را پایین کشیده و ماشین را متوقف کرده بود تا با تلفن همراه گفتگو کند.

برخی می گویند سهیلا ادعا کرده فرد دیگری نیز ترک موتور بوده است.

در یک ماه پس از اسیدپاشی، سهیلا یا دائما زیر تیغ جراحی بوده یا بیهوش بوده است و کمتر فرصت شده درباره آن حادثه صحبت کند اما به هر حال ضارب از پشت سر به او نزدیک شده و دخترم او را دقیقا ندیده است.

از روز اسیدپاشی تا امروز چند بار جراحی شده است؟

تا کنون سه جراحی سنگین پوستی و یک جراحی سنگین چشم داشته است که این آخری حدود 8 ساعت طول کشید. به نظرم خداوند به او قدرتی ویژه داده است که می تواند این همه بیهوشی و درد و جراحی را تحمل کند.

به نقل از شما در فضای مجازی خواندم که یکی از چشم های سهیلا تخلیه شده است. این خبر را تایید می کنید ؟

نه. خوشبختانه هیچکدام از چشم هایش تخلیه نشده است. اولین چشم پزشکان می گفتند صد در صد یکی از چشم هایش را از دست داده و آن دیگری هم فقط 30 درصد بینایی خواهد داشت اما آقای دکتر قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت به همراه یک گروه درمانی بسیار حرفه ای مسئولیت درمان دخترم را به عهده گرفتند.

آنها به ما امید داده اند 50 درصد بینایی یک چشمش بر می گردد. خواهش می کنم بنویسید ، تا به حال، انسانی به شرافت دکتر قاضی زاده هاشمی ندیده ام. او به فرزندم به عنوان یک ایرانی احترام گذاشت و شخصاً پیگیر درمانش شد. این برای ما بسیار ارزشمند است. دست تک تک پزشکانی را که در درمان سهیلا نقش دارند ، می بوسم.

سهیلا تحصیلات دانشگاهی دارد ؟

او دیپلم کامپیوتر دارد اما پیش از حادثه، درس می خواند که در رشته وکالت ادامه تحصیل بدهد.

اشاره کردید روز حادثه سهیلا از شنا بر می گشت ، اهل ورزش است؟

بله . فیلم ها و عکس هایش را باید ببینید، او یک دختر پر انرژی و ورزشکار است؛ کوهنورد، سوارکار، شناگر و صخره نورد .

چند فرزند دیگر دارید؟

همین یک دختر است و دو برادر.

شما سابقه جبهه دارید ؟

من به علت یک سری مسایل و مشکلات، حتی از خدمت سربازی هم معاف شدم .

انگشت های دست تان چرا شکسته است؟

یک هفته پیش از این حادثه ، شش انگشت دستم در سانحه ای در محل کار، خرد شد.

مگر شما چه کاره هستید؟

در کارگاه سنگ ساختمان کار می کنم. من نان خانواده ام را از دل سنگ بیرون می کشم. از 13 سالگی که پدرم فوت کرد ، نان آور خانواده ام بودم . سختی زیاد کشیدم ، کارم هم سخت است به همین خاطر، خودم هم مثل سنگ ها سخت شده ام.

چه وقت برای سهیلا گریه کردید ؟

من مردی نیستم که در انظار گریه کنم، خودم را محکم نگه می دارم ، دردم را می ریزم توی سینه ام بعد در خفا گریه می کنم. از مدتی که دخترم بیمار شده است قلب درد گرفته ام. من و سهیلا پیوند عاطفی عمیقی داریم . او هم دخترم است، هم دوستم . ما ، خیلی با هم صمیمی هستیم.

برخی در فضای مجازی ادعا کرده اند سهیلا حجاب کامل نداشته است. نظر شما چیست ؟

دختر من از استخر آمده بود. آرایش چندانی نداشت. موهایش را حتی رنگ نزده است. دخترم داخل خودرویش نشسته بود و بنابر این حتی تشخیص این که چطور لباس پوشیده ، غیر ممکن بود.

ما در سایت جام جم آنلاین یک بخش نظرسنجی راه انداختیم تا بفهمیم مردم کدام مجازات را برای اسیدپاش ها می پسندند. شمار زیادی قصاص را انتخاب کرده‌اند، گروه دوم رای به اعدام داده اند و شماری بسیار اندک خواسته‌اند اسیدپاش‌ها زندانی شوند یا دیه بپردازند. اگر شما قاضی بودید چه رأیی برای اسیدپاش ها صادر می‌کردید؟

من قاضی نیستم؛ پدرم. اگر آن مجرم بچه ام را با خودرو زیر گرفته بود یا با شلیک گلوله کشته بود، شاید سرانجام او را می بخشیدم اما شخصی که دخترم را به این شکل در آورده حسابش جداست.

دلم می‌خواهد قصاص شود. همانطور که او به صورت دخترم اسید پاشیده است باید با اسید مجازاتش کرد.

از پزشکان می‌خواهم تحقیق کنند و بفهمند والدین این اسیدپاش چگونه این حد از قساوت را به فرزندشان آموخته‌اند.

به نظر من جرم این فرد فقط متوجه من و خانواده ام نیست. او سعی کرده است امنیت ملی ما را خدشه دار کند و آرامش مان را در این کشور به تمسخر بگیرد. خواسته نشان دهد که می تواند یک ظرف اسید دستش بگیرد و آن را بپاشد به چشم جوانان این آب و خاک. این زخم برای همه ایران درد آور است، نه فقط برای من و خانواده‌ام.

کشورما هم دشمن داخلی دارد هم دشمن خارجی. دشمن خارجی آشکار است اما دشمن داخلی منافق است میان مردم عادی پنهان می شود و طبیعتا خطرناک تر است.

شنیده ام که در زمان خلافت حضرت علی ( ع) گروهی از اشرار به زنی یهودی حمله کردند و خلخال را از پایش باز کردند حضرت فرمودند که اگر مرد مسلمانی از این رسوایی از اندوه بمیرد، نه تنها نباید ملامتش کرد بلکه مرگ سزاوارتر است.

دختر من و خانواده ام همه مسلمانیم و اکنون اعضای خانواده من مورد تعرض قرار گرفته اند. به چشم خودم می بینم که مسئولان کشور چه در حوزه درمان دخترم و چه در حوزه پیگیری اسیدپاش همه تلاش شان را می کنند و همه مسئولان نظام در این زمینه متحد شده اند تا مجرم را پیدا کنند و به سزای عملش برسانند، از آنها سپاسگزارم و تقاضا دارم تا به نتیجه رسیدن این پرونده ، آرام نگیرند. البته من ایمان دارم که آنها را به زودی پیدا می کنند.

از زمانی که سهیلا مجروح شده ، شایعات زیادی درباره او در فضای مجازی منتشر شده است پاسخ شما به شایعه سازها چیست؟

شایعه همیشه وجود دارد. جلویش را نمی شود گرفت اما به هر حال من واقعیت را به گوش آنهایی که دوست دارند واقعیت را بشنوند ، می رسانم.

واقعیت این است که به بچه من ، وسط شهر ، اسید پاشیده شده و به شدت آسیب دیده و هم اکنون در حال گذراندن دوره درمانی اش است.

مریم یوشی زاده - خبرنگار جام جم آنلاین

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱۷
پریسا
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۷ - ۰۶ آبان ۱۳۹۳
۰
۰
باید این فرد قصاص بشه
قـــــــــــــصــــــــــــــاــــــــــــــــص
نه كمتر نه بیشتر بنا به گفته قرآن
حتی اگه اون دختر به فرض مثال بی حجاب هم بود هیچ فردی حق نداره این كارو بكنه میتونسته تذكر بده ناموسش نبوده كه اجبارش كنه
فقط قصاص
قصاص
قصاص
علی سیرجانی
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۰ - ۰۶ آبان ۱۳۹۳
۰
۰
سلام من و تمام ایرانیان به خانواده جوركش
جناب جوركش ما ایرانی ها همه از یه اب و خاك هستیم ودرد و رنج شما درد همه ماست همه ما را همدرد و پشتبان خود بدانید هر چند پشتیبان اصلی خداست امیدوارم هر چه زودتر فرزند شما سلامتی خود را بدست اورد و خانواده شما از این درد و غصه رهایی یابند و اون دیو صفتی كه این عمل را انجام داده هر چه سریعتر دستگیر و به سزای عملش برسد انشالله به حق امام حسین ع هر چه زودتر این پلیدی ها از جامعه ما رخت بندد و ما دیگر شاهد این جور مسایل نباشیم حق نگهدار و پشتیبانتان...
آفاق
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۳ - ۰۶ آبان ۱۳۹۳
۰
۰
امیدوارم سهیلا سلامتیش رو بدست بیاره و بتونه با این بحران كنار بیاد و دعا میكنم خدا خودش اون ظالم و نامرد رو رسوا كنه من با اینكه سهیلا رو نمیشناسم اما بخاطرش خیلی گریه كردم
یا من اسمه دوا و ذكروه شفا
معلم
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۵ - ۰۶ آبان ۱۳۹۳
۰
۰
به نظر اینجانب كسانی كه اقدام به اسید پاشی های سریالی كرده اند فقط قصد این را دارند كه آب را گل آلود كنند. این ها از كفار و دشمن های خارجی بد ترند. . می خواهند این كار ها را به امر به معروف و نهی از منكر كه مجلس تصویب كرده منتسب كنند ولی باید بدانند كه كور خوانده اند. اینها را باید بگیرند و با قیف اسید را به دهانشان بریزند تا اثری ازشان نماند...
شهرام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۲ - ۰۶ آبان ۱۳۹۳
۰
۰
خدا انشاااله چشماشو حفظ كند كه خیلی سخته انشاالله مسببینش دستگیر بشن
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۱ - ۰۶ آبان ۱۳۹۳
۰
۰
خدا شفایش بدهد
م.نون
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۴ - ۰۶ آبان ۱۳۹۳
۰
۰
سلام، برای سهیلا دعا می كنم و با خانواده وی ابراز همدردی.
امیدوارم اینگونه مجرمان طوری مجازات شوند تا آیینه عبرت باشند برای دیگر بزه كاران، برای همیشه.
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۵ - ۰۶ آبان ۱۳۹۳
۰
۰
خداوند انشاالله هرچه زودتر به سهیلا خانم سلامتی بده به حق امام حسین. و عامل این قضیه هرچه زودتر دستگیر بشه و با اسید ابتدا زجركش بشه و سپس اعدامش بكنند تا درس عبرت بشه و دل ملت ایران خنك بشه.
زرین
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۴ - ۰۶ آبان ۱۳۹۳
۰
۰
این مصاحبه رو خوندم قلبم درد گرفت، خدا به خانواده اش صبر بده
به سهیلای عزیز هم سلامتی عنایت كند.
من هم دوست دارم بدانم این اسید پاش ها در چه خانواده ای تربیت شده اند كه اینگونه سنگدل شده اند!
شیرین
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۷ - ۰۶ آبان ۱۳۹۳
۰
۰
اینارو قصاص نمیكنن آخه چه اندازه اسید باشه غلظتی وچجوری باید ریخته شه تا بشن مثل قربانیا قصاص نباید كمتر یا بیشتر باشه!چرا دستگیرشون نمیكنن؟ا باید اسید بریزن توچشاشون قصاص فقط قصاص.خدایا خودت به ملت شریف ایران رحم بفرما.اللهم عجل لولیك الفرج
بهزاد
Australia
۰۹:۴۵ - ۰۷ آبان ۱۳۹۳
۰
۰
باور كنید من دیگه از مرد بودن خودم تنفر دارم ...
الناز
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۹ - ۱۰ آبان ۱۳۹۳
۰
۰
به نظرمن باید اول دستاشو قطع كرد بعد به صورتش اسید پاشید بعد هم اعدامش كنند بی وجدانه ... تا درس عبرتی بشه تا دیگه اسید پاشی تكرارنشه
اسا
Netherlands
۰۳:۲۹ - ۱۳ آبان ۱۳۹۳
۰
۰
باهمه وجودم ارزوی بهبودی برای این عزیزان دارم
محمدحسن
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۲ - ۱۵ آبان ۱۳۹۳
۰
۰
خداوند تمام مریض ها را شفا بده به حق این ماه امین
لیلی
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۵۹ - ۲۴ آبان ۱۳۹۳
۰
۰
خداوند بزرگ .ومهربان ان شالله وبه حق تمام معصومین زیبایی این دختر معصوم را به وی برگرداند.....به خانواده محترم ایشان صبر وارامش وقوت قلب ببخشد آمین...

واما درمورد ان نامرد وحشی شدیدترین مجازات اعمال شود چه خودش و چه احتمالا افراد دیگری كه پشت داستان هستن....
دوستار سهیلا جوركش
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۵ - ۲۶ دی ۱۳۹۳
۰
۰
لطفان نظر من را به سهیلا نشان دهید . متهم اسید باشی باید به حبس ابد محكوم شود چون زندگی چهار نفر را نابود كرده .و به گفته ی دایی من كه سردار اداره ی اگاهی اصفهان است اسیدپاش یك نفر است به طور قطع.سركار خانم سهیلا جوركش به شما قول میدم اگر اسید باش دستگیر شود به اسرار های مداوم بنده به اشد مجازات برسد.لطفا لطفا لطفا این نظر را به سهیلا خانم نشان دهید تا روحیه ایشان تقویت شوداز .اتفاق دردناكی كه برای شما افتاده بسیار ناراحتم.
محمد علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۶ - ۳۰ فروردين ۱۳۹۴
۰
۰
با سلام
این مجرمان باید قصاص شوند
اصلا گیریم كه این افراد بی حجاب بودند مگه این افراد اسید پاش چه كاره مملكت هستند كه از این غلطا میكنند.
فقط قصاص قصاص قصاص
تا بفهمند این بنده های خدا چه زجری میكشند

نیازمندی ها