لاریجانی در آغاز جلسه علنی مجلس:

آیت‌الله مهدوی‌کنی نمونه یک عالم انقلابی بود

رئیس مجلس گفت: آیت‌الله مهدوی‌کنی نمونه یک عالم انقلابی بود که دردمندانه به مسائل اسلام و مسلمین توجه داشت و با همه وجود در راه انقلاب تلاش می‌کرد.
کد خبر: ۷۳۰۲۹۷
آیت‌الله مهدوی‌کنی نمونه یک عالم انقلابی بود

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی و در نطق پیش از دستور خود ضمن تسلیت رحلت مرحوم آیت‌الله مهدوی‌کنی، گفت: رحلت عالم ربانی و فقیه مجاهد، آیت‌الله مهدوی‌کنی را به ملت عزیز و نمایندگان محترم تسلیت عرض می‌کنم.

وی افزود: ایشان نمونه یک عالم انقلابی بود که دردمندانه به مسائل اسلام و مسلمین توجه داشت و با همه وجود در راه انقلاب تلاش می‌کرد. وی همیشه در صراط مستقیم انقلاب که همان طریق ولایت فقیه بود، گام برمی‌داشت.

رئیس مجلس با بیان اینکه شخصیت مستقل و اخلاقی آیت‌الله مهدوی‌کنی همگان را تحت تاثیر قرار می‌داد، تاکید کرد: یکی از ویژگی‌های این عالم انقلابی، دقت نظر او در مسیر درست انقلاب بود.

هیچ‌گاه چه قبل از انقلاب و چه بعد از آن دچار افراط و تفریط نشد و جو سیاسی بر ایشان غلبه نکرد.
لاریجانی اظهار داشت: مرحوم آیت‌‌الله مهدوی‌کنی پیش از انقلاب یکی از عناصر پیشتاز در روحانیت بود که در صحنه‌های مختلف مبارزه با رژیم شاه حضور جدی داشت. ایشان مسجد جلیلی را پایگاه مبارزه با رژیم دیکتاتوری نمود و از شخصیت‌های برجسته‌ای بود که به موقع انحراف منافقین را تشخیص داد و موضع‌گیری کرد و در این زمان تحت تاثیر شرایط اجتماعی و سیاسی آن دوره قرار نگرفت.

وی با تاکید بر اینکه آیت‌الله مهدوی‌کنی در آستانه پیروزی انقلاب با دستور امام‌خمینی(ره) به عضویت شورای انقلاب درآمد، تصریح کرد: ایشان بلافاصله پس از پیروزی انقلاب با مشورت شهید مطهری، کمیته‌های انقلاب اسلامی را در جهت حفاظت از انقلاب در مساجد کشور ایجاد کرد که مقر اصلی آن در همین مکان مجلس بود

رئیس مجلس تاکید کرد: ایشان در حوادث پرفراز و نشیب اوایل انقلاب با احساس وظیفه اسلامی و با دورنگری عمل می‌کرد، حتی در شرایطی که پس از پیروزی انقلاب جو سیاسی کشور به سوی دولتی کردن همه چیز حتی مدارس بود، وی در مقابل این جو ایستادگی می‌کرد و معتقد بود کارها در نظام اسلامی باید به دست مردم قرار گیرد که از این جهت گاهی با دوستان دیرین خود نیز اختلاف پیدا می‌کرد.

لاریجانی با بیان اینکه آیت‌الله مهدوی‌کنی دارای شخصیت مستقلی بود که جو بر او مستولی نمی‌شد، گفت: شاید این دقت نظر و استقلال رای مربوط به نوع تحصیلات و اساتید ایشان می‌شد؛ ایشان شاگرد علامه‌طباطبایی، آیت‌الله بروجردی و امام‌خمینی(ره) بودند.

وی افزود: مدرسه فکری که از این سه‌گانه حوزه حاصل شد، غالبا انسان‌های برگزیده و فرهیخته‌ای گردیدند که در جریان‌های فرهنگی و سیاسی معاصر موثر بودند. گرچه از جهات خود این بزرگواران با یکدیگر اختلاف‌نظر داشتند، اما تفکری که زاده تعلیمات این سه‌گانه حوزه شد بسیار پرمغز و قوی و تاثیرگذار در فضای اندیشه‌ای معاصر بود و هست.

رئیس مجلس ادامه داد: شهید مطهری، شهید بهشتی، آیت‌الله جوادی، امام موسی‌صدر و بسیاری از اعضای جامعه مدرسین و فضلای امروز حوزه در این قلمرو فکری قرار می‌گیرند.
لاریجانی با تاکید بر اینکه از خصوصیات اصلی این مکتب فکری دقت‌نظر در فهم مسیر و اخلاص و اخلاق‌گرایی و توجه به مسائل اصلی از نظر سیاسی و اجتماعی است، تصریح کرد: این 3 رکن در آیت‌الله مهدوی‌کنی در طول عمر باثمرشان دیده می‌شد. ایشان همیشه درس اخلاق‌شان چه قبل و چه پس از انقلاب به راه بود.

وی اضافه کرد: علاقمندان به روحانیت اسلامی چه در مسجد جلیلی و چه در دانشگاه امام صادق(ع) از ارشادات ایشان بهره می‌جستند. بنده کمتر جلسه‌ای با ایشان را به خاطر می‌آورم که مجلس ذکر نبوده باشد.

رئیس مجلس با بیان اینکه در سخت‌ترین شرایط سیاسی و اجتماعی قوام تفکر اخلاقی در آیت‌الله مهدوی‌کنی و متانت و اصالت نظر، امیدواری را در تصمیمات و حرکت آینده ایجاد می‌کرد، اظهار داشت: به همین جهت جلسات ایشان همیشه بصیرت سیاسی، دینی و اخلاقی را به نحو توام دربر داشت.

لاریجانی تصریح کرد: یکی از یادگارهای فکری ایشان، تاکیدشان بر استقلال روحانیت و سازمان‌یافتگی روحانیت بود. ایشان همراه شهید مطهری و بزرگان دیگر قبل از پیروزی انقلاب ساختار روحانیت مبارزه تهران را طراحی کردند که قصد اصلی‌شان ایجاد سازمانی برای کلیت روحانیت بود، اما اصالت این سازمان را در عدم وابستگی به جریان‌های سیاسی و داشتن استقلال می‌دانستند و بر این وجه استقلال بسیار تاکید داشتند.

وی با بیان اینکه مرحوم آیت‌الله شهید مطهری به دلیل روحیه استقلال‌خواهی برای روحانیت مخالف دخالت دولت در امور روحانیت بودند، تاکید کرد: این نگاه البته بسیار درست و ارزشمندی است و همان دغدغه‌ای است که مرحوم شهید مطهری هم داشتند و معتقد بودند که علت رشادت روحانیت و پیشتازی آنها در مسائل سیاسی و اجتماعی، استقلال روحانیت از دولت و از هر جهت است.

رئیس مجلس تاکید کرد: بنده به خاطر دارم در حدود 20 سال پیش که وزیر فرهنگ بودم طرحی را پایه‌ریزی کردیم که براساس آن کمک کنیم در هر مسجدی کانون فرهنگی - هنری زیر نظر امام جماعت و هیئت‌امنای مردمی مسجد ایجاد شود، اما ایشان با اینکه به این حقیر همیشه لطف داشتند، اظهار گلایه کردند که ممکن است این امر باعث دخالت دولت در امور مساجد گردد، اما وقتی بر ایشان روشن شد که در این طرح صرفا کمک به مراکز فرهنگی مطرح است و همه وجوه کار زیر نظر هیئت‌امنای مردمی است، پذیرفتند و با حضور خودشان اولین مرکز فرهنگی هنری مساجد افتتاح شد.

لاریجانی با بیان اینکه حساسیت ایشان در استقلال سازمان روحانیت امر بسیار مهم و دورنگرانه‌ای برای آینده کشور و امت اسلامی است، تاکید کرد: مشرب سیاسی ایشان همراهی با ولی‌فقیه و حمایت همه‌جانبه از رهبری، چه در زمان حضرت امام و چه در زمان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بود.

وی مرحوم آیت‌الله مهدوی‌کنی را یکی از استوانه‌های حامی رهبری دانست و افزود: در ماجرای اختلاف بنی‌صدر با بزرگان حزب جمهوری اسلامی، ایشان یکی از 3 بزرگواری بود که بر طبق دستور امام باید اختلاف‌ها را بررسی می‌کردند و نظر می‌دادند، اما با اینکه بنی‌صدر به ایشان علاقه و دوستی داشت، صریحا بنی‌صدر را متخلف اعلام کردند.

رئیس مجلس تاکید کرد: حرکت سیاسی ایشان همیشه انصاف، حکمت و اعتدال را با هم دربر داشت. او نسبت به انقلاب امین امت و امام بود و حوادث سیاسی را با دورنگری ارزیابی می‌کرد. این دورنگری در حرکت‌های علمی و فرهنگی ایشان هم مشاهده می‌شد.

لاریجانی تصریح کرد: فعال نمودن مدرسه مروی و حوزه علمیه تهران از یک سو و تاسیس جامعةالصادق از سوی دیگر، نشان دهنده نگاه درازمدت علمی و فرهنگی ایشان است. ایشان در این راه با همه محدودیت‌های جسمی، وقت زیادی را صرف کردند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: فقدان این عالم مجاهد، ضایع بزرگی برای جامعه ماست که از خداوند متعال علو درجات برای آن بزرگوار و صبر برای خانواده محترم‌شان را آرزومندیم. به ملت عزیز، به خصوص به اعضای محترم مجلس خبرگان و جامعه روحانیت مبارز، رحلت جانگداز آیت‌الله مهدوی‌کنی ریاست مجلس خبرگان رهبری را تسلیت عرض می‌کنیم.(تسنیم)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها