jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۲۸۷۷۰   ۲۷ مهر ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

تحقیقات استعدایابی معمولا روی دانش‌آموزان و قهرمانان دوومیدانی انجام داده می‌شود، چون این ورزش به‌عنوان ورزش مادر، الگویی برای کشف و پرورش استعدادها ارائه می‌دهد. به عبارت دیگر یکی از ویژگی‌های بارز این تحقیقات قابلیت تعمیم به رشته‌های دیگر در عین اختصاصی بودن است. در تحقیقی روی دانش‌آموزان و قهرمانان دوومیدانی ایران، یک الگو با پنج ویژگی استعدادیابی معرفی شده است:

1) پیوستگی روند اجرایی از دبستان تا رسیدن به تیم ملی.

2) توجه به عوامل مهم استعدادیابی براساس نظرخواهی از مربیان ایران و تحقیقات خارج از کشور.

3) توجه به سن و مقطع شروع استعدادیابی با توجه به نوع رشته ورزشی.

4) به‌کارگیری نتایج مسابقه‌های قهرمانی دانش‌آموزان یا رده‌های پایه کشور به‌عنوان معیاری برای انتخاب افراد مستعد.

5) به‌کارگیری اطلاعات قهرمانان ملی به‌عنوان معیاری برای مقایسه ویژگی‌های نوجوانان و جوانان مستعد. با این حال نباید استعدایابی بر پایه شانس را در ورزش ایران نادیده گرفت.

بر این اساس در ایران معیار استعدادیابی، نتایج مسابقه‌های قهرمانی سطوح مختلف یا جشنواره‌های ورزشی است که ملاک مشخصی ارائه نمی‌کند. روی این اصل نظام استعدادیابی در ورزش ایران به معنایی که دنبالش باشیم، وجود ندارد.الگویی نیز به نام استعدادیابی پایگاه قهرمانی از سال‌ها پیش پیشنهاد شده است که براساس آن به‌منظور استانداردسازی استعدادیابی در ورزش در رشته‌های ورزشی بسکتبال، تکواندو، کاراته، دو ومیدانی، شنا، فوتبال، وزنه‌برداری و والیبال ارائه شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر