وزیر امور خارجه ایران در نشست با خبرنگاران ایرانی در وین تاکید کرد تحریم ها ضد ایران بی تاثیر بوده و مانع روانی که باید طرف مقابل از آن عبور کند، همین موضوع تحریم هاست.
کد خبر: ۷۲۸۱۹۷
مانع روانی که طرف مقابل باید از آن عبور کند تحریم است

به گزارش واحد مرکزی خبر، محمدجواد ظریف افزود: برای اینکه هر دو هدف بدست آید به طور قطع راه ها و روش های متفاوتی وجود دارد که از این طریق می توان از صلح آمیز بودن برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران اطمینان حاصل کرد.از بهترین نشانه هایی که برای اینکار می تواند مورد استفاده قرار گیرد واقعیت های تاریخی است .

ظریف با بیان اینکه در 12سال گذشته که بیشترین موارد بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی درایران صورت گرفته هیچ نشانه ای از انحراف برنامه هسته ای ایران مشاهده نشده است، گفت : در مذاکرات هسته ای نیز سرگرم گفتگو درباره این روش ها و دیدگاهها و پیشنهادات مختلف موجود در این زمینه هستیم .

وی افزود در دور جدید گفتگوهای هسته ای همه طرفها بر این اعتقادند که پیشرفت هایی صورت گرفته و جریان مذاکرات رو به جلوست. پس از مذاکرات نیویورک نیز اعتقاد بر این بود که در مذاکرات هسته ای حرکت به سمت جلو بوده هر چند که این حرکت کند است.

طرف مقابل باید به این درک برسد که تحریمها بی ارزش بوده است

وزیر امور خارجه ایران خاطر نشان کرد: یکی از موضوعات جدی که حل نشده و به نظر من حل آن ضروری است، اینکه طرف مقابل باید جدیت داشته باشد زیرا یکی از بحث های مطرح شده این است که تضمین شود برنامه هسته ای ایران صلح امیز است.

رییس دستگاه دیپلماسی کشور تصریح کرد: آنچه که لازم است طرف مذاکره به آن درک کاملی پیدا کند، آن است که تحریم ها بی تاثیر بوده است اما طرف مقابل احساس می کند که این تحریم ها خیلی ارزش دارد .

ظریف تاکید کرد: تحریم ها تاثیر قابل توجهی ندارد و متاسفانه طرف مقابل این واقعیت را هنوز درک نکرده است.

وزیر امورخارجه در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه ما فکر می کنیم حرکت در همه زمینه ها به سمت جلو بوده و راهکارهای مختلفی مورد بحث قرار گرفته است، افزود:اما من هنوز فکر می کنم مانع روانی که باید طرف مقابل از آن عبور کند موضوع تحریم است.

وی گفت: تحریم نه کارامدی در گذشته داشته و نه کارامدی در اینده خواهد داشت بلکه تحریم یک نمادی است از نوع رابطه ای که وجود داشته و این نماد باید شکسته شود و ما برای همین است که روی آن اصرار داریم.

طرفین تمدید مهلت مذاکرات را مناسب نمی دانند

ظریف در ادامه گفت: طی هفته های آینده جلسات کارشناسی خواهیم داشت و ضرورت دارد درباره موضوعات مختلفی صحبت شود و موضوعاتی هم نیاز به یک حرکت سیاسی دارند.

وی خاطرنشان کرد: سه یا چهار هفته آینده دوباره جلسه سه جانبه ای خواهیم داشت باحضور آقای جان کری و خانم کاترین اشتون و در صورت لزوم سایرین هم دعوت خواهند شد.

وزیرخارجه ایران با تاکید بر اینکه اعتقاد دارم همه این موانع باید با یک دیدگاه واقع بینانه قابل عبور باشد، تصریح کرد: با توجه به اینکه بیش از 40 روز به پایان مهلت باقی نمانده و با توجه به اینکه کسی در میان مذاکره کنندگان تمدید را خیلی کار مناسبی نمی بییند و ما هم این دیدگاه را داریم و فکر می کنیم که ضرورتی ندارد که اصلا راجع به تمدید فکر بکنیم.

وی افزود: لذا آنچه که نیاز است با توجه به همه این واقعیات اینکه ما به سمت راه حل حرکت و از برخی موانع روانی عبور کنیم و واقعا هم فرصت کم است و نیاز دارد شتاب حرکت ما قدری بیشتر شود.

رییس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد هنوز در خصوص مکان نشست ها تصمیم گیری نشده است و فکر می کنم مکان برگزاری نشست وزرا احتمال دارد مکانی غیر از وین در نظر گرفته شود و هنوز مشورت ها در این زمینه ادامه دارد.

از حقوق مردم ایران صرف نظر نخواهیم کرد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد گفتگوهای بسیار جدی در مورد موضوعات مختلف در نشست های ایران و ۱+۵ کماکان باقی مانده است.

محمد جواد ظریف امروز در نشست با خبرنگاران ایرانی با بیان اینکه مذاکرات دیروز بسیار سخت و فشرده بود، گفت: صحبت های بسیار جدی در مورد موضوعات مختلف همچنان در بحث ما باقی مانده است.

ظریف افزود: از زمانی که مذاکرات نیویورک شروع شد و در این دور در وین ادامه یافت، به جای اینکه طرفین صرفا مشکلات را بررسی کنند، درخصوص دستیابی به راه حل گفتگو کردند.

رییس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: صحبت از راه حل به این معنا نیست که طرفین بخواهند از مواضع قبلی خودشان در واقع کوتاه بیایند یاعدول کنند، بلکه این نکته است که همواره اعلام کرده ایم که برنامه هسته ای ایران صرفا صلح آمیز است و از حقوق مردم ایران صرف نظر نخواهیم کرد.

مذاکرات ۲ روز اخیر امروز در نشستی جمع بندی میشود

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به برگزاری نشست جمع بندی تحولات دو روز اخیر گفت به زودی نشست کارشناسی در خصوص بررسی موضوعات مورد اختلاف تشکیل می شود.

«محمدجوادظریف» در نشست با خبرنگاران ایرانی در وین گفت : قرار است امروز بعداز ظهر جمع بندی از اجلاس این دوره صورت گیرد و پس از آن اعضای1+5 برای جمع بندی کلی موضوعات نشستی برگزار خواهند کرد.

ظریف افزود: هفته آینده یا هفته بعد از آن هم قرار است جلسه کارشناسی در خصوص بررسی موضوعات مورد اختلاف تشکیل شود.

وزیر امور خارجه تصریح کرد : همچنین سه یا چهار هفته بعد جلسه ای با حضور وزیران امور خارجه ایران ، آمریکا و خانم اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد.

رییس دستگاه دیپلماسی ایران تاکید کرد مکان برگزاری نشست سه جانبه و کارشناسان هنوز مشخص نیست اما در مکانی غیر از شهر وین خواهد بود.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها