یک پیشکسوت فوتبال تاکید کرد

تیم‌های پایه فوتبال در ایران یعنی "کشک"

جام جم ورزشی: ملی پوش اسبق فوتبال ایران با انتقاد از نحوه کار تیم‌های پایه در ایران گفت: فوتبال به ورزش پولدارها تبدیل شده است.
کد خبر: ۷۲۷۷۰۰
تیم‌های پایه فوتبال در ایران یعنی "کشک"

ادموند بزیک با انتقاد از وضعیت تیم‌های پایه باشگاه‌ها در ایران اظهار کرد: فوتبال پایه ما در رقابت‌های آسیایی ناکام نبود چون اساسا چیزی نکاشته بودیم که بخواهیم درو کنیم. وضعیت تیم‌های پایه باشگاه‌ها را ببینید که در چه سطحی هستند.

وی ادامه داد: تیم‌های پایه زمین تمرین ندارند و چند تیم در یک زمین بازی می‌کنند. بنابراین ما ناکام نبودیم چون اصلا برنامه‌ای نداشتیم. تیم ملی پس از حذف از جام جهانی 2006 باید جوانگرایی می‌کرد.

بزیک همچنین گفت: اصلا دوست ندارم از این واژه استفاده کنم. اما به نظرم تیم‌های پایه در باشگاه‌های ما یعنی کشک. به جز چند باشگاه که تیم‌های منسجم دارند، در سایر باشگاه‌ها هیچ کاری انجام نمی‌شود.

وی درباره حرف‌های مهدی مهدوی‌کیا مبنی بر اینکه تیم‌های معتبر ایران، آکادمی خود را به افراد خصوصی اجاره می‌دهند، اظهار کرد: من چنین چیزی ندیدم اما معتقدم که این اتفاق می‌افتد. تیم‌های صاحب نام سالی 20 میلیارد تومان برای تیم‌های بزرگسالان خرج می‌کنند ولی آیا حاضرند یک میلیارد تومان در پایه خرج کنند؟

وی افزود: اگر باشگاه‌ها از تیم‌های پایه خود سالی دو یا سه بازیکن به تیم بزرگسالان خود بدهند، خوب است. اکنون فوتبال ما نتیجه‌گرا شده است و اگر نتیجه‌ای هم در جام ملت‌ها بگیریم مقطعی است.

بزیک ادامه داد: وقتی اصول کار را رعایت نمی‌کنیم، چه انتظاری داریم؟ زمان ما رقابت‌های باشگاه‌های تهران در رده‌های جوانان و امید همسطح یا بهتر از لیگ برتر بود. آن روزها در تیم‌های پایه کار می‌شد و تیم‌هایی مثل آرارات و بانک ملی به تیم‌های دیگر بازیکن صادر می‌کردند.

ملی‌پوش اسبق فوتبال ایران در ادامه به ایسنا گفت: زمان ما پدیده‌های یک تیم 17 یا 18 ساله بودند ولی امروز بازیکن پدیده 24 سال دارد. به عنوان مثال در تهران، تیم‌های امید چه امکاناتی دارند؟ ما با این وضعیت چه توقعی داریم؟

بزیک ادامه داد: زمانی فوتبال مال کسانی بود که در کوچه و خیابان بازی می‌کردند ولی حالا فوتبال بازی پولدارها شده است که الزاما استعداد هم ندارند. قبلا استعدادهای واقعی در تیم‌ها جمع می‌شدند. آرارات سال‌های 72 و 73 بیشتر از بازیکنان جوان و امید شکل گرفت. حسن حبیبی این کار را کرد و بازیکنانی مثل مارکار آقاجانیان و فرد ملکیان را تحویل فوتبال داد.

وی افزود: امروز دیگر تیم‌ها و باشگاه‌های بازیکن‌ساز مثل بانک ملی نیستند و اصلا نمی‌توانند وجود داشته باشند چون فوتبال به سمت‌ نتیجه‌گرایی رفته است.

بزیک درباره بازگشت تیم بزرگسالان آرارات به فوتبال هم گفت: می‌توانستیم از لیگ سه یا دو شروع کنیم اما ترجیح دادیم که از باشگاه‌های تهران شروع کنیم. با این کار تجربه بازیکنان‌مان بیشتر می‌شود. همین حالا هم بیشتر بازیکنان تیم بزرگسالان ما 17 یا 18 سال دارند و فقط چهار بازیکن بالای 27 سال داریم.

مربی تیم فوتبال آرارات همچنین گفت: تیم‌های پایه ما مرتب و منظم کار می‌کنند اما حالا با وجود تیم‌ بزرگسالان انگیزه بیشتری دارند چون می‌دانند که اگر پیشرفت کنند، تیمی هست که در آن به فوتبال ادامه دهند. اگر تیم‌های پایه ما سالی دو یا سه بازیکن به تیم بزرگسالان بدهند، برده‌ایم.(ایسنا)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها