jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۷۲۳۵۰۰   ۰۹ مهر ۱۳۹۳  |  ۱۸:۰۰

معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر ضمن هشدار نسبت به ورود روانگردان‌های جدیدی تحت عنوان «ان‌پی‌اس‌ها» با اسامی چون آقای خوشحال، صخره و... گفت: تاکنون گزارشی مبنی بر این گروه از روانگردان‌ها در کشور به دست ما نرسیده است.

نگرانی از«آقای خوشحال» و «صخره»

بابک دین‌پرست در حاشیه نشست کمیته فرهنگی و پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر که در سازمان بهزیستی کشور برگزار شد، با بیان اینکه براساس آخرین مطالعات شیوع‌شناسی اعتیاد در سال 90 ، 26 درصد از معتادان شیشه، بیش از 55 درصد تریاک و مابقی موادی نظیر هروئین، حشیش و... مصرف می‌کنند، گفت: نگران ورود مواد روانگردان جدیدی تحت عنوان «ان‌پی‌اس‌ها» هستیم.

وی افزود:«ان‌پی‌اس‌ها» از دهه هفتاد در چرخه توزیع مواد در دستان قاچاقچیان بوده است اما طی چند سال اخیر فرایند تولید آنها تغییر یافته و مواد اولیه‌اش به گونه‌ای است که دیگر از مواد تحت کنترل در تولید آن استفاده نمی‌شود بلکه از برخی مواد طبیعی با منشاء گیاهی تولید می‌شود.

معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه براساس گزارش دفتر مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل مصرف و توزیع این مواد در دنیا دو برابر شده است، گفت: در سال 2010، 254 مورد اعتیاد نسبت به این مواد گزارش شده بود در صورتی که اکنون به بیش از 400 مورد رسیده است.

دین‌پرست با اعلام اینکه تا امروز هیچ‌گونه گزارشی مبنی بر توزیع اینگونه از روانگردان‌ها در کشور نداشتیم، افزود: بعید نیست که در آینده بشنویم در برخی استان‌ها مصرف این روانگردان‌ها گزارش شود. این روانگردان‌ها عناوینی چون «آقای خوشحال»، «صخره» و... دارند.(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محدودیت و معذوریت

محدودیت و معذوریت

۴۰۵نفر از هموطنان‌مان دیروز قربانی کرونا شدند. این در حالی است که از شنبه هفته گذشته با افزایش آمار ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا، ‌ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا محدودیت‌ های کرونایی را با توجه به رنگ‌ بندی شهرها در نظر گرفت و اعمال کرده است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر