لاریجانی در نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس:

سپاه و ارتش از قدرتمندترین نیروهای مسلح در خاورمیانه هستند

رئیس مجلس گفت: خوشبختانه پس از جنگ 8 ساله این توجه یعنی حمایت قاطعانه از نیروهای مسلح بیشتر شده و ادامه پیدا کرده است و امروز سپاه و ارتش یکی از قدرتمندترین نیروهای مسلح نظامی در خاورمیانه هستند.
کد خبر: ۷۲۳۴۵۰
سپاه و ارتش از قدرتمندترین نیروهای مسلح در خاورمیانه هستند

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز چهارشنبه در سخنرانی خود در پنجمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس گفت: هر وقت نیروهای مسلح از قدرت کافی برخوردار نباشند دشمنان برای تجاوز به کشور ما وسوسه می شوند اما وقتی آنها قدرتمند باشند جنبه بازدارندگی خواهند داشت.

وی افزود: نقش بازدارندگی نیروی مسلح قدرتمند بسیار زیاد است و باعث می‌شود هزینه های درازمدت کشور کاهش یابد.

رئیس مجلس تصریح کرد: خوشبختانه پس از جنگ 8 ساله این توجه یعنی حمایت قاطعانه از نیروهای مسلح بیشتر شده و ادامه پیدا کرده است و امروز سپاه و ارتش یکی از قدرتمندترین نیروهای مسلح نظامی در خاورمیانه هستند که این قدرت باعث شده امروز که دشمنان ما بیش از گذشته شده اند جرات تجاوز به جمهوری اسلامی را نداشته باشند.

رئیس مجلس با اشاره به نقش آمریکا و کشورهای غربی در اتفاقات اخیر منطقه و خاورمیانه گفت: تمام ماجراجویی هایی که در منطقه انجام می شود رد پایی از آمریکا و غرب را می بینیم لذا جریان غرب همواره از وضعیت موجود منطقه به تناسب استفاده کرده و می کند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه آمریکایی ها و غربی ها به بهانه داعش در حال تخریب زیربناهای سوریه هستند بیان کرد: اخیرا نماینده پنتاگون اعلام کرده که برخورد آمریکایی ها در عراق با داعش تاکتیکی و برخورد آنها در سوریه راهبردی است که این سخنان به این معنا است که آنها در سوریه برنامه ای جدید و در عراق برنامه دیگری دارند همچنین آنها تعداد مستشاران خود را در تیپ و گردان های عراقی چندین برابر کرده اند.

وی با بیان اینکه آمریکایی ها فورا یک توافقنامه امنیتی با افغانستان امضا کردند تا اوضاع منطقه از دستشان خارج نشود، ادامه داد: آنها با نقشه ای از پیش تعیین شده جریان هایی را در سوریه ایجاد کرده و در حال آموزش دادن هستند تا این افراد بتوانند در مکان هایی که آمریکایی ها تخریب می کنند حضور پیدا کرده و آنجا را در اختیار خود بگیرند تا بدین وسیله فشارها به دولت سوریه را افزایش دهند.

رئیس مجلس با بیان اینکه عده ای در منطقه دنباله رو اهداف غربی ها هستند با اشاره به سرنوشت نافرجام صدام که آمریکایی ها از آن حمایت داشتند تصریح کرد: کشورهایی که امروز در منطقه آرزوهایی همچون آرزوهای صدام را دارند و شانه های خود را زیر بال آمریکا می برند بدانند که سرنوشت روشنی نخواهند داشت زیرا آمریکایی ها به محض اینکه به مقصود و هدف خود برسند آنان را فراموش خواهند کرد.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دلایل ایجاد جنگ و اهداف صدام برای آغاز این جنگ اظهار داشت: یکی از دلایل، ضعف نیروهای مسلح در داخل کشور بود به طوری که ارتش به دلایل مختلف ضعیف شده بود و سپاه و بسیج هم به طور کامل شکل نگرفته بودند که این شرایط رژیم بعث عراق را نسبت به حمله به ایران ترغیب کرد و یکی از دلایل آنها برای این اقدام بود.

وی با بیان اینکه دلیل دوم حمله رژیم بعثی به ایران آشفتگی های سیاسی بود که آنها در کشور احساس می کردند، افزود: در آن زمان آشفتگی سیاسی وجود داشت که بنی صدر رئیس جمهور وقت با دغل کاری و بجای اینکه نیروهای انقلابی را در کنار یکدیگر جمع و همبستگی ایجاد کند تمام آنها را با هر انگی از یکدیگر دور می کرد که این عوامل نیز باعث افزایش این آشفتگی در کشور شد.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: بنی صدر در اقدامی دیگر رهبران حزب جمهوری اسلامی را با اتهامات مختلف کنار می زد و دیگر نیروهای ارزشمند انقلاب اسلامی همچون شهید رجایی را به دلایل مختلف آزار و اذیت می کرد تا آنها نتوانند وظایف خود را به خوبی انجام دهند که این موضوع نشان دهنده روحیه خودمحوری بنی صدر و تضاد وی با انقلاب اسلامی بود.

رئیس مجلس با بیان اینکه منافقین با حضور در نهادهای مختلف، بیشترین ضربه را به جمهوری اسلامی زده اند، گفت: انقلاب اسلامی آزادی را پس از خفقان چند دهه بوجود آورد که پس از آن عده ای تلاش کردند آن را بهم زده و یا از بین ببرند البته حفاظت از آزادی آدابی دارد و باید قدر آن را درست دانست که در این رابطه گروه های سیاسی چپ مارکسیست خیانت های بسیاری کردند و چهره اکثر رهبران انقلاب اسلامی را تخریب و فضای آشفته‌ای را بوجود آوردند.

لاریجانی بیان کرد: حمایت آمریکایی ها و غربی ها از رژیم بعث عراق و همچنین مقابله با انقلاب اسلامی عامل سوم حمله رژیم بعث عراق به جمهوری اسلامی بود.

وی با اشاره به انتشار آثار دفاع مقدس گفت: خوشبختانه روند صعودی و مثبتی را در جهت تدوین آثار دفاع مقدس از نظر کیفی و کمی مشاهده می کنیم و در این رابطه متون ادبی خوبی در بخش خاطرات و یا تحلیل جنگ تدوین شده است.

رئیس مجلس افزود: البته خاطرات آنقدر نمی تواند مانند اسناد مورد پذیرش و تاکید باشد ولی بسیاری از زوایا و ابعاد جنگ و دفاع مقدس را روشن و نمایان می کند.

لاریجانی تصریح کرد: کتاب هایی که جریان مقاومت تدوین و در این نمایشگاه عرضه کرد بسیار مهم و ارزشمند بود لذا دفاع مقدس ادامه دهنده انقلاب اسلامی و هر دو دارای یک هویت هستند زیرا دفاع مقدس حادثه ای بود که از لحاظ سیاسی و امنیتی منطقه خاورمیانه را تحت تاثیر خود قرار داد که باعث شد فکر و چشم های ما نسبت به سایر حوادث و اتفاق ها بازتر و دقیق تر شود.

وی با اشاره به جنگ سی و سه روزه و دفاع تمام قد در برابر رژیم صهیونیستی افزود: این رویداد بسیار مهم ادامه راه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی در ایران بود که توانست توفیقات بسیار ارزشمندی را برای مردم به ارمغان بیاورد.

رئیس قوه مقننه همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با تقدیر از عملکرد بسیج و سپاه در حمایت از چاپ آثار دفاع مقدس بیان کرد: وضع فعلی ناشران ما از لحاظ اقتصادی مساعد نیست و نیازمند حمایت و کمک های بیشتری هستند، البته برخی اقدامات از جمله معافیت مالیات برای آنها در نظر گرفته شده ولی آنها همچنان نیازمند حمایت های بیشتری هستند.

لاریجانی ادامه داد: همانطور که فیلم دفاع مقدس هزینه های بسیار زیادی را در بر می گیرد و نیاز به حمایت دارد، باید نشر آثار دفاع مقدس هم همانند آن حمایت شود و نباید در هزینه کرد آن خست به خرج داده شود زیرا این اقدام گوشه‌ای از ابعاد یک امر بسیار مهم یعنی دفاع مقدس را روشن می کند.

وی تصریح کرد: این اقدامات می تواند کمک کند تا شرایط امروز را بهتر بشناسیم و راه خود را بهتر انتخاب کنیم زیرا در غیر این صورت اتفاقات گذشته می تواند به نحو دیگری تکرار شود.(مهر)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها