jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۲۲۲۷۰   ۰۶ مهر ۱۳۹۳  |  ۱۸:۰۵

دانشمند ایرانی دانشگاه کیس وسترن رزرو آمریکا با همکاری موسسه «Georg-Speyer-Haus» در فرانکفورت آلمان توانست نقش زردچوبه را در کاهش سرطان ریه کشف کرد.

نقش زردچوبه در کاهش سرطان ریه

محققان به سرپرستی دکتر افشین دولتی طی پژوهشی نشان دادند که کورکومین می‌تواند در کاهش روند پیشرفت سرطان مزوتلیوما که در دیواره ریه گسترش پیدا می‌کند موثر باشد؛ کورکومین (ترکیبی فنلی)، ماده موثر زردچوبه است که خواص ضد التهابی دارد.

مزوتلیوما یک تومور خوش‌خیم (غیرسرطانی) یا بدخیم (سرطانی) است که پوشش داخلی قفسه سینه یا شکم را درگیر می‌کند.

مزوتلیوما بسیار آرام پیشرفت می‌کند و از زمان تشکیل سلول‌های سرطانی تا بروز علایم گاهی بیش از ۱۰ سال به طول می‌انجامد.

محققان دریافتند که کورکومین و پپتیدهای «PIAS3»، سطوح «PIAS3» را افزایش می‌دهد که در نتیجه آن فعالیت «STAT3» سرکوب شده و نهایتا باعث مرگ سلول‌های مزوتلیمایی می‌شود.

علاوه بر این یافته‌های این تحقیق اثبات می‌کند که «PIAS3» می‌تواند به عنوان نشانگر پیش‌بینی مزوتلیما به کار رود چرا که تومورهای این بیماری همواره به طور پایدار و شیوه‌ای قابل پیش بینی پیشرفت نمی‌کنند و به همین علت این ماده می‌تواند نشانگر خوبی باشد.

به گفته محققان، بیان «PIAS3» به طور مثبتی شانس زنده ماندن بیماران مبتلا به مزوتلیما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و بنابراین تمام تلاش‌ها بر این است که درمان‌های مربوطه بر این ماده متمرکز شوند تا راه‌های ساده و موثرتری را با کمک آنالوگ‌های قابل جذب کورکومین و پپپتیدهای «PIAS3» برای افزایش سطوح درون سلولی «PIAS3» بررسی کرد.

این پژوهش در مجله «Clinical Cancer Research» منتشر شده است.(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.