jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۷۱۷۸۰۹   ۲۵ شهريور ۱۳۹۳  |  ۱۵:۵۲

روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی نوشت: امارات مصمم‌ترین کشور عربی در حوزه خلیج فارس برای کمک به آمریکا برای مبارزه با داعش است و عربستان سعودی مرددترینِ این کشورهاست؛ اما هر دو کشور از افزایش نفوذ ایران بعد از شکست داعش در هراسند.

چرا عربستان در جنگ با داعش تردید دارد؟

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، روزنامه انگلیسی "گاردین" در گزارشی نوشت: مشارکت کشورهای عربی در جنگ علیه داعش، پیروزی نمادین آمریکا به شمار می آید، اما همپیمان هایی که دچار تردید هستند با آزمون های مختلفی مواجهند، ضمن اینکه یک جنگ دیگر آمریکا در خاورمیانه، در حال آغاز شدن است.

به نوشته گاردین، مشکل بر سر امکانات نظامی نیست، چرا که عربستان، امارات و قطر صدها جنگنده پیشرفته در اختیار دارند و اگرچه شورای همکاری خلیج فارس تجربه ای در هماهنگی در این گونه امور ندارد، اما جنگیدن همراه آمریکا علیه افراط گرایانی که منطقه را به هم ریخته اند، مستلزم عزمی جدی تر از اینهاست.

درخواست کمک که از سوی امارات و عربستان مطرح شد، نشانگر میزان خطرناک بودن اوضاع است و آمریکا نیز با احتیاط عمل می کند؛ زیرا ارتش عراق تجربه زیادی در تعامل با آمریکا دارد، اما کشورهای حوزه خلیج فارس چنین تجربه ای ندارند.

گاردین معتقد است تردید عربستان در همکاری با این جنگ به این دلیل است که ترجیح می دهد فقط به پیام دادن برای مبارزه با تروریسم و کمک مالی به قبایل سنی و یا آموزش مخالفان سوری بسنده کند.

به نوشته گاردین، امارات و عربستان از سوی آمریکا احساس نگرانی می کنند، زیرا بعد از نوسان های بزرگی که باراک اوباما در سیاست خود در قبال ایران و جنگ در سوریه نشان داده نمی توانند به او اعتماد کنند.

این دو کشور همچنین از این مساله نگرانند که سرکوب داعش، باعث افزایش قدرت ایران و هم پیمانانش در بغداد و دمشق شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طالبان باید خودش را ثابت کند

طالبان باید خودش را ثابت کند

اخباری که از افغانستان درباره عملکرد طالبان می‌رسد نشانگر این است که بیشتر باید درباره این جریان تامل کرد و به عبارتی هنوز برای قضاوت درباره این‌که آیا ماهیت این گروه تغییر کرده و طالبان امروز با طالبان دیروز فرق می‌کند زود است.

حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

نیویورک‌ پست با اشاره به نتایج نظرسنجی هفته گذشته، درخصوص وضعیت رئیس‌ جمهور آمریکا، جو بایدن که با موجی از انتقادها درباره آنچه در افغانستان روی می‌دهد، مواجه است، تاکید کرد از هر ۱۰ آمریکایی شش نفر معتقدند کشور در حال خارج شدن از مسیر است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها