jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۷۱۵۲۸۱   ۱۸ شهريور ۱۳۹۳  |  ۱۷:۴۱

رییس جمهوری در همایش تجاری ایران و قزاقستان خبر داد:

تمایل شرکت های بزرگ بین المللی برای تجارت با ایران

رییس جمهوری روز سه شنبه در همایش تجاری ایران و قزاقستان اعلام کرد: اقتصاد ایران اینک در کانون توجه بین المللی قرار گرفته است و با موفقیت ممتاز خود در ثبات و امنیت منطقه و با تکیه بر سرمایه انسانی و زیرساخت های گسترده، یکی از امیدبخش ترین فضاهای سرمایه گذاری در دو دهه آینده را نوید می دهد.

تمایل شرکت های بزرگ بین المللی برای تجارت با ایران

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،دکتر حسن روحانی در این همایش که نورسلطان نظربایف همتای قزاقستانی وی نیز حضور داشت، گفت: تمایل شرکت های بزرگ بین المللی برای گشودن باب مراوده با شرکتهای ایرانی در حوزه های مختلف به خوبی موید این مطلب است.

رییس جمهوری اظهارداشت: تقویت همکاری ها و تعامل با کشورهای منطقه از اولویت های خاص دولت جمهوری اسلامی ایران است و در این راستا توسعه مناسبات دوستانه با قزاقستان جایگاه خاصی دارد.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران و قزاقستان علاوه بر همکاری های دوجانبه، ظرفیت های قابل توجهی برای همکاری در قالب ساختارهای منطقه ای از جمله اکو، سازمان همکاری اسلامی و سیکا دارند.

رییس جمهوری تصریح کرد: توسعه همکاری مشترک در این چارچوب علاوه بر مزیت های اقتصادی و تجاری، می تواند در شرایطی که بی ثباتی و ناامنی کل منطقه را تهدید می کند، موجب افزایش ضریب امنیتی برای تمامی کشورهای منطقه شود.

روحانی با اشاره به امکانات و فرصت های بسیار گسترده دو کشور، افزود: بی تردید، اشتراکات عمیق جمهوری اسلامی ایران و قزاقستان از لحاظ تاریخی، فرهنگی، جغرافیایی و اقتصادی به عنوان دو کشور دوست در این بخش از قاره کهن آسیا، سرمایه بزرگ ما برای ساختن آینده ای پربارتر است.

وی گفت: برنامه های توسعه ای جمهوری اسلامی ایران در قالب افق ۱۴۰۴ در کنار برنامه های توسعه ای جمهوری قزاقستان با نگاه بلندمدت ۲۰۵۰ نشان از عزم و اراده دو کشور برای پیشبرد اهداف عالیه مدون دارد.

روحانی افزود: توسعه سرمایه گذاری، اجرای طرح های مشترک در حوزه های زیربنایی، عمرانی، خدمات فنی و مهندسی، صنعتی و معدنی، حمل و نقل، ترانزیت، سواپ نفت و گاز، مخابرات، گردشگری و سایر حوزه ها می تواند به عنوان بخش مهمی از استراتژی های توسعه دوجانبه مدنظر قرار گیرد.

رییس جمهوری گفت: هدف گذاری مسوولان دو کشور جهت نیل به مبادلات تجاری حداقل ۵ میلیارد دلاری بین دو طرف، واقع بینانه و قابل دستیابی است.

وی با اشاره به دعوت رییس جمهوری قزاقستان از وی برای شرکت در نمایشگاه اکسپو ۲۰۱۷ گفت: امروزه حفظ منابع طبیعی، انرژی برای نسل آینده، چالش های زیست محیطی و بهره مندی از انرژی های نو، سبز و تجدید پذیر از مهمترین موضوعات پیش رو می باشد که در ایران نیز مورد توجه خاص است.

رییس جمهوری افزود: بنابراین زمینه همکاری مشترک در این بخش مهیا بوده و مطمئنا دو کشور با برنامه ریزی منسجم، ظرفیت قابل توجهی برای توسعه همکاری در بخش انرژی های تجدیدپذیرخواهند داشت.

روحانی در ادامه با اشاره به شرایط مساعد ایران برای توسعه مناسبات اقتصادی با قزاقستان گفت: ایران با تکیه بر دانش بومی و متخصصان و دانشمندان داخلی ، طی سالهای اخیر در زمینه دستیابی به فناوری های نو در حوزه نانو و بیوتکنولوژی به پیشرفت های قابل ملاحظه ای دست یافته و کشور قزاقستان نیز در این زمینه از ظرفیت های قابل توجهی برخوردار می باشد که می توان با تبادل تجربیات و دانش فنی به رشد و توسعه دو کشور کمک نمود.

وی اظهارداشت: درحوزه صنعت حمل و نقل و ترانزیت، وجود کریدور شمال – جنوب و دسترسی به آب های آزاد و همچنین زیرساخت ها و امکانات فراوان در بنادر و گمرکات و ارائه خدمات مطلوب به تجار و بازرگانان، جمهوری اسلامی ایران را به عنوان مسیری امن، کوتاه، ارزان در منطقه شاخص نموده است.

روحانی همچنین با اشاره به برگزاری موفق سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی دو کشور که در هفته گذشته در تهران برگزار شد، گفت: نتایج این اجلاس نقشه راه جدیدی را برای توسعه همه جانبه فعالیت های اقتصادی دو کشور در حوزه های گوناگون تبیین نموده است.

رییس جمهوری در پایان ابراز امیدواری کرد که تمامی دست اندرکاران، مسوولان، بازرگانان، فعالان اقتصادی و صاحبان صنایع دو کشور با استراتژی و برنامه ریزی بلندمدت توام با همدلی و دوستی شرایط مناسبی را برای افزایش سطح مبادلات تجاری دوجانبه فراهم آورند.

روحانی گفت: وظیفه دولتها فراهم کردن بسترهای لازم، تامین امنیت اقتصادی و تسهیلات تجاری است و وظیفه بخش خصوصی، شناسایی فرصت های اقتصادی و تحقق نفع متقابل در ابتکارها و همکاری های مشترک است.

رییس جمهوری تصریح کرد: در این راستا تشکیل و تقویت شورای مشترک بازرگانی دو کشور، اطلاع رسانی از قابلیت ها از طریق برگزاری نمایشگاه ها و تبادل هیات ها ضروری است.

امضای 3 سند همکاری

جمهوری اسلامی ایران و قزاقستان سه سند همکاری امضا کردند.

براساس این سه سند همکاری که در حضور رؤسای جمهور دو کشور به امضا رسید، مقرر شد وزارتخانه‌های امور خارجه دو کشور برنامه‌های پنج ساله همکاری داشته باشند و براساس موافقتنامه‌ای هم که به امضای وزرای راه دو کشور رسید، مقرر شد ایران و قزاقستان در حوزه حمل و نقل بین‌المللی، جاده و مسافر همکاری‌های خود را گسترش دهند.

همچنین بر اساس موافقتنامه دیگری که به امضای وزرای صنعت و تجارت دو کشور رسید، ایران و قزاقستان نقشه راه همکاری‌های بازرگانی، صنعتی و اقتصادی و سرمایه‌گذاری میان دو کشور را ترسیم کردند.

پس از امضای این اسناد، رئیس جمهور قزاقستان همکاری در زمینه‌های تجارت، معدن، نفت، گاز، کشاورزی و گردشگری را از محورهای مذاکرات دو طرف اعلام کرد و از شرکت‌های ایرانی برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف صنعت و کشاورزی این کشور دعوت به عمل آورد.

نظربایف توسعه حمل و نقل ریلی و خط آهن ایران، ترکمنستان و قزاقستان را در توسعه منطقه مهم ارزیابی کرد و توسعه روابط استان‌های غربی قزاقستان را با استان‌های شمالی ایران خواستار شد.

سخنان رییس جمهور در جمع دانشگاهیان قزاقستانی

رییس جمهوری روز سه شنبه در جمع دانشگاهیان قزاقستانی در دانشگاه نظربایف در شهر آستانه، با تاکید بر اینکه اکنون زمان احیای تمدن اسلامی با رشد تفکر علمی و عقلی فرا رسیده، تصریح کرد:اسلام همواره مروج همزیستی علم و دین و ادیان بوده است.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی با اشاره به اینکه همزیستی ادیان مختلف در سرزمین های اسلامی بی نظیر است، گفت: تمدن اسلامی یک تمدن تکفیری و فرقه ای نیست بلکه یک تمدن علمی و فرهنگی است.

رییس جمهوری اظهارداشت: باید سفر علمی را جایگزین سفرهای ماجراجویان به نقطه خشونت خیز منطقه کرد و باید نه تنها با جهان آشتی کرد بلکه جهان را آشتی داد.

روحانی با بیان اینکه پیمان شانگهای دوباره ما را در نقطه اتصال شرق و غرب عالم نشانده است، گفت: علم، شرق و غرب ندارد. ما می توانیم نه تنها انرژی های مادی مانند نفت، گاز، برق و آب را منتقل کنیم بلکه می توانیم علم و فلسفه و فرهنگ و هنر را از شرق به غرب و غرب به شرق منتقل کنیم.

رییس جمهوری گفت:ما پل جهانیم ما فرزندان فارابی،خوارزمی و رودکی و فردوسی هستیم و می توانیم با احیای علم و عقل، ریشه های خشونت و افراطی گری را بخشکانیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج یکی از مهم‌ترین مواریث امام و انقلاب ماست که توانسته در مقاطع مختلف خدمات گسترده‌ای به ایران عزیز داشته باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها