jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۷۱۲۴۸۸   ۱۱ شهريور ۱۳۹۳  |  ۱۳:۵۸

مدیر کل دفتر سلامت روان وزارت بهداشت از اجرای بسته سلامت روان در طرح تحول نظام سلامت و بکارگیری کارشناسان روانشناسی در این طرح ملی در سراسر کشور خبر داد.

اعلام جزئیات بسته سلامت روان طرح تحول وزارت بهداشت

احمد حاجبی در رابطه با بسته جدید سلامت روان در طرح تحول نظام سلامت، گفت: در بسته بهداشتی که یکی از مهمترین اتفاقات در ارائه خدمت در همین سیستم در حال انجام است کارشناس سلامت روان و سلامت اجتماعی در نظام ارائه خدمات و مراقبت‌های اولیه وارد می‌شود.

وی ادامه داد: این کارشناسان در خانه‌های بهداشت مستقر نمی‌شوند بلکه فعلاً در مراکز بهداشتی -درمانی شهرها به ارائه خدمات خواهند پرداخت و تعداد آنها جوابگو خواهد بود چرا که روانشناس به تعداد در کشور وجود دارد و شرایط احراز این جایگاه را خیلی سخت نگرفته‌ایم.

مدیرکل دفتر سلامت روان وزارت بهداشت گفت: کارشناسان روانشناسی در حد مقطع لیسانس می‌توانند در نظام ارائه خدمت طرح تحول نظام سلامت شرکت کنند، این در حالی است که فارغ‌التحصیل در این مقطع بسیار وجود دارد با این حال هر فردی با هر مدرکی باید بسته آموزشی را که در شروع کار در نظر گرفته‌ایم طی کرده و پس از دریافت مدرک وارد نظام سلامت شوند.

وی تصریح کرد: در این بسته بهداشتی این طور است که کارشناس مراقبت خانواده بیماران را معاینه کرده و سپس در صورت نیاز به کارشناس سلامت روان ارجاع می‌دهد.

حاجبی افزود: اما بسته درمان خدمات سلامت روان که طراحی شده احتمالاً در بسته درمان بیماران صعب‌العلاج ارائه می‌شود.

وی گفت: هم‌اکنون مراحل پایانی تدوین بسته درمانی سلامت روان در حال پایان است. سعی کرده‌ایم نقاط ضعفی را که تاکنون در زمینه ارائه خدمت به بیماران روانپزشکی به خصوص در موارد اختلالات شدید برطرف کنیم چرا که در درمان بیشتر با اختلالات شدیدی که منجر به بستری و درمان می‌شود سر و کار داریم و تاکنون نقاط ضعف و فضاهای خالی بسیاری در این زمینه وجود داشته است.

مدیرکل دفتر سلامت روان وزارت بهداشت تصریح کرد: یکی از مشکلات موجود کمبود تخت‌های روانپزشکی بوده است، در واقع ما به دنبال پوشش و رفع مشکلات مالی بیماران هستیم مثلاً برخی خدمات که بیمارستان‌ها ارائه می‌دادند تحت پوشش بیمه نبود به همین دلیل در طرح تحول نظام سلامت پوشش بیمه افزایش می‌یابد.

حاجبی افزود: احتمال می‌رود که سقف بستری بیماران روانپزشکی که توسط سازمانهای بیمه‌گر در هر سال 56 روز بوده با استفاده از طرح تحول افزایش یابد یعنی مدت بیشتری را بیماران بتوانند در بیمارستان‌ها بستری بمانند.

وی گفت: همچنین درمان بستری اعتیاد که تاکنون هیچگونه پوشش بیمه‌ای نداشته در این طرح بستری دیده شده است و کودکان، زنان و نوجوانان که جزء گروه‌های آسیب پذیر هستند در این بسته طبق توافقات اولیه قرار است تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

مدیرکل دفتر سلامت روان وزارت بهداشت ادامه داد: در واقع این بسته نقاط ضعفی که در نظام پوشش بیمه‌ای کشور وجود داشته را با حمایت وزارت بهداشت برطرف می‌کند و زمینه‌ای خواهد بود تا بیمه‌ها با مشاهده تخصیص اعتبارات آنها نیز زمینه پوشش بیشتر را فراهم کنند. ( فارس)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پیک پنجم با واریانت هندی

پیک پنجم با واریانت هندی

در پیک پنجم که نشانه‌های بروز آن آشکار شده، ما با واریانتی به نام دلتا یا واریانت هندی روبه‌رو هستیم.

موج پنجم ‌شکل نگیرد عجیب است!

موج پنجم ‌شکل نگیرد عجیب است!

در روزهای اخیر درباره این‌که موج پنجم کرونا در کشورمان شروع شده یا خیر، اظهارنظرهای مختلفی می‌شود اما بهتر است فارغ از این‌که آیا این موج ایجاد شده یا قرار است در آینده ایجاد شود، به این مساله توجه کنیم که چه اتفاقاتی در کشورمان در حال وقوع است.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش