jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۱۱۶۳۰   ۰۹ شهريور ۱۳۹۳  |  ۱۴:۲۰

محققان دانشگاه نورث وسترن شیکاگو آمریکا دریافتند، تحریک بافت مغز با استفاده از میدان مغناطیسی می تواند حافظه از دست رفته را باز گرداند.

بازگشت حافظه با استفاده از تحریک مغناطیسی مغز

اثر این تحریک مغناطیسی حداقل به مدت 24 ساعت دوام دارد. محققان معتقدند این کشف می تواند منجر به شناسایی راه های درمانی جدید برای بازیابی عملکرد حافظه از دست رفته در اثر پیری، سکته، جراحت و آلزایمر شود.

محققان در جریان آزمایشات خود روی اشخاص داوطلب، برای اولین بار نشان دادند که می توان عملکرد مغز افراد بالغ را بدون استفاده از دارو یا عمل جراحی کنترل کرد.

دانشمندان تحقیقات خود را روی حافظه ارتباطی متمرکز کرده اند. این نوع حافظه در واقع توانایی یاد آوری یا آموختن ارتباط بین اقلام غیرمرتبط است. در این تحقیقات مجموعا 16 داوطلب در سنین بین 21 تا 40 سال شرکت داشتند و روزانه 20 دقیقه به مدت 5 روز در معرض میدان مغناطیسی دستگاهی موسوم به «Transcranial Magnetic Stimulation» قرار گرفتند.

دستگاه «TMS» (مخفف Transcranial Magnetic Stimulation) میدان مغناطیسی را به یک محدوده خاص از جمجمه هدایت می کند تا جریان های الکتریکی ضعیفی را در مغز ایجاد کند.

از این دستگاه برای آزمایش عملکرد الکتریکی مغز پس از سکته، ام اس، بیماری موتور نورون و سایر بیماری ها استفاده می شود و در مواردی نیز برای کاهش انواع افسردگی کاربرد داشته است.

در جریان تحقیقات برای هر داوطلب 20 تصویر از چهره انسان ها به نمایش درآمد و همزمان با هر تصویر، واژه ای با صدای بلند پخش شد سپس میزان یاد آوری واژگان و تصاویر توسط هر بیمار، قبل و بعد از قرار گرفتن در معرض میدان مغناطیسی، بررسی شد.

نتایج این آزمایش نشان داد بیماران پس از تحریک مغناطیسی مغز، قادرند بین تعداد بیشتری از تصاویر و واژگان، به درستی ارتباط برقرار کنند و این به معنای بهبود عملکرد حافظه آن ها در اثر تحریک مغناطیسی بود.

برای حصول اطمینان از کارآیی و ایمنی این تکنیک، به سال ها تحقیق و پژوهش نیاز است، با وجود این، محققان امیدوارند با استفاده از شیوه های درمانی مبتنی بر این تکنیک بتوانند بیماری آلزایمر را درمان کنند.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو