jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۷۰۱۱۷۰   ۱۱ مرداد ۱۳۹۳  |  ۱۵:۲۵

آخرین اقدام‌های مقابله با کم‌آبی در کلان‌شهرها تشریح شد

اصفهان و کرمان در وضعیت قرمز؛ تهران در وضعیت زرد

۱

معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با تشریح آخرین اقدام‌های مقابله با بحران کم‌آبی در کلان‌شهرهای ایران، گفت: در زمان حاضر، از نظر تامین آب دو کلان‌شهر اصفهان و کرمان در وضعیت قرمز و تهران در وضعیت زرد قرار دارند.

اصفهان و کرمان در وضعیت قرمز؛ تهران در وضعیت زرد

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، دکتر حمیدرضا تشیعی گفت: در اثر تداوم خشکسالی طی 14 سال اخیر و افزایش مصرف آب در بخش‌های مختلف، وضعیت منابع آبی کشور در وضعیت بحرانی قرار گرفته است و شرکت‌های آب و فاضلاب در سال‌های اخیر با چالش جدی در تامین آب شرب مواجه شده‌اند.

وی افزود: در این راستا دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور طی سه سال گذشته به بررسی وضعیت تامین و توزیع آب شرب در کشور و احصای مشکلات مربوطه پرداخته است که در پایان سال گذشته و براساس تحلیل‌های صورت‌گرفته، مشخص شد شمار زیادی از شهرهای کشور در تابستان امسال با مشکل تامین آب مواجه خواهند شد و نکته قابل‌توجه در این تحلیل، پیش‌بینی وقوع تنش آبی در 12 شهر مرکز استان با جمعیتی افزون‌بر 23 میلیون نفر بود.

معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: این کمبود با تمرکز در ماه‌های گرم سال که با اوج مصرف آب مواجه هستیم، نمود بارزتری یافته است.

تشیعی افزود: به همین منظور، پیگیری وضعیت این 12 شهر در قالب کمیته پایش وضعیت کلانشهرها در اولویت کاری قرار گرفت و نشست‌های ویژه‌ای به‌ منظور برنامه‌ریزی جهت گذر از بحران کم‌آبی تابستان برگزار شد.

وی گفت: با توجه به لزوم نظارت بر وضعیت تامین و توزیع آب، این‌گونه نشست‌ها طی سال‌های گذشته نیز به‌صورت مستمر برگزار شده و با برنامه‌ریزی‌های دقیق و نظارت ویژه، وضعیت تمام شهرها و روستاهای کشور رصد و راهکارهای لازم جهت غلبه بر آثار ناشی از خشکسالی ارایه شده است.

تشیعی با بیان اینکه در طول پنج ماه گذشته، شرکت‌های آب و فاضلاب حداکثر توان خود را جهت گذر از بحران کم‌آبی انجام داده و فعالیت‌های خود را در پنج محور تامین آب، انتقال و توزیع آب، مدیریت تقاضا و مصرف آب، مدیریت کیفیت آب و آموزش و فرهنگ‌سازی متمرکز کرده‌اند، به تشریح فعالیت‌های صورت‌گرفته در 12 شهر مواجه با تنش آبی پرداخت و حفر و تجهیز 213 حلقه چاه جدید، خرید و اجاره14 حلقه چاه و به‌سازی 26 حلقه چاه‌ را ازجمله این فعالیت‌ها برشمرد.

معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور همچنین اجرای شش پروژه احداث یا بازسازی تصفیه‌خانه‌های آب، احداث 193 کیلومتر خطوط انتقال، توسعه و احداث 350 کیلومتر شبکه، احداث چهار پروژه ایستگاه پمپاژ به ظرفیت 5410 لیتر در ثانیه، احداث 10 مخزن به ظرفیت 311 هزار مترمکعب، تکمیل سه پروژه تله‌متری، اجرای یک پروژه آبرسانی از منابع آب سطحی و برق‌رسانی به چاه‌ها و سایر تاسیسات در 12 شهر را از دیگر فعالیت‌های انجام‌شده برای مقابله با بحران کم‌آبی در کلان‌شهرها عنوان کرد.

به‌گفته وی، با وجود فعالیت‌های انجام‌شده هم‌اکنون دو شهر اصفهان و کرمان به‌دلیل عدم تکافوی منابع آب، کماکان با مشکل تامین آب و وضعیت قرمز مواجه هستند.

تشیعی با اشاره به وضعیت زرد در سه شهر تهران، شیراز و یزد، افزود: این شهرها درصورت عدم صرفه‌جویی مشترکان، با مشکل مواجه خواهند شد ضمن آنکه هفت شهر اراک، بندرعباس، قزوین، قم، کرج، مشهد و همدان هم‌اکنون در وضعیت سبز قرار دارند و مشروط به آنکه شرکت‌های آب منطقه‌ای، میزان آب تعهدشده در نشست‌های کمیته پایش را به‌صورت کامل تخصیص دهند، در تابستان سال‌جاری با مشکلی روبرو نخواهند شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
omid
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۱
آذربایجان هنوز یه ذره آب براش مونده تعارف نكنید
۰
۰

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها