به دنبال درخواست رئیس پارلمان عراق برای معرفی کسانی که قصد نامزدی در پست ریاست جمهوری عراق را دارند، تاکنون چند نفر برای این پست ثبت‌نام کرده‌اند که مهم‌ترین نامزدهای مطرح شده برهم صالح و فواد معصوم از شخصیت‌های کرد عراقی هستند. انتخاب رئیس جمهور عراق با حداکثر دوسوم آرای نمایندگان پارلمان صورت می‌گیرد و قرار است روز چهارشنبه (فردا) نشست پارلمان به همین منظور برگزار شود.
کد خبر: ۶۹۸۱۱۵

به گزارش مهر و به نقل از پایگاه خبری المسله، حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق به رهبری جلال طالبانی، برهم صالح و فؤاد معصوم را به عنوان نامزد پست ریاست جمهوری معرفی کرد. ملا بختیار یکی از مسئولان دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان عراق در بیانیه‌ای با اعلام این خبر افزود: برهم صالح و فؤاد معصوم پس از دو روز رایزنی معرفی شدند. در ادامه بیانیه گفته شده است، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق و سلیم الجبوری، رئیس پارلمان عراق در جریان معرفی افراد مذکور برای نامزدی ریاست‌جمهوری قرار گرفته‌اند.

دو روز پیش نیز حنان الفتلاوی یکی از نمایندگان زن پارلمان که وابسته به ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری‌ مالکی است، خود را برای انتخاب ریاست‌جمهوری معرفی کرد. فتلاوی در گفت‌و‌گو با سومریه‌نیوز گفت: این حق هر مرد و زن عراقی است که اگر شرایط موجود در قانون اساسی را داشته باشد، برای ریاست جمهوری نامزد شود. این زن اعتقاد دارد رئیس‌جمهور عراق باید از میان اعراب باشد، درحالی که طبق توافق‌های نانوشته در عراق، سمت ریاست‌جمهوری به کردها واگذار شده است. از سوی دیگر مهدی حافظ که به عنوان مسن‌ترین فرد، ریاست نخستین جلسه‌های پارلمان عراق را برعهده داشت نیز خود را نامزد پست ریاست‌جمهوری کرده است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها