jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۶۹۶۷۴۴   ۲۶ تير ۱۳۹۳  |  ۰۶:۱۵

فناوری رایانه روش زندگی انسان‌ را تغییر داده و امروزه کاربران از دستگاه‌های خود انتظار سرعت بالاتر و عملکرد بهتری دارند، اما در زمان کار کردن با دستگاه‌هایی که دارای قطعات الکتریکی هستند گرما تولید می‌شود و رایانه‌ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند.

فناوری نانو و جلوگیری از گرم ‌شدن رایانه‌ها

بنابراین رایانه‌های شخصی مانند سیستم‌های الکتریکی بزرگ‌تر بیش از حد گرم می‌شوند و این مساله باعث کاهش سرعت یا گاهی خاموش‌شدن آن می‌شود.

در سال گذشته شرکت زالمان، اولین مایع خنک‌کننده جهان با نام رزراتور3 را ساخت که در آن از آب و ذرات خنک‌کننده نانو استفاده شده بود. گرمای تولید شده توسط CPU به وسیله این مایع جذب و به سمت دستگاه خنک‌کننده رایانه هدایت و از آنجا خارج می‌شد. در سال‌های اخیر دانشمندان موفق به تولید مایع خنک‌کننده با فرمولاسیون متفاوتی شده‌اند که در همه آنها از نانوفلزات برای افزایش قدرت جذب گرما استفاده است.

برای بررسی میزان اثرگذاری این مایع خنک‌کننده و دیگر نمونه‌های مشابه آن، محیط گرم یک سیستم در حال کار شبیه‌سازی شد و برای بررسی ویژگی‌های یک خنک‌کننده موثر، سه مایع خنک‌کننده متفاوت مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند. این ویژگی‌ها شامل انتقال خوب گرما، میزان اتلاف انرژی، میزان اصطکاک و قدرت پمپاژ بود.

در این سه مایع، آب به عنوان پایه اصلی و در هر کدام به ترتیب اکسید مس، اکسید آلومینیوم و دی اکسید تیتانیوم به شکل نانو وجود داشت.

نتایج نشان داد با افزایش کسر حجمی ذرات نانو مقاومت حرارتی کاهش می‌یابد. مایع حاوی اکسید مس از لحاظ به حداقل رساندن مقاومت حرارتی و حداکثر کاهش فشار به عنوان بهترین خنک‌کننده شناخته شد و با استفاده از این مایع میزان بهره‌وری انرژی به 98.9 درصد رسید. میزان بهره‌وری انرژی با استفاده از مایع خنک‌کننده حاوی اکسید آلومینیوم و دی‌اکسیدتیتانیوم به ترتیب 77.5 و 68.4 درصد بود. همچنین حداقل میزان اتلاف انرژی به ترتیب 19.2، 20.9 و 25.1 وات به ترتیب برای ترکیب آب و دی‌اکسید تیتانیوم، اکسید آلومینیوم و اکسید مس نشان داده شد. در میان این سه مایع ترکیب نانو اکسید مس و آب بهتر از بقیه عمل کرد. پیشرفت در ساخت مایعات خنک‌کننده حاوی ذرات نانو به دانشمندان کمک می‌کند تا راهکارهایی اساسی در جهت خنک نگه داشتن رایانه‌ها به سازندگان رایانه‌های آینده ارائه دهند.

sciencedaily / مترجم: ندا ابوطالبی‌راد

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو