دور نخست نشست سه جانبه در عمان پایان یافت

ظریف: نگاه به راه حل ها بجای تمرکز بر اختلاف ها

همزمان با برگزاری نشست سه جانبه معاونان هیات های مذاکره کننده ایران، اروپا و آمریکا در هتل کوبورگ وین،ویلیام برنز معاون ارشد وزیر خارجه آمریکا با حضور در محل اقامت وزیر امور خارجه ایران با وی گفت و گو کرد.
کد خبر: ۶۹۶۶۶۱
رایزنی ظریف و برنز برای نزدیک تر کردن دیدگاه ها

در دیدار ویلیام برنز با محمد جواد ظریف که چهل و پنج دقیقه به طول انجامید طرفین درخصوص نزدیک تر کردن دیدگاه ها تبادل نظر کردند.

نشست 2 ساعته ایران،اتحادیه اروپا و آمریکا در کوبورگ نیز که از ساعت 11 روز چهارشنبه آغاز شد، بعد از 2 ساعت رایزنی های فشرده به پایان رسید.

مجید تخت روانچی و عباس عراقچی معاونان وزیر امور خارجه ایران، هلگا اشمید و استفان کلمنت معاونان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی و وندی شرمن سرپرست هیات مذاکره کننده آمریکایی در این نشست سه جانبه درخصوص تعهدات ایران و 1+5 تبادل نظر کردند.

مذاکرات هسته ای وین 6 که از یازدهم تیرماه آغاز شده همچنان با رایزنی ها و انجام دیدارهای دو جانبه، سه جانبه و عمومی هیات های مذاکره کننده ایران و 1+5 با دستور کار نگارش متن پیش نویس توافق جامع هسته ای ادامه دارد.

این دور از گفت و گو های هسته ای که آخرین مرحله از مذاکرات قبل از پایان مهلت تعیین شده 20 جولای در توافق موقت ژنو محسوب می شود،با اضافه شدن وزیران امور خارجه آمریکا و سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس به مذاکرات از روز یکشنبه گذشته شکل جدی تری به خود گرفت.

محمد جواد ظریف، مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی در ملاقات های متعدد گروهی،دوجانبه و سه جانبه با همتایان آمریکایی و اروپایی خود در روزهای گذشته به بررسی روند مذاکرات و حل و فصل اختلافات موجود پرداخت.

ظریف در چهار دیدار دو جانبه با جان کری همتای آمریکایی خود مذاکرات فشرده، جدی و سختی را با هدف رفع ابهام ها از برنامه هسته ای ایران و همچنین تحقق حقوق ملت ایران انجام داد و این گفت و گو ها به گونه ای انجام شد که وزیر امور خارجه آمریکا در نشست خبری روز سه شنبه خود با خبرنگاران قبل از ترک وین به مقصد واشنگتن از ظریف به عنوان مذاکره کننده ای سرسخت یاد کرد.

مذاکرات وین 6؛ با جدیت و تلاش طرفین مذاکره برای دستیابی به توافق جامع هسته ای تا 29 تیرماه ( 20) جولای درحالی ادامه خواهد داشت که گمانه زنی ها و اظهار نظرهای منتشر شده به نقل از منابع دیپلماتیک دو طرف نشان از احتمال تمدید مذاکرات بعد از پایان فرصت تعیین شده در توافق موقت ژنو دارد.

براساس توافق موقت ژنو، مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 بعد از پایان فرصت 20 جولای قابل تمدید برای یک دوره 6 ماهه دیگر نیز خواهد بود.

برچسب ها: ظریف برنز وین
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها