کشورهایی​که سفر​به​آنها ارزان‌تر​ از سفر​داخلی​است

سفر به خارج با جیب خالی

هزینه محل اسکان و استراحت یکی از دغدغه‌های اساسی مسافران است. اگر اهل سفرهای طولانی مدت با پیاده‌روی‌های سنگین و کوله‌ای بر پشت هستید، باید راهی برای اقامت ارزان‌قیمت پیدا کنید.
کد خبر: ۶۹۶۴۷۳
اقامت ارزان در سفرهای گران

از وقتی گردشگری ارزان، شهرت و محبوبیت یافته،‌ ساخت امکانات و پرداختن به نیازهای اساسی این گردشگران مورد توجه قرار گرفته است. شهرهای گردشگری که معمولا از مسافر خالی نمی‌شد، علاوه بر هتل‌های ستاره‌دار اقدام به ساخت مهمانخانه‌هایی کردند که با ذائقه مسافران خاکی و خسته هم جور دربیاید.

اگر بخواهید ضمن آن که از آزادی فردی‌تان برخوردار هستید در جایی ارزان‌قیمت، اما مطمئن بخوابید، بهتر است از کتاب‌های راهنمای سفر مثل «لونلی‌پلنت» کمک بگیرید و یکی از مهمانخانه‌ها و هتل‌های پیشنهاد شده در کتاب را که به تناسب قیمت و امکانات طبقه‌بندی شده‌ است، انتخاب کنید. البته در شهرهای گردشگری معمولا محله‌ و مهمانخانه‌ها مشخص است، مثل بازار پارچه‌فروش‌ها یا محله مسگر‌ها، کافی است از مردم شهر نشانی مهمانخانه برای گردشگران را بپرسید. حتی ناآشناترین‌شان به زبان انگلیسی هم می‌داند که یک گردشگر بیش از هر چیزی به اتاقی برای اقامت نیاز دارد.

یکی از بهترین راه‌های گذران اوقات در سفر، داشتن یک همراه از اهالی محلی ‌است که به آنجا سفر کرده‌ایم؛ کسی که حضورش می‌تواند کارها را آسان‌تر و اطمینان و لذت‌مان را از مسافرت چند برابر کند. برای همین ارتباط با محلی‌ها را جزو برنامه‌های سفرتان در هر شهری قرار دهید.

مهمانخانه‌ها به نسبت قیمت‌شان از درجه تمیزی و امکانات متفاوتی برخوردار است. یک اتاق یک نفره معمولی شامل یک تختخواب با ملحفه و وسایل بهداشتی اولیه مثل حوله و مسواک است. البته بیشتر مهمانخانه‌ها اتاق یک‌نفره ندارد و مجبورید یک اتاق دو نفره را به تنهایی اجاره کنید که به ازای اضافه شدن هر وسیله دیگری مثل حمام و توالت داخل اتاق، تلویزیون، یخچال، صبحانه و گاهی حتی آبگرم، مبلغی به اجاره اتاق اضافه می‌شود. با این حال در نهایت قیمت‌شان از یک اتاق ساده در یک هتل معمولی ارزان‌تر تمام می‌شود.

اگر به صورت گروهی و در یک فصل گرم و معتدل و در یک منطقه خوش آب و هوا سفر می‌کنید، بهترین گزینه خوابیدن در دامن طبیعت و در داخل یک چادر مسافرتی سبک و چند نفره است که با خودتان حمل می‌کنید. به این ترتیب ضمن انعطاف‌پذیر کردن سفرتان، امکان توقف و استراحت را در هر زمانی برای خودتان فراهم کرده‌ و فرمان مسافرت را تمام و کمال خودتان به دست گرفته‌اید! ضمن آن که هزینه اقامت را به حداقل رسانده‌اید. البته در این مواقع باید فکری هم به حال حمام و تمیز نگه داشتن خودتان بکنید. اگر چشمه قابل اطمینانی در طبیعت اطرافتان وجود دارد، تن و بدن خودتان را به آن بسپارید! در غیر این صورت با رسیدن به اولین آبادی حتما سراغ گرمابه‌های شهر را بگیرید.

اما یکی دیگر از راه‌های یافتن محل سکونت در مسافرت که به مسافران کوله‌پشتی توصیه می‌شود، استفاده از سیستم پیدا کردن میزبان به صورت آنلاین است. شاید کمی عجیب به نظر برسد و اولین پرسشی که به ذهنتان خطور کند، اطمینان از امنیت آن باشد؛ این‌که چطور می‌شود به میزبانی که از طریق اینترنت می‌شناسیم‌ اعتماد کنیم. برای این کار باید کمی کارشناس باشید و قوه تشخیص‌تان را بالا ببرید.

پیش از هر چیز از وبسایت‌های مطمئنی که پیش از این امتحانشان را پس داده‌اند استفاده کنید. اکنون مشهور‌ترین و پرطرفدارترین وبسایت موجود برای به اشتراک گذاشتن محل اسکان برای مسافران، couch surffing است. مسافرانی هستند که علاوه بر امکان مسافرت ارزان، به دنبال میزبانی در شهر مقصد هستند که در بازدید از شهر و درک فضایی که برایش تازگی دارد، همراهی‌شان کند. برقراری ارتباط نزدیک با آدم‌های بومی برای جهانگردان و مسافران ماجراجو همیشه هیجان‌انگیز و به‌عنوان بخشی جدا نشدنی از سفر بوده ‌است. گسترده‌شدن دایره آدم‌هایی که به زبان مشترک انگلیسی حرف می‌زنند یا آن را می‌فهمند و وارد شدن اینترنت به زندگی روزمره، کار را برای این مسافران به​مراتب آسان‌تر از گذشته کرده است.

پیش از آن که وبسایت «کاوچ سرفینگ» در میان مسافرانی که به دنبال تجربه‌های تازه‌ هستند پا بگیرد، بسیاری از کاربران از وبسایت «hostility» استفاده می‌کردند که با همان ایده اولیه‌ای که «کاوچ‌سرفینگ» بر آن اساس ساخته شده ‌است، اما با طراحی ساده‌تر و امکانات ابتدایی‌تر فعالیت می‌کرد. ایده اولیه در واقع این است که حتی اگر اتاق مناسبی برای مهمان‌ ندارید، کاناپه خود را برای چند شب به مسافری قرض بدهید. کاناپه ضمن آن که نمادی از حضور موقت و کوتاه‌مدت است نشان‌دهنده ذات این‌گونه مسافرت است که تختخواب و آرامش معمول خانه، جایش را به زندگی موقت و متفاوت در سفر داده است.

پس از عضویت در وبسایت باید پروفایل خودتان را با اطلاعاتی مانند علاقه‌های شخصی، نحوه فعالیت‌تان در وبسایت، علاقه‌ها و مسافرت‌هایی که داشته و خواهید داشت پر کنید؛ اما مهم‌ترین بخش هر پروفایل برای مخاطبانی که سراغ صفحه شما می‌آیند توصیف‌نامه‌هایی است که دیگر اعضای سایت برای شما نوشته‌اند.

می‌توانید به دلخواه و برای بالابردن میزان معتمد بودنتان برای کسانی که به هر دلیلی از پروفایلتان بازدید می‌کنند، با اسکن یک کارت شناسایی معتبر و ارسال آن به مدیران سایت، هویت خودتان را مورد تائید قرار بدهید. طراحان وبسایت به این هم بسنده نکرده و با قرار دادن امکان «vouch» به کاربران تائید شده دیگر، این امکان را می‌دهد که شما را هم مورد ضمانت خودشان قرار بدهند.

پس از آن که پروفایلتان را فعال کردید، برای نشان دادن حسن‌نیت خود لازم است فعالیت‌هایی در وبسایت داشته باشید و دوستانی را که از قبل می‌شناسید به دایره دوستی‌تان دعوت کنید. عضویت در گروه‌ها و کلوپ‌های مختلف و شرکت در بحث‌ها و جواب دادن به درخواست‌هایی که از مسافران برای شما می‌رسد، می‌تواند فعالیت خوبی در سایت به حساب بیاید.

فعالیت در این وبسایت بر پایه ارتباط است. پس از آن که آشنایی اولیه‌ای براساس اطلاعات پروفایل همدیگر به دست آوردید و به توافق رسیدید، قرار و مدارها را می‌گذارید و ساعت‌ پرواز و حرکت اتوبوس را با هم چک می‌کنید. مهمان‌نوازی و پیدا کردن دوستانی با علایق مشابه مهم‌ترین چیزی است که وبسایت بر آن پایه‌ریزی شده‌ و قرار نیست کسی پشت در بماند.

اما اگر زمان استفاده شما از وبسایت فرا​رسید و قصد سفر کردید، باید در قسمت جستجوی میزبان اطلاعات مربوط به محل، سن، جنسیت، تحصیلات و مانند آن را وارد کرده و از میان نتایج حاصل افرادی را که برای میزبانی اعلام آمادگی کرده‌اند، انتخاب کنیم. این مرحله که بسیار حساس است به زمان و دقت مناسبی نیاز دارد. باید پروفایل فرد را بدقت بخوانید. هر چه اطلاعات شخصی موجود بیشتر باشد و افراد بیشتری برای او توصیف‌نامه گذاشته باشند، کار ما در انتخاب راحت‌تر است.

پس از آن که ارتباط بین اعضا برقرار شد، مرسوم است که هر‌یک برای آن دیگری توصیف‌نامه‌ای می‌نویسد و در آن از اخلاقیات طرف دیگر می‌گوید. هر توصیف‌نامه باید با نشان مثبت یا منفی همراه شود تا بدانیم نظر کلی هر کدام درباره دیگری مثبت است یا منفی. با این که بندرت ممکن است به نشانه منفی در توصیف‌نامه‌های کسی بربخورید، اما در صورتی که چنین شد، حتما آن را جدی گرفته و سرسری از کنارش نگذرید.

می‌توانیم با خواندن ریز اطلاعات پروفایل افراد، درباره فرستادن درخواست میزبانی تصمیم بگیریم. اکنون در اغلب شهرها، افرادی هستند که در این وبسایت عضو بوده و فعالیت می‌کنند. باید درخواست‌تان را بسیار روشن و صریح بنویسید و بعد از معرفی خودتان تاریخ دقیق و زمان رسیدن‌تان را اعلام کنید. این که با چه وسیله نقلیه و از کجا می‌آیید را ذکر می‌کنید، به طرف مقابل اطمینان می‌دهید پروفایلش را خوانده و تا حدودی او را می‌شناسید. خلاصه این که آداب نامه‌نویسی را برای غریبه‌ای که به خانه‌اش می‌روید، به​جا بیاورید. (ضمیمه چمدان)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها