در پی سخنان منتسب به کری درباره تحریم کشورمان

وزارت خارجه آمریکا هرگونه تغییر سیاست در قبال ایران را تکذیب کرد

وزیر امور خارجه ایران در ششمین دور مذاکرات وین بعد از دیدار با وزیر امور خارجه آمریکا در نشست خبری گفت: برنامه هسته‌ای ایران کاملا صلح‌آمیز است. وی همچنین تاکید کرد: تنها راه حلی قابل پذیرش است که واقعی باشد.
کد خبر: ۶۹۶۳۸۰
تنها راه حلی قابل پذیرش است که واقعی باشد

محمدجواد ظریف در نشست خبری پس از دیدار با جان کری که عصر امروز سه شنبه انجام شد در جمع خبرنگاران گفت: برنامه هسته‌ای ایران کاملا صلح‌آمیز است و آماده‌ایم نگرانی‌ها را رفع کنیم.

وی در ادامه این نشست خبری با اشاره به مذاکراتی که طی روزهای گذشته صورت گرفته است خاطرنشان کرد: تنها راه حلی قابل پذیرش است که واقعی باشد.

ظریف در پاسخ به سوالی درباره میزان 190 هزار سو که مد نظر مقام معظم رهبری است و تصمیم‌گیریهای در این مورد گفت: ضروری است که یک تصمیم سیاسی جدی گرفته شود ما نیاز داریم به راه حل فکر کنیم. ظریف تاکید کرد: بیان 190 هزار سو از سوی مقام معظم رهبری نشان دهنده یک تصمیم سیاسی صلح آمیز از ابتدای برنامه غنی سازی ایران است.

ظریف گفت: زمانی که ما تولید 20درصد غنی سازی را آغاز کردیم بر این اساس بود که سوخت نداشتیم و بر اساس برنامه اقدام مشترک نیز اکنون تصمیم گرفته ایم که 20درصد را فعلا تولید نکنیم.

راه‌حل در دسترس است

وی تاکید کرد: اگر طرف مقابل آمادگی داشته باشد به جای تعیین تکلیف به راه حل و به جای تصمیم گیری به مذاکره برسیم مساله حل می شود.

ظریف گفت: امیدوارم که طرفهای مقابل به این نتیجه برسند که تصمیم گیری های درست بگیرند. در چند روز گذشته مشاهده کردم که طرفها آمادگی شنیدن را دارند که این امر مهمی است راه حل در دسترس است.

وزیر امورخارجه در پاسخ به سوالی درباره مطرح شدن موضوع پذیرش کاهش غنی سازی از سوی ایران خاطر نشان کرد: هیچ کس به صورت عمومی مذاکره نمی کند. حتما روشهای مختلفی برای رسیدن به راه حل از سوی ما مطرح است.

وی در این باره که آیا با طرف آمریکایی در خصوص غزه و سایر موضوعات منطقه صحبت کرده اید گفت: مذاکرات منحصر به بحث هسته ای است ما یک تصمیم گرفته ایم که مذاکرت در موضوع هسته ای باشد ما با سایر بخشها مذاکرات سیاسی داریم اما با آمریکا تنها در موضوع هسته ای گفتگو می کنیم چرا که این موضوع آنقدر مهم است که همه وقت ما را گرفته البته قطع کشتار مردم در غزه و جنایات رژیم صهیونیستی و بحران عراق بسیار مهم است اما سیاست ما این است که مذاکرات هسته ای را دنبال کنیم.

متن توافق در فاصله چند روز آماده می شود

وی درباره موارد اختلاف در متن بیان کرد: ما متن را تا آنجا که ممکن بود اصلاح کردیم . متن نیاز به توافق سیاسی دارد که قسمتهای مورد اختلاف وارد متن شود و دیگر مشکلی وجود نداشته باشد.

وی تصریح کرد: توافق سیاسی پیش از حل موضوعات دو طرف پیش داوری است و باید سعی کنیم به هدف و حل مشکلات محتوایی برسیم.

ظریف گفت: متن به جایی رسیده که از یک مرحله امکان کار وجود داشته باشد. متن در فاصله چندین روز آماده خواهد شد.

وی درباره بحث لغو تحریمها نیز خاطر نشان کرد: لغو تحریمها از موضوعات مورد بحث در مذاکرات است تحریمها باید به صورت کامل لغو شود و باقی صحبتهایی که شده و گزارشها پیشتر گمانه زنی های خبری بود و جایگاهی در واقعیت ندارد. نگاه مسئولانه برای پیشبرد کار کاملا مشخص است. ما خواهان لغو تحریمها از طریق مذاکره هستیم.

وزیر امورخارجه در پاسخ به سوالی در مورد موضوع اراک و طرح آن در مذاکرات گفت: درباره همه موضوعات مفصلا بحث کردیم. درباره اراک نیز بحث کردیم. به نظر ما مساله اراک یک موضوع قابل قبول و راستی آزمایی است و در این زمینه مشغول مذاکره هستیم.

ظریف در پاسخ به سوال دیگری زمان به نتیجه رسیدن مذاکرات و تهدیدهایی که از سوی کنگره آمریکا مطرح می شود بیان کرد: من احساس می کنم هیچ زمانی به اندازه امروز زمان مناسب به رسیدن راه حل نیست. ظاهر امر این طور است که همه طرفها اراده سیاسی برای رسیدن به راه حل را دارند و به این نتیجه رسیده اند که روشهای قبلی مناسب نبوده و نمی توان به مردم ایران با فشار چیزی را تحمیل کرد. همین امر فضا را در شرایط مناسبی قرار می دهد. ریل آماده است، سوزن و بقیه مراحل آماده است که قطار را به منزل برساند.

وزیر امورخارجه گفت: جامعه ایران یک جامعه چند صدایی است و ما افتخار می کنیم دیدگاههای مختلف در ایران وجود دارد و مطرح می شود و ما به عنوان مجموعه ای که مذاکره می کنیم وظیفه داریم در چارچوب منافع کشور و رفع مشکلات و نگرانیها مذاکره کنیم.

وی با اشاره به اینکه در ایران و در ایالات متحده ضرورتهای قانونی وجود دارد تصریح کرد: ما بعد از مذاکره وظیفه رسیدگی به ضرورتهای قانونی را داریم. برخی تصمیمها مبتنی بر اختیارات دو رئیس جمهور، شورای امنیت و غیره است که در چه زمانی باید این امور به مجلس سپرده شود. حتما در مرحله ای باید مجلس نمایندگان سنای آمریکا وارد شوند که این تصمیمی است که رئیس جمهور آمریکا باید بگیرد ما در موضوع داخلی آمریکا دخالت نمی کنیم ما نیز بر اساس مقررات و قانون و تنظیم قوای دولت و مجلس اگر بخواهیم درباره پروتکل الحاقی تصمیمی بگیریم باید حتما مجلس تصویب کند و هیچ راه دیگری جز تصویب مجلس نیست.

ظریف با اشاره به اینکه حتما نیاز به اجماع سازی داخلی است گفت: باید مردم از شرایط آگاه باشند و بر اساس واقعیات منافع ملی و نیازهای کشور تصمیم گیری شود.

وی درباره پشتیبانی رهبر انقلاب از گروه مذاکره کننده هسته ای گفت: پشتیبانی رهبر بزرگترین پشتوانه ما بوده است. ایشان در طول چند روز گذشته چندین بار با بزرگواری حمایت کردند نظرات ایشان برای ما راهبرد است.

وزیر امورخارجه درباره پایان یافتن مسئولت کاترین اشتون گفت: خانم اشتون تا پایان نوامبر به عنوان مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا مشغول فعالیت خواهد بود و من یقین دارم این زمان برای رسیدن به نتیجه کافی است. البته ما شنیده ایم که ممکن است ظرف امروز و فردا درباره جانشین ایشان بحث شود ولی ایشان به ما اطمینان دادند که تا روز پایانی اکتبر مسئولیت خود را با جدیت دنبال می کند.

محمدجواد ظریف در پاسخ به پرسشی مبنی بر غیبت روسیه و چین و اختلافات 1+5 گفت: وزاری خارجه روسیه و چین برای اجلاس هایی به چین و برزیل رفته اند و نمی توان توقع داشت اینجا باشند.

وی افزود: روسیه و چین از نزدیکاترین دوستان ما هستند و خیلی دوست داشتیم در این مذاکرات باشند. وزیر خارجه چین معاون خود را از برزیل به وین فرستاد برای حضور در مذاکرات. این امر نشان دهنده اهمیت این مذاکرات است. روسیه هم معاون وزیرش را با وجود حضور در چین بازگرداند. روسیه و چین اهمیت کمتری به این مذاکرات نمی دهند.

وزیر امور خارجه ایران خاطرنشان کرد: وظیفه من نیست که درباره اختلافات شش کشور صحبت کنم. حتی بین متحدین شش کشور هم ممکن است اختلاف باشد. ما با مجموعه 3+3 مذاکره می کنیم.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره تغییر وزیر امور خارجه انگلیس و تغییر در روند مذاکرات گفت: برای ما هم این تغییر غیرمنتظره بود. امیدواریم شاهد سیاست سازنده وزیر جدید خارجه انگلیس درباره ایران باشیم.(مهر)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱
بهنام
Australia
۲۲:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۴
۰
۰
با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه دست اندركاران خواستم از خبرهای پر محتوای خبری تشكر كنم.

نیازمندی ها