jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۶۹۲۰۸۹   ۱۴ تير ۱۳۹۳  |  ۱۱:۲۶

جراحان اسپانیا با پرینت سه بعدی تومور بدخیم و غیر قابل جراحی کودک 5 ساله توانستند وی را از مرگ حتمی نجات دهند.

نجات کودک سرطانی با چاپ سه بعدی تومورها

یک تیم جراحی در بارسلونا با ساخت مدل «سه بعدی» (3D) از تومور کودک 5 ساله مبتلا به نوروبلاستوم موفق به درمان وی شدند.

نوروبلاستوم، تومور بدخیم سرطانی است که بافت های عصبی را مورد حمله قرار می دهد و اغلب در نوزادان و کودکان دیده می شود.

چاپ سه بعدی تومورهای سرطانی

چندی پیش محققان با استفاده از ژلاتین، آلژینات و فیبرین، مدلی از یک ساختار شبکه ای یک سانتی متری را برای خلق دوباره پروتئین های فیبری که بخش خارجی تومورها را می سازند، ایجاد کردند.

با استفاده از چاپگرهای سه بعدی می توان مدل سه بعدی از تومور سرطانی در اختیار داشت که شکل دقیقی از اطراف تومور و چگونگی رشد و گسترش آنها را ارائه می کند.

در مدل سه بعدی و چاپ سرطان، زنده ماندن سلول های تولید شده به وسیله چاپگرهای سه بعدی و همینطور نحوه عملکرد و گسترش یا مقاومت آنها نسبت به داروهای ضد سرطانی مورد ارزیابی قرار گرفت.

آغاز عمل جراحی

«جوم مورا»، یکی از جراحان این تیم پزشکی اسپانیایی گفت:درمان این کودک از مدت ها پیش آغاز شده بود و روش های متفاوتی را برای درمان او در پیش گرفته بودیم اما بعد از مدتی به تومور غیر قابل جراحی در شکم وی رسیدیم که قادر به حذف یا تکان دادن این تومور نبودیم زیرا این تومور به شدت بدخیم بود و سلامت کودک را تهدید می کرد.

وی افزود: این عمل جراحی بسیار پیچیده بود زیرا مدل 3D تومورها باید به درستی پیش می رفتند. به همین دلیل و برای حذف تومور شکمی این کودک 5 ساله از تیم جراحان دانشگاه کاتالونیا درخواست کمک کردیم.یکی از چالش های عمده این جراحی را می توان در گسترش تومور در رگ ها و عروق خونی دانست که جراحی را پیچیده تر می کردند و باید سریعا تا قبل از اینکه به سایر قسمت های بدن آسیب می زدند، مانع از رشد و تکثیر آنها می شدیم تا در نهایت با تلاش چندین تیم جراحی و به روش چاپ سه بعدی تومورهای سرطانی موفق به برداشتن تومور بدخیم از بدن این کودک شدیم.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها