jamejamonline
ورزشی کد خبر: ۶۹۱۱۳۸ ۱۱ تير ۱۳۹۳  |  ۱۱:۳۴

جام جهانی 2014 را باید جام رونمایی از نگاره های بدنی و خالکوبی بازیکنان دانست.

جام جهانی فوتبال یا نمایشگاه خالکوبی ها؟!

به گزارش جام جم ورزشی ؛ فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا- FIFA) به هیچ عنوان دوست ندارد به شکل ماهوی وارد برداشت های شخصی افراد از فوتبال شود و در این باره بیشتردوست دارد فوتبال را درهمان اندازه شکست هاوپیروزی ها تراز کند.

قانون فیفا به صراحت اعلام می کند که بازیکنان برای ورود به زمین مسابقه از همراه داشتن گردنبند،ساعت مچی،حلقه انگشت(انگشتر) منع شده اند.

براساس این قانون،داوران در شروع بازی علاوه بر نظارت بر تجهیزات و وسایل بازیکنان باید ناخن های بازیکنان را نیز چک کنند.

این قانون به داوران متذکر شده است، زمانی که تیم ها وارد زمین می شوند تا پایان نیمه اول و از شروع نیمه دوم تا پایان مسابقه، اجازه هیچ نوع تبلیغات روی زمین بازی و وسایل مربوط به آن(شامل تور دروازه و محیط دروازه)داده نمی شود.

این قانون تاکیددارد که گذاشتن اجناس تبلیغاتی و نصب وسایل اضافی مانند، دوربین، میکروفون بر روی دروازه ها، تورها، میله های پرچم و پرچم ها نیز ممنوع است.

هرگونه تبلیغات درون زمین محوطه فنی و یا تا فاصله یک متری خطوط طولی زمین و خارج از زمین بازی روی زمین، اجازه داده نمی شود و انجام تبلیغات در محوطه بین خطوط دروازه اجازه داده نمی شود.

هرگونه آگهی تبلیغاتی یا استفاده از علایم و نشانه های فیفا، کنفدراسیون، فدراسیون هاو اتحادیه های ملی و باشگاه ها برروی زمین یا وسایل زمین (بانضمام تور دروازه و محیط دروازه) در جریان بازی همان طوری که در تصمیم سه شرح داده شده است، ممنوع می باشد.

اما قانون فیفا در هیچ بندی یا تبصره ای به خالکوبی و تن نگاری بازیکنان فوتبال اشاره ای نداشته و نخواهد داشت.

درجام جهانی 2014 بزریل اما بسیاری از بازیکنان تیم ها با بدنی خالکوبی شده و تن نگاری شده وارد زمین شدند، بدون این که فیفا در برابر این نقش نگاری های رنگین موضع مشخصی گرفته باشد.

ویژگی جام جهانی 2014 بزریل علاوه برخلق شگفتی از سوی تیم های تازه وارد ،فرصتی برای بسیاری از تماشاگران جهان است تا به تماشای رونمایی از متدهای جدید نگاره بدن یا خالکوبی یا ˈهنر پوست گرایی ˈ بنشینند.

بازیکنان فوتبال در این جام ،بر روی بدن خود نوشتار یا اشکالی را رسم کرده اند که می تواند یا دغدغه شخصی بازیکن قلمداد شود یا نوعی تبلیغ زیرکانه از یک کالا یا یک برند خاص است که از چشم قانون فیفا دور مانده است.

منتقدان اجتماعی جام جهانی بزریل نسبت به شیوع و گسترش پدیده خالکوبی وتن نگاری هشدار داده اند چه این که آنان اعلام می کنند، بازیکنان با وجود سختی کار یک فوتبالیست نبایستی بدن خود را آماج خالکوبی قرار دهند.

اگر چه خالکوبی در ورزش را بسکتبالیست های آمریکایی در لیگ حرفه ای NBA باب کردند اما این پدیده در بین سایر ورزشکاران دیگر رشته های نیز رواج یافت تا هر پوستی، نگاره ای از خالکوبی های رنگارنگ شده باشد واین خالکوبی ها، شناسه ای ورزشی آن در برابر هزاران هزار دوربین عکاسی و تلویزیونی باشد.

اگرچه روزگاری در جام جهانی مدل موها بسیار جلب توجه می کرد، اما در این دوره نگاره های پوستی تن بازیکنان، بیش از موهای سرآنان به چشم مخاطبان می آید.

خالکوبی های عجیب و غریب در بین بازیکنان و مربیان تیمهای فوتبال در این دوره بسیار چشمگیر است و برخی از این خالکوبی ها نیازمند رمزگشایی یا نشانه شناسی دارد.

بازیکنان در جام جهانی 2014 مانند تابلو نوشته های درمیدان سبز در حرکت بوده اند و هیچ نوشته ای از چشم تیز بین منتقدان اجتماعی فوتبال بزریل دور نمانده است.

پوست یکی ازبزرگترین ارگانهای بدن می باشدکه 16درصدوزن راتشکیل می دهد وپوست نخستین سددفاعی درمقابل عوامل بیماری زا و محیطی شکل می دهد.

پوست از دو لایه اصلی روپوست یا اپیدرم و میان پوست یا درم که کوریوم نیز نامیده می شود، تشکیل شده و بافت هم بند شکلی که در زیر درم قرار دارد، زیرپوست نیزهیپودرم نامیده می شود که همان فاسیای سطحی است و در بعضی نواحی به چربی زیر جلدی تبدیل شده است.

کمیسیون اروپایی به طرفداران خالکوبی (تاتو) به علت ناآگاهی از سمی بودن موادرنگی بکار رفته در خالکوبی هشدار داده چرا که در واقع مواد شیمیایی سمی را وارد پوست خود می کنند.

بیشتر مواد شیمیایی بکار رفته در تاتو رنگدانه های صنعتی است که در اصل برای دیگر اهداف مانند رنگ خودرو یا جوهر خودنویس مصرف می شود و هیچ اطلاعات ایمنی در مورد کاربرد این مواد در رنگ تاتو وجود ندارد.

علاوه برآن قوانینی که تاتوکاران را ملزم به استفاده از دستکش و سوزن های استریل می کند, مسائل مربوط به رنگ تاتو را دربر نمی گیرد، به همین خاطر امکان ناخالص یا کثیف بودن این رنگها بدون آنکه قانون را نقض کند وجود دارد.

نشانه گذاری از طریق خال بر روی پوست بدن به دوران رم باستان باز می گردد که درآن بر پوست بدن بردگان خال می کشیدند و گلادیاتورها با این خالکوبی یا داغ شدن ها، نوعی درجه و اعتبارشان محسوب می شد و تا ابد هر کس دارای خالکوبی دو مربع بود باید گلادیاتور باقی می ماند.

خالکوبی یا تتو (تاتو) به عمل ایجاد نقوش دائمی یا با ماندگاری طولانی بر روی پوست گفته می شود و این عمل اکنون پدیده ای جهان گیر شده حتی در بین نقوشی که در جای های گوناگون جهان انجام می شود، خالکوبی بیشتر نزد زنان، پهلوانان و اوباش جاهل مرسوم بوده است.

آینوها، مردم بومی ژاپن، به طور سنتی بر روی صورت خود خال کوبی می کردند امروزه خالکوبی بر روی صورت در میان آمازیغ ها در شمال آفریقا، مائوری های نیوزیلند و آتایال های تایوان نیز شایع است.

خالکوبی به ویژه دراقوام پولینزی وبرخی گروه های قومی درتایوان، فیلیپین، برونئی، جزایر منتاوی، آفریقا، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، آمریکای مرکزی، اروپا، ژاپن، کامبوج، نیوزیلند و میکرونزی نوعی نشانه برای اعلام قبایل و نصب می باشد.

اکنون جام های جهانی به نیمه راه رسیده است ولی مخاطبان این جام هنوز نوشته های پوست بازیکنان را به خوبی درک نکرده اند و شاید پس از بازی های این جام این تن نگاری ها برای مخاطبان تفسیر یا تاویل شود.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
انتخاب‌های استقلال احساسی است

انتخاب‌های استقلال احساسی است

انتخاب فرهاد مجیدی یک انتخاب منطقی برای استقلال نبود. احساسی او را انتخاب کردند، درست مثل همین حالا که دارند احساسی و به خاطر فشار تماشاگر، آندره‌آ استراماچونی را سرمربی استقلال می‌کنند.

صندلی ریاست به این 7 نفر نمی رسد

صندلی ریاست به این 7 نفر نمی رسد

کشوری که فوتبالش اساطیری همانند علی دایی و احمدرضا عابدزاده دارد چرا فردی دیگری را باید به عنوان رییس فدراسیون خود ببیند؟ حالا که برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال مهم ترین رویداد سال جاری به شمار می رود پاسخ به این سوال بسیار مهم است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر