دوتار نوازی آق مراد و هم نشینی با موسیقی نواحی

جام جم نوا:‌ کنسرت مشترک آق‌مراد چاریُف نوازنده صاحب‌نام ترکمنستانی و کامیار فانیان نوازنده موسیقی کشورمان در شهرهای کلاله، بندر ترکمن، گنبد کاووس، اصفهان و تهران برگزار می شود.
کد خبر: ۶۸۷۵۲۸
دوتار نوازی آق مراد و هم نشینی با موسیقی نواحی

کامیار فانیان نوازنده موسیقی ایرانی که در 15 سال گذشته برای یادگیری موسیقی نواحی ایران به نقاط مختلف کشور سفر کرده است، این بار نیز به کشور ترکمنستان رفته تا به تحقیق درباره اشتراک های موسیقی ترکمن و موسیقی شمال خراسان بپردازد.
این نوازنده و محقق موسیقی ایرانی گفت: در سفرم به ترکمنستان می خواهم به تطبیق مقام های شمال خراسان و ترکمنستان بپردازم. میان مقام های این دو موسیقی قرابت های معنایی و تکنیکی بسیار وجود دارد. یکی از پیامدهای این سفر آمدن «آق مراد چاریُف» به ایران است که قصد داریم در سفر این نوازنده بزرگ موسیقی ترکمنستان به ایران کنسرت هایی را در شهرهای کلاله، بندرترکمن، گنبد کاووس، اصفهان و تهران اجرا کنیم.
وی درباره قطعات اجرا شده در این کنسرت توضیح داد: بخش نخست اجراهایمان به موسیقی ایرانی و نواختن برخی از ساخته های من با خوانندگی مهدی امامی اختصاص دارد. این قطعاتی را براساس موسیقی برخی از نواحی کشور ساخته ام که در این آثار تنوع ریتمیک و ادواری بیشتری وجود دارد. در بخش دوم این کنسرت ها نیز من و «آق مراد چاریُف» به دونوازی دوتار می پردازیم که در بخش هایی نیز «آق مراد چاریُف» با دوتارش تکنوازی می کند.
کنسرت «آق مراد چاریُف» و کامیار فانیان روزهای 15، 16 و 17 مرداد به ترتیب در شهرهای کلاله، بندر ترکمن و گنبد کاووس اجرا می شود. این دو هنرمند روزهای 20 و 21 مرداد در اصفهان و سرانجام 23 و 24 مرداد در تهران به اجرای برنامه می پردازند.
آق مراد چاریُف بزرگترین راوی موسیقی ترکمنستان در 100 سال اخیر و سرسناس ترین نوازنده دوتار ترکمن است. وی رهبری آنسامبل ملی رادیو تلویزیون ترکمنستان را بر عهده دارد.
کامیار فانیان نیز نوازنده سه تار است و در کارنامه خود شاگری استادانی چون، محمد رضا لطفی، حسین علیزاده و مسعود شعاری را دارد. فانیان سال ها در زمینه یادگیری و پژوهش در موسیقی نواحی مختلف ایران فعالیت کرده است.
(مهر)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها