jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۶۸۵۳۵۳   ۲۷ خرداد ۱۳۹۳  |  ۲۰:۵۱

تروریستها در حال عقب نشینی هستند

کشف چند گور دسته جمعی داعش در عراق

۱

منابع عراقی از کشف یک گور دسته جمعی در نزدیکی موصل خبر می دهند که در آن، جنازه 24 نفر از جمله شماری از کودکان که توسط تروریستهای گروه "دولت اسلامی عراق و شام" (داعش) در روزهای اخیر به قتل رسیده اند، کشف شده است.

کشف چند گور دسته جمعی داعش در عراق

پاکسازی استان بابل از وجود تروریستها، کشف اطلاعات فوق محرمانه از تندروهای داعش، تکذیب خارج شدن هیئت های دیپلماتیک از عراق، فتوای حرمت وابستگی به داعش و هلاکت تعداد زیادی داعشی از جمله چند فرمانده، از دیگر تحولات امروز سه شنبه در عراق است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، منابع مسئول عراقی پاکسازی مناطق بابل از وجود تروریست های عضو گروهک دولت اسلامی عراق و شام (داعش) را تأیید کرده اند.

پس ازعملیات ارتش عراق در منطقه جرف الصخر در شمال بابل و فراری دادن تروریستها به بیابانها، این استان از وجود تروریستهای داعش پاکسازی شد. در عملیات ارتش در جرف الصخر بیش از 40 تروریست به هلاکت رسیدند و 12 نفر دیگر دستگیر شدند. بیش از هفت دستگاه خودروی حامل سلاح هم منهدم شد. همچنین بالگردهای ارتش عراق تجمعات داعش را در منطقه حبانیه در شرق الانبار گلوله باران کردند.

در همین حال، سازمان مبارزه با تروریسم عراق اعلام کرد: داعشی ها 24 نفر از جمله شماری کودک را در نزدیکی تلعفر در موصل کشتند.

شبکه العراقیه نیز اعلام کرد: نیروهای امنیتی عراق دو تن از فرماندهان گروهک تروریستی داعش به نامهای ابو ایمن و ابوعمرالموصلی را در درگیریهای منطقه 17 ژوئیه به هلاکت رساندند.

این شبکه افزود: اهالی روستای البشیر در جنوب کرکوک حملات گروه داعش را که قصد داشتند مقبره قدم گاه امام رضا(ع) در این روستا را منفجر کنند دفع کردند.

از سوی دیگر، پایگاه خبری الیوم الثامن از استان صلاح الدین گزارش داد : نیروهای امنیتی عراق در ورودی شمالی تکریت 30 نفر از اعضای داعش را کشتند و یک خودروی حامل اسلحه آنان را نیز به آتش کشیدند.

نیروهای امنیتی عراق همچنین یک گور جمعی از کشته شدگان داعش را در شمال سامرا کشف کرده اند.

به گزارش العراقیه، در این گور جمعی اجساد 43 نفر از تروریستهای داعش کشف شد که نیروهای داعش آنها را در باغ متعلق به یکی از حامیان مالی گروه های تروریستی دفن کرده بودند.

افسران نظامی به خبرگزاری عراق گفتند: گروه تروریستی داعش گوری برای دفن کشته شدگان خود حفر و آنها را در گور جمعی دفن کرد تا تلفات خود را کمتر نشان دهد و خسارت هایی را که در حملات نیروهای امنیتی عراق در دو روز اخیر متحمل شده است مخفی کند.

به گفته افسران عراقی، اطلاعات موجود نشان می دهد اعضای داعش در استان صلاح الدین اجساد کشته شدگان غیر عراقی خود را به رودخانه دجله انداخته اند.

همکاری فرماندهان سابق حزب بعث با داعش

فرماندهان سابق حزب بعث عراق در مناطق سنی نشین در بغداد پایتخت عراق نشست سری برگزار کردند.

به گزارش پایگاه خبری الیوم الثامن از بغداد، این افراد در منطقه جانب الکرخ که اکثر ساکنان آن اهل تسنن هستند درباره اوضاع امنیتی و چگونگی فراهم کردن زمینه برای ورود داعش به بغداد جلسات سری برگزار کردند.

این فرماندهان حزب بعث با هماهنگی عزت الدوری دبیرکل این حزب (و معاون صدام حسین) با همه اعضا در بغداد تماس گرفتند و درباره چگونگی همکاری با داعش جهت آزادی عراق از دست نظام کنونی این کشور(مالکی)، بحث و تبادل نظر کردند.

کشف اطلاعات فوق محرمانه از تروریست های داعش

درپی انتشار خبر کشف 160 فلش مموری(usb) حاوی اطلاعاتی فوق محرمانه از گروه تروریستی داعش در یک روزنامه انگلیسی، پایگاه خبری شفق نیوز عراق نیز این خبر را تایید کرد و نوشت: ارتش عراق به این تعداد فلش مموری دست یافته که حاوی اطلاعاتی بسیار محرمانه از گروه داعش است.

این پایگاه عراقی با اشاره به مطالب مندرج در خبری که در شماره روز یک شنبه روزنامه گاردین انگلیس منتشر شده بود، نوشت: محتوای این فلش مموری ها شامل اطلاعات مختلف از جمله اسامی افراد خارجی عضو داعش، اسامی فرماندهان، کلمات رمز ، حرف اول نام مزدوران داعش در دولت عراق و اطلاعاتی از منابع مالی این گروه است.

در همین حال، دولت عراق عربستان را به تامین مالی گروه های تروریستی متهم کرد.

به گزارش العالم، شورای وزیران عراق سه شنبه اعلام کرد دولت عربستان مسئول جرائم خطرناکی است که در عراق روی می دهد.

شورای وزیران عراق از عربستان خواست به مسائل داخلی خود بپردازد و از مداخله در امور داخلی دیگر کشورها خودداری کند.

دفع حمله تروریستهای داعش در بعقوبه

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد: نیروهای امنیتی، گروه داعش را از بعقوبه واقع در 60 کیلومتری شمال شرقی بغداد به عقب رانده اند.

شبکه تلویزیونی العراقیه اعلام کرد نیروهای ارتش عراق 18 تن از تروریست های داعش از جمله دو تبعه خارجی را به هلاکت رسانیدند.

شبکه العالم نیز از کشته شدن شماری از فرماندهان گروه نقشبندیه در درگیری با نیروهای داعش در شهر موصل عراق خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری سومریه نیوز ، پلیس استان دیاله عراق هم اعلام کرد :« عناصر وابسته به گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام، به اشتباه 44 تروریست و عضو داعش را در غرب بعقوبه کشتند.»

این منبع خبری افزود: این زندان محل اصلی نگهداری تروریست های خطرناک است.»

پلیس دیاله همچنین اعلام کرد روز سه شنبه 9 فرد مسلح را که به یک مرکز پلیس در منطقه المفرق حمله کرده بودند از پای درآوردند.

اعضای داعش همچنین 21 نفر از اعضای شورای نظامی موصل در استان نینوا را در پادگان الغزلانی به علت بیعت نکردن با داعش اعدام کردند.

هلاکت سرکرده احرار العرب در فلوجه

شبکه المیادین از به هلاکت رسیدن ابودعاء المغربی سرکرده گروهک موسوم به احرار العرب براثر انفجار کمربندی انفجاری که وی در حال آماده کردن آن بود خبر داد.

این فرمانده تروریست در محله الشهداء واقع در در مرکز فلوجه کشته شده است. رئیس شورای استانی دیاله عراق نیز از کشته شدن یکی از فرماندهان ارشد این گروه تروریستی، در عملیات مشترک امنیتی ارتش و شبه نظامیان عشایری در شمال شرق بعقوبه خبر داد.

مثنی التمیمی به نام این فرد اشاره نکرد اما گفت:« این فرد به امیر الجزیره در داعش معروف است و خبر هلاکت او مستند به اطلاعات دقیق دستگاههای امنیتی و اطلاعاتی است.»

خبر دیگر اینکه به گزارش پایگاه خبری المسله، یک منبع امنیتی عالی رتبه در عراق اعلام کرد: نیروهای ویژه ارتش موفق شدند تجهیزات مخابراتی ارتش عربستان را در منطقه تلعفر کشف و ضبط کنند.

ارتش در نزدیکی قلعه تلعفر، یک دستگاه بی سیم و 12 تلفن همراه ثریا، متعلق به ارتش عربستان را کشف کردند.

روز شنبه نیز نیروهای امنیتی عراق در استان صلاح الدین تجهیزاتی از نیروهای سپر جزیره را کشف و ضبط کرده بودند. روز شنبه همچنین یک افسر سعودی که از افسران نیروهای سپر جزیره بود در شهر سامرا در استان صلاح الدین کشته شده بود.

منابع عراقی همچنین از کشته شدن دهها عضو داعش در درگیری ها در محله المعلمین شهر تلعفر خبر دادند.شبکه العالم نیز از انهدام 100 خودروی سعودی که در اختیار داعش بود در مرز عراق و سوریه خبر داد.

تجاوز تروریستهای داعش به 14 دختر عراقی

اقدامات ضدانسانی اعضای گروهک داعش علیه زنان در برخی محله های شهر موصل موجب وحشت ساکنان این شهر شده و با محکومیت گسترده مواجه شده است.

به گزارش شبکه العراقیه، خبرهای متعددی از شهر موصل درباره تجاوز اعضای داعش به بیش از 14 دختر ساکن این شهر دریافت شده است.

ریم احمد گزارشگر تلویزیون العراقیه در این باره گزارش داد: هتک حرمت و آبروی ساکنان موصل پس از ورود اعضای گروهک تروریستی داعش به این شهر آغاز شد. گروهک داعش همچنین شماری از زنان را در محله های «17 ژوئیه» و «المأمون» و «الشهدا» و «طیران» شلاق زده است. این اقدام اعضای داعش موجب وحشت ساکنان موصل شده است. شماری از دخترانی که مورد تجاوز قرار گرفتند خودکشی کرده اند.

داعش 10 مسجد موصل را تعطیل کرد

به گزارش پایگاه خبری المسله در عراق، منبعی امنیتی در استان نینوا روز سه شنبه اعلام کرد عناصر گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام، 10 مسجد را در شهر موصل تعطیل کردند.

این منبع به المسله گفت: چون امامان جماعت این مساجد حاضر نشدند با داعش بیعت کنند در نتیجه این گروه مساجد را تعطیل و آنها را به پایگاه و خانه تیمی خود تبدیل کرده است.عناصر داعش امامان جماعت مساجد موصل را وادار می کنند در پشت بلندگوها از مردم بخواهند به داعش بپیوندند.

تکذیب خارج شدن هیات های دیپلماتیک از عراق

خبرگزاری نهرین گزارش داد یک مسئول وزارت امور خارجه عراق ادعای برخی منابع خبری در خصوص تعطیلی برخی سفارتخانه های خارجی وعربی در بغداد و خارج شدن دیپلمات های خارجی از این کشور را تکذیب کرد و آن را مغرضانه خواند.

این مسئول که نخواست نامش فاش شود اعلام کرد هیچ هیئت خارجی نمایندگی دیپلماتیک خود را در عراق تعطیل نکرده است و چنین خبرهای کذبی از منابع اطلاع رسانی محلی و عربی با هدف برهم زدن اوضاع عراق صورت می گیرد.

یک شبکه تلویزیونی و یکی از خبرگزاری های محلی و برخی پایگاه های اینترنتی از خارج شدن هیئت دیپلماتیک آلمان و دیگر کشورهای اروپایی از بغداد خبر دادند اما سفارت آلمان این خبررا بشدت تکذیب کرد و از ادامه فعالیتهای دیپلماتیک آنان خبر داد.

فعالیت سفارت هلند و مصر و ترکیه که در خارج منطقه سبز بغداد واقع است نیز ادامه دارد و کارکنان محلی این سفارتخانه ها، خارج شدن دیپلمات ها را تکذیب کرده اند.

از سوی دیگر سخنگوی رسمی وزارت حمل و نقل عراق توقف پروازها از فرودگاه بین المللی بغداد را به علت درگیری های مسلحانه در اطراف فرودگاه تکذیب کرد. کریم النوری در مصاحبه ای مطبوعاتی اعلام کرد فرودگاه بغداد به فعالیت عادی خود مشغول است و هیچ درگیری نزدیک فرودگاه یا مسیرهای منتهی به آن صورت نگرفته است.

مالکی: نیازی به اعلام وضع اضطراری نیست

نخست وزیر عراق با انتقاد تلویحی از خودداری نمایندگان مجلس این کشور در تشکیل جلسه برای تصویب قانون «اعلام وضع اضطراری» تأکید کرد: قانون «سلامت ملی » در حال اجراست و به چیزی به نام اعلام وضع اضطراری نیازی نیست.

نوری مالکی در دیدار با شماری از فرماندهان میدانی با تأکید بر اینکه در مقابله با تعرض به حاکمیت و امنیت عراق سستی و کوتاهی نخواهد شد، افزود: جنگ با القاعده و تکفیری ها در هر جا که باشند ادامه خواهد یافت.

وی گفت: باوجود قانون «سلامت ملی» هر کسی به امنیت کشور دست اندازی کند خواه نهاد رسانه ای یا سیاسی باشد حرمت و مصونیتی نخواهد داشت.

آمادگی استادان و طلاب حوزه نجف برای نبرد با داعش

طلاب و اساتید حوزه در تجمعی در نجف اشرف هم حفظ مقدسات را واجب شرعی و عقلی خواندند و افزودند: «نبرد تنها به این نیست که سلاح به دست بگیریم بلکه حضور در میادین نبرد، برای افزایش روحیه مبارزان نیز نوعی مبارزه با تروریسم است.»

شیخ باقر ایروانی از استادان حوزه علمیه نجف در این تجمع که در حوزه علمیه اعسمیه در مرکز نجف اشرف برگزار شد در سخنانی گفت:« این تجمع دعوت به ندای مرجعیت شیعه برای همکاری با ارتش در مبارزه با تروریسم است زیرا این همکاری را وظیفه ملی می دانیم.»

ستایش سیدحسن نصرالله از موضع مراجع نجف اشرف

دبیرکل حزب الله لبنان از موضع مرجعیت دینی در نجف اشرف در قبال حوادث این کشور ستایش کرد.

به گزارش المیادین، سید حسن نصرالله ضمن ستایش از موضع مرجعیت دینی در نجف اشرف افزود: دعوت مرجعیت (از مردم) برای به دست گرفتن سلاح در مقابل تروریست ها برای حمایت از اعضای یک گروه، مذهب یا طایفه مشخص نیست بلکه برای حمایت از کل عراق است.

سید حسن نصرالله پرسش هایی در خصوص نقش برخی کشورهای منطقه و حوزه خلیج فارس در حوادث عراق و این که چه کسی از این حوادث سود می برد، مطرح و تاکید کرد سحر به ساحر باز خواهد گشت. نصرالله افزود: اگر حزب الله در زمان مناسب در سوریه دخالت نکرده بود داعش اکنون در بیروت بود.

مراجع اهل سنت عراق: وابستگی به داعش حرام است

شبکه العالم گزارش داد: علما و مراجع مختلف اهل سنت هرگونه وابستگی به داعش را حرام اعلام کردند و بر ضرورت حفظ وحدت ملی عراق و مبارزه با این تروریست های جنایتکار تاکید کردند.

دار الافتاء در مصر اعلام کرد گروه های تروریستی داعش با اندیشه های افراطی به نام دین و دولت اسلامی، بسیاری از جوانان را گمراه کرده اند.

این نهاد تاکید کرد وابستگی و ارتباط با داعش شرعا حرام است زیرا این گروه برای نابودی کشورها و خدشه دار کردن چهره اسلام در جهان تلاش می کند.

برخی از علمای اهل تسنن لبنان هم اقدامات گروه تروریستی داعش را در عراق خارج از دین دانستند و آن را عامل ایجاد تفرقه و شکاف بین مسلمین ارزیابی کردند.

«شیخ نمر زغموط » رییس تجمع علمای فلسطین گفت: گروه داعش، خوارج عصر حاضرند و هدف آنها تفرقه افکنی بین امت اسلامی و خدمت به اهداف امریکا و صهیونیسم جهانی است .

«شیخ عبدالناصرجبری » رییس دانشگاه دعوت اسلامی لبنان نیز گفت : عملکرد داعش کاملا مغایر با اسلام است و مردم وظیفه دارند با تمام امکانات با این پدیده خطرناک مقابله کنند تا امت اسلامی در اسرع وقت از خطر این گروه ها رهایی یابد.

شیخ «زهیرجعید» ازمسئولان تجمع علمای مسلمان لبنان هم در این باره گفت : اقدامات این جریان تروریستی هیچ ارتباطی با دین اسلام ندارد.

درخواست بان کی مون: گفتگوی فراگیر برای برقراری ثبات

خبرگزاری رویترز گزارش داد:بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد گفت از نوری مالکی نخست وزیر عراق درخواست کرده است برای برقراری صلح و ثبات در این کشور ، گفتگویی فراگیر را آغاز کند.

بان کی مون در پاسخ به پرسشی درباره تجزیه احتمالی عراق گفت عراق باید یک دولت داشته باشد و عراقی ها نیز باید بتوانند دوستانه در کنار یکدیگر زندگی کنند.

مشاور مالکی: دولت با داعش گفتگو نمی کند

از سوی دیگر، مشاور نخست وزیر عراق در امور آشتی ملی اعلام کرد در حال حاضر گفتگوهای آشتی ملی متوقف شده است و دولت برای گفتگو با باندهای وابسته به داعش( دولت اسلامی عراق و شام) آمادگی ندارد.»

عامر الخزاعی افزود: « در حال حاضر تمام تمرکز دولت بسیج مردم برای مبارزه با تروریسم است. مبحث جهاد و فتوای مرجعیت دینی به هرگونه تلاش برای مصالحه و گفتگو پایان داد. در نتیجه تلاشمان را به حمایت از گروههای مردمی متمرکز کرده ایم تا آنان را برای دفاع از کشور آماده کنیم و کشور را از لوث وجود تروریست های بعثی و داعشی پاک کنیم.»

دستور وزیر دفاع آمریکا برای اعزام یک کشتی دیگر به خلیج فارس

چاک هیگل دیروز دستور اعزام کشتی باری یواس اس میسا ورد (USS Mesa Verde ) را به خلیج فارس صادر کرد.

به گفته جان کربی سخنگوی پنتاگون این کشتی از تنگه هرمز عبورکرده است و به جمع دیگر کشتی های آمریکایی در خلیج فارس از جمله ناو هواپیما بر یو اس اس جرج اچ دبلیو بوش ملحق می شود و به مرکز فرماندهی کل امکان می دهد در صورت لزوم گزینه های بیشتری برای دفاع از شهروندان و منافع آمریکا در عراق داشته باشد.

این کشتی قادر است در عملیات های ضربتی و واکنش سریع شرکت و به عنوان یک مکمل برای جنگنده های ام وی 22 عمل کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محمد
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۸
منظور جام جم از مقبره امام رضا چیه؟
۰
۰

یادداشت

بیشتر
حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

نیویورک‌ پست با اشاره به نتایج نظرسنجی هفته گذشته، درخصوص وضعیت رئیس‌ جمهور آمریکا، جو بایدن که با موجی از انتقادها درباره آنچه در افغانستان روی می‌دهد، مواجه است، تاکید کرد از هر ۱۰ آمریکایی شش نفر معتقدند کشور در حال خارج شدن از مسیر است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها