jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۶۸۰۲۴۵ ۱۲ خرداد ۱۳۹۳  |  ۱۹:۰۲

یک متخصص کودکان، ماساژ نوزاد را بهترین راهکار آرامش و رشد مغزی نوزاد عنوان کرد و گفت: تولید شیر مادر با ماساژ نوزاد افزایش می‌یابد.

دکتر هاله پیروی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به این‌که ماساژ کودک اعتماد به نفس و اطمینان را در انجام وظایف والدین بالا می‌برد، افزود: استفاده از این روش مهارت‌های والدین در امر مراقبت از نوزاد را افزایش داده و تقویت می‌کند و سبب اعتباربخشی نقش والدین می‌شود. همچنین ماساژ نوزاد به ترشح هورمون پرولاکتین از هیپوفیز مادر و ترشح شیر کمک می‌کند و سبب پرورش و ارتقای حس مادرانه می‌شود.

وی تاکید کرد: اثرات ماساژ، مختص نوزادان سالم نیست بلکه در نوزادان کم وزن و زودرس که به مراقبت و اهمیت بیشتری نیاز دارند نیز سودمند است. نوزادان کم وزن به علت شرایط خاص و بستری بودن در بخش‌های مراقبت‌های ویژه، دچار محرومیت از لمس و حس مادری می‌شوند، ولی با لمس و ماساژ این کمبود جبران می‌شود. ماساژ نوزاد ناراحتی و درد ناشی از دندان درآوردن و تجمع گاز در روده‌ها و دردها را تسکین می‌دهد که این امر با تقویت عضلات اطراف دهان و تحریک سیستم گوارشی و از طرفی تحریک اشتها، وزن‌گیری را سرعت می‌بخشد.

درمان شکستگی ترقوه جراحی نیست

یک متخصص طب فیزیکی گفت: درمان شکستگی استخوان ترقوه در ناحیه سر شانه به علت آن که قابل گچ گرفتن نیست، نیاز به عمل جراحی ندارد.

دکتر بهروز توانا در گفت‌و‌گو با جام‌جم افزود: فقط زمانی که شکستگی در این ناحیه به دنبال ضربه و تصادفات شدید در حدی باشد که استخوان ترقوه از بافت نرم زیرش کاملا جدا شده باشد به دلیل آن‌که احتمال آسیب دیدگی ریه‌ها نیز وجود دارد، چاره‌ای جز جراحی نخواهد بود. در واقع به دنبال وقوع ترک در استخوان ترقوه موثر‌ترین درمان بانداژ کردن دست به ناحیه جلویی قفسه سینه به مدت سه هفته است تا استخوان این ناحیه طی این مدت، فرصت جوش خوردن داشته باشد.

وی تاکید کرد: به بیان دیگر درمان نوع شکستگی از طریق آویزان کردن ساعد به گردن و بستن بازو به تنه ممکن است که بانداژ نامیده می‌شود و بیمار فقط طی دوره سه هفته‌ای درمان می‌تواند برای کاهش درد از مسکن استفده کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

چهاردهم دی‌ماه امسال یک روز تلخ برای افغانستان بود. از پاکستان خبر رسید، ۱۰ معدنچی هزاره که گویا هفت نفر از آنها افغانستانی بوده‌اند توسط تروریست‌ها در ۵۰ کیلومتری شهر کویته، شبانه سر بریده شدند.

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

خشم ایالات متحده آمریكا از شكست در جنگ یمن، به نقطه اوج خود رسیده است. بن‌سلمان، بن‌زاید و دیگر مهره‌های واشنگتن در منطقه به نماد استیصال در برابر مقاومت تمام‌عیار انصارا... و نیروهای مقاومت یمن تبدیل شده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر