jamejamonline
استان ها عمومی کد خبر: ۶۷۱۸۱۷ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۱۴:۴۰

روز گذشته (چهارشنبه ۱۳۹۳/۲/۱۷) چوپانان حاضر در مناطق جنگلی حوزه اسلام آباد غرب طی تماس تلفنی با اداره محیط زیست این شهرستان اعلام کردند که یک خرس را درحالیکه شرایط مناسبی نداشته است مشاهده نموده اند.

زنده‌گیری یک خرس قهوه ای با شرایط جسمی نامناسب

به گزارش دیده‌بان محیط زیست و حیات وحش ایران، رییس اداره محیط زیست اسلام آباد غرب گفت: به دنبال تماس روز گذشته عشایر دامدار مبنی بر مشاهده خرسی که شرایط جسمانی مناسبی نداشته، بلافاصله به همراه اکیپی از محیط بانان عازم منطقه شده و پس از حدود ۳ ساعت جستجو در محدوده ای بنام تنگ شوهان خرس را مشاهده نمودیم.

مهرداد شهبازی افزود: خرس مذکور یک خرس قهوه ای ماده و جوان بود که به دلیلی نامعلومی دچار ضعف شدید جسمانی، حالت گیجی و ضایعه در دست راست خود بود و دائم به دور خود می‌چرخید.

شهبازی گفت: با توجه به شرایط نامناسب جسمی و ریسک بالای استفاده از داروی بیهوشی، با وجود خطر بسیار زیاد پس از ۳ ساعت تلاش با کمک چوپانان و محیط بانان موفق شدیم خرس را مهار کرده و به بوسیله یک قفس به پایین ارتفاعات منتقل نمودیم.

وی در خصوص علت شرایط جسمی این خرس گفت: بر اساس شواهد موجود به نظر میرسد علت مشکلات جسمی این خرس بر اثر خوردن قارچ سمی و یا مارگزیدگی باشد، البته احتمال استفاده از لاشه آغشته به سم و یا برخورد جسم سخت به سر حیوان نیز وجود دارد.

به منظور تشخیص ضایعه و انجام درمان لازم خرس مذکور از طریق اداره کل حفاظت محیط زیست کرمانشاه به دانشکده دامپزشکی این شهر منتقل شده است.

شهبازی اظهار داشت: به جهت اینکه جنسیت این خرس قهوه ای ماده و از لحاظ سنی کاملا جوان می باشد، فوق العاده حائز اهمیت است و امیدواریم بزودی بتوانیم این خرس را مجددا در زیستگاه اصلی خود رهاسازی کنیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: