jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۶۶۸۷۳۲   ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۰۹:۲۱

شما هر روز چقدر بابت خرید روزنامه پول می پردازید؟ چند تا روزنامه را می توانید بخرید؟ چند تا از آن روزنامه ها را فرصت می کنید، بخوانید؟ بیشتر مشتری کدام روزنامه هستید؟ اگر از شما بپرسند آیا دلتان می خواهد بدانید روزنامه های دیگر چه نوشته اند احتمالا سرتکان می دهید و می گویید « کاشکی ممکن بود ...» ما از آرزوهای شما خبر داریم و به همین علت می خواهیم به جای تان، هر روز همه روزنامه ها را بررسی کنیم و جالب ترین خبرهای شان را برای تان دستچین کنیم و به نقل از آن روزنامه ها در ستون « یواشکی روزنامه ها» بنویسیم.

افزایش 300 میلیاردی مجوز دولت به ظریف

افزایش 300 میلیاردی مجوز دولت به ظریف

روزنامه خراسان نوشت:در حالی که بر اساس مجوز چندی پیش هیئت وزیران به ظریف و طیب نیا وزرای خارجه و اقتصاد، مقرر شده بود وزارت خارجه با رعایت قوانین و مقررات مجاز باشد از محل اعتبارات اختصاص یافته در قانون بودجه تحت عنوان "همکاری های اقتصادی بین المللی" ، مبلغ هزار میلیارد ریال برای هزینه های خارجی وزارت خارجه در کشورهای هدف پرداخت کند، مبلغ درج شده در این مصوبه، چند روز بعد با پیشنهاد مشترک ظریف و نوبخت به 1300 میلیارد ریال افزایش پیدا کرده است.

ابلاغیه روحانی برای نظارت مردم و تشکل ها بر دولت

خراسان نوشت:بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر حجت الاسلام روحانی رییس جمهور کشورمان به دستگاه های اجرایی که ذیل عنوان "اصلاح نظام اداری مبتنی بر سیاست های ابلاغی رهبر انقلاب" صورت گرفته، مقرر شده ضمن نظام مند کردن نظارت مردم و تشکل ها بر دولت، سازوکارهای دریافت، بررسی و بازخورد گزارش های برگرفته شده از نظارت مردم و تشکل ها بر قوه مجریه و نیز مقایسه گزارش های حاصل از این ارزیابی ها با گزارش های دستگاه های اجرایی صورت بگیرد.

فشار نمایندگان برای لغو مراسم معارفه

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:درحالی که روز گذشته قرار بود مراسم معارفه آقای سعداله عبداللهی به عنوان مدیر کل بنادر و دریانوردی خوزستان انجام شود و خبر آن نیز به رسانه‌ها داده شده بود، ساعاتی قبل از آن با فشار چند تن از نمایندگان خوزستان در مجلس، این مراسم لغو شد. یک مقام مسئول در استان خوزستان با گلایه از این وضعیت به خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی گفت: علت این فشارها حفظ امکانات فراوان این اداره برای تبلیغات انتخابات آینده مجلس به نفع خودشان می‌باشد. متأسفانه این نوع دخالت‌ها باعث بلاتکلیفی در برخی ادارات و رکود امور مردم و نارضایتی شده است. از وزیر راه و شهرسازی این انتظار وجود دارد که پاسخ افکار عمومی را در این زمینه بدهد.

در قبال حوادث؛ مسئولین خارجی استعفا ، ایران؟

جمهوری اسلامی آورده: روز شنبه این هفته، جونگ هونگ وون نخست‌وزیر کره جنوبی به دنبال غرق شدن کشتی مسافری این کشور و مرگ ده‌ها مسافر آن، با عذرخواهی از خانواده‌های قربانیان از سمت خود کناره‌گیری کرد. روز گذشته نیز محمد المرزوقی رئیس‌جمهور تونس به دلیل بحران اقتصادی کشورش تصمیم گرفت تنها یک سوم حقوق خود را دریافت کند. این، دو نوع رفتار مردمی است که از درک بالای مسئولین برخی کشورها از واقعیت موجود در کشورشان حکایت دارد. در کشور ما قضیه برعکس است. دوشنبه همین هفته در تهران و در حادثه‌ای تکراری 8 مسافر اتوبوس غیراستاندارد اسکانیا جان خود را از دست دادند و هیچ مسئولی نه اقدام به استعفا کرد و نه حاضر شد از مردم عذرخواهی کند و یا حتی توضیحی بدهد!

مدال شجاعت به سگ انگلیسی

جمهوری اسلامی نوشت: ارتش انگلیس به یک سگ کشته شده در افغانستان مدال شجاعت می‌دهد! به گزارش خبرگزاری انگلیسی اسکای نیوز، این سگ ارتش انگلیس که در برخورد ترکش یک نارنجک در افغانستان کشته شده است مدال شجاعت ارتش انگلیس موسوم به PDSA's Dickin را دریافت خواهد کرد. این سگ 4 ساله با نام ساشا که از نژاد لابرادار بود در واحد دوم ارتش سلطنتی انگلیس خدمت می‌کرده و طبق ادعای ارتش بارها جان سربازان انگلیسی را با یافتن سلاح‌ها و خمپاره‌ها نجات می‌داده و به همراه یک سرباز که مسئول آن بود، در سال 1387 در افغانستان کشته شد. این شصت و پنجمین حیوانی است که در ارتش انگلیس، مدال دریافت می‌کند.

همبستگی زنان عربستان با دختران محبوس پادشاه

جمهوری اسلامی آورده:گروهی از زنان استان القطیف عربستان به نشانه همبستگی با دختران پادشاه سعودی "عبدالله بن عبدالعزیز" اقدام به برگزاری تجمع کردند. چهار دختر پادشاه عربستان حدود 13 سال است که در یکی از کاخ‌های سلطنتی در جده در حبس خانگی هستند. شاهزاده "سحر" یکی از دختران زندانی پادشاه با اشاره به انقلاب شیعیان در قالب پیامی به نشانه همبستگی با خواسته‌های شیعیان در القطیف نوشت:‌ای کسانی که معنی کرامت، حقوق و آزادی را به ما آموختید چه بسیار زیباست، این مایه افتخار ماست که ما را در گروه مبارزان قرار دهید". شاهزاده سحر در قالب فیلم ویدیویی که بر روی توییتر منتشر شد اضافه کرد: ما با قلبی که مملو از افتخار به شماست دنباله رو راه شما هستیم و تعهد می‌کنیم که دستان خود را از شما جدا نخواهیم کرد و از شیخ نمر باقر النمر الهام خواهیم گرفت. دو شاهزاده زندانی "سحر و جواهر" در روز 23 فروردین در گفت و گو با یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای همبستگی خود با جنبش‌های سیاسی استان الشرقیه و کشور بحرین را اعلام کرده‌ بودند.

روزنامه‌های اصلاح‌طلب چگونه به استقبال سخنان روحانی رفتند؟

روزنامه کیهان نوشت:رئیس‌جمهور دیشب در حالی پای گفت و‌ گوی تلفنی با مردم نشست که روزنامه‌های اصلاح‌طلب برخلاف رویه چند ماه پیش نگاهی انتقادی به این موضوع داشتند.روزنامه اعتماد دیروز پیشاپیش نوشت: درست است که رئیس‌جمهور درباره اقدامات دولت تا امروز صحبت می‌کند اما باید حرف‌های مردم و کارشناسان به رئیس‌جمهور را هم شنید. فشارهای اقتصادی و نامشخص بودن قیمت‌ها، اقتصاد را به مهم‌ترین مشکل مردم تبدیل کرده است، مردم همچنان امیدوار و منتظر فعالیت‌های دولت برای بهتر شدن شرایط اقتصادی‌شان هستند. عده‌ای از مردم هم تمامی مشکلات را اقتصادی نمی‌دانند و مشکلات فرهنگی را در اولویت قرار می‌دهند. خانمی خانه‌دار ساکن شمال تهران گفت «از نظر فرهنگی باید یک اقدامی بکنند. وضعیت دانشگاه‌ها اصلا خوب نیست. پایبند بودن به تعهدات، مسئله مهم دیگری است که مردم روی آن تاکید دارند و از رئیس‌جمهور می‌خواهند که اگر قولی به آنها داده، انجام دهد. به قول‌هایی که داده است وفادار باشد. ما چیز بیشتری نمی‌خواهیم به همان حرف‌های خودشان عمل کنند کافی است.»

در همین زمینه روزنامه آفتاب‌یزد خاطرنشان کرد: بالاخره آقای رئیس‌جمهور رضایت دادند در تلویزیون ظاهر شده و در مورد مسائل اخیر توضیح دهند. این اقدام هر چند دیر اتفاق می‌افتد اما باز هم غنیمت است.این روزنامه با بیان اینکه «مردم نگران گرانی هستند و رئیس‌جمهور موظف است با سخنرانی متقن و دقیق نه از روی هوا مردم را قانع نماید»، نوشت: روحانی نباید باز هم از گذشته و دوران قبل سخن بگوید. ما اکنون در ماه دوم سال 93 قرار داریم و تقریبا 8 ماه از عمر این دولت گذشته است. انتقاد مجدد از دوران احمدی‌نژاد برای مردم نفعی ندارد و نان نمی‌شود. ملت به اندازه کافی در این 8 ماه شنیده‌اند که در دولت گذشته چه چیزی بر مردم گذشته است.آفتا‌ب یزد اضافه می‌کند: کام تلخ مردم زمانی شیرین می‌شود که دولت بتواند در اقتصاد و معیشت مردم تغییری حاصل کند. قصد ندارم بگویم دولت روحانی به زنگ حساب رسیده است اما در زمان انشاء هم نیست.کارشناسان امور رسانه و متخصصان مسائل فرهنگی و اقتصادی، دو گفت‌وگوی تلفنی قبلی رئیس‌جمهور را به اعتبار گلچین مصاحبه‌کنندگان از سوی دولت، مورد انتقاد قرار داده بودند.

650 میلیون یورو یعنی یارانه یک‌ماه همه 75 میلیون نفر!

کیهان نوشت:دعوت مردم به انصراف از یارانه 45 هزار تومانی، با تدارک رانت‌هایی مانند رانت 650 میلیون یورویی ناسازگار است.سایت افکارنیوز دراین‌باره نوشت: چرا فهرست دانه‌درشت‌ها که همیشه حرف از افشای آن است هیچ‌وقت افشا نمی‌شود؟ چرا به حساب رانت‌ها هیچگاه رسیدگی نمی‌شود؟ در حالیکه می‌تواند درد اقتصاد را کمی التیام بخشد و علاوه بر آن، محبوبیت دولت را در میان مردم افزایش دهد!این سایت با اشاره به عدم پرداخت معوقات بانکی از سوی دانه‌درشت‌ها و مفسدان اقتصادی می‌نویسد: با روی کار آمدن دولت جدید تمامی اخبار و گزارش‌ها نشان می‌داد که رئیس‌جمهور عزم خود را جزم کرده تا در برابر پدیده «رانت‌خواری» و «ویژه‌خواری» به پا خیزد و به مبارزه‌ای پیگیر وارد شده است. او معاون اول خود را مامور کرد تا در یک مهلت یک ماهه به منظور شناسایی و مجازات اشخاصی که با تبانی و سوءاستفاده از امتیازات خاص، زمینه‌های ویژه‌خواری و رانت‌خواری را در کشور ایجاد کرده‌اند، گزارشی تهیه و به رئیس‌جمهوری تحویل دهد.

اسحاق جهانگیری نیز در سفر به قم از آماده بودن ارائه گزارش خود درباره رانت‌خواری و ویژه‌خواری به رئیس‌جمهور خبر داد اما هنوز دو هفته از ماجرا نگذشته بود که وزارت صنعت و بانک مرکزی به دادن امتیاز غیرقانونی 650 میلیون یورویی به یک تاجر متهم شدند.این گزارش می‌افزاید: گفتند بانک مرکزی با یک شرکت خصوصی تفاهم‌نامه‌ای امضا کرده که بر پایه آن 650 میلیون یورو ارز واردات کالاهای اساسی را به صورت ثبت برات اسنادی مدت‌دار بدون تعهد در اختیار این شرکت قرار می‌دهد... تا آن زمان همه گزارش‌ها در حد خبرهای درگوشی بود که امکان تکذیب یا تایید رسمی برای آن فراهم نبود و حداقل مسئولان مربوطه راه سکوت را در پیش گرفته بودند تا اینکه احمد توکلی در نامه‌ای مهر تاییدی بر این رانت هنگفت زد.

گفته می‌شود کسی که از این رانت دولتی بهره برده، «م.م» پسر یکی از تجار بزرگ غرب کشور و بزرگترین صادرکننده نخود در روزگار خود بوده. اما بلافاصله پس از فوت پدر به بازارهای دیگری همچون واردات کنجاله، روغن‌نباتی، فولاد و ... وارد می‌شود. م.م به قدری در کسب و کار خود قدر شد که توانسته انحصار 20 درصدی بازار روغن آماده کشور را در اختیار خود بگیرد و به تنهایی 60 درصد بازار روغن‌کشی کشور را در انحصار خود درآورد.او همچنین صاحب 2 کارخانه بزرگ روغن‌نباتی نیمه تعطیل است. یک کارخانه سیمان و ذوب‌آهن نیز دارد که آن‌ها هم نیمه تعطیل هستند. وی همچنین یک شرکت بزرگ کارگزاری در بورس نیز احداث کرده است که به دلیل واسطه‌های بسیار، توانست خرید و فروش‌های بسیاری را از طریق این شرکت انجام دهد که این شرکت نیز به حالت نیمه‌تعطیل درآمده است.

افکارنیوز ادامه می‌دهد؛ حال در این میان 650 میلیون یورو رانت در جیب یک یقه سفید است در حالیکه دولت برای انصراف از یارانه‌ها یقه مردم و حساب‌های آنها را گرفته است! 650 میلیون یورو یعنی 2925 میلیارد تومان! در حالی که دولت به جمعیت 75 میلیون نفری مردم ایران در یک ماه، 3400 میلیارد تومان یارانه نقدی می‌دهد! در حقیقت رانتی که نصیب این دو شده است تنها 475 میلیارد تومان کمتر است!

در شرایطی که یک یقه سفید با استفاده از رانت به رقمی معادل یارانه‌ 75 میلیون ایرانی دست پیدا می‌کند که دولت- که خود موجب این رانت بوده- به جای حسابرسی به حساب برخی از نورچشمی‌ها، مردم را برای انصراف یارانه تحت فشار می‌گذارد.

یهودیان معترض: صهیونیسم اسرائیل دزد دیانت یهود است

روزنامه کیهان آورده:تجمع مظلوم‌نمایانه صهیونیست‌ها به بهانه سالروز هولوکاست در مقابل دفتر نمایندگی ایران در مقر سازمان ملل (نیویورک) به مراسم محاکمه اشغالگران صهیونیست از سوی یهودیان تبدیل شد.به گزارش شبکه «المیادین» صهیونیست‌های تندرو در مراسم سالگرد بزرگداشت هولوکاست درنیویورک، مقر نمایندگی ایران را برای تجمع انتخاب کردند تا پیام خود را به «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا منتقل کنند.

آنها در شعارهایشان خواستار ادامه فشارها و تحریم‌ها بر ایران شدند. اما در مقابل، یهودیان متحد مخالف صهیونیزم با برگزاری تجمعی مقابل نمایندگی ایران، علیه صهیونیسم شعار داده و روشنگری کردند.

خاخام «یزرول داوید فایس»، خاخام یهودیان متحد ضد صهیونیسم، از ایران به عنوان کشوری محترم تشکر کرد.این خاخام یهودی که مورد تعرض یکی از صهیونیست‌ها قرار گرفته بود با صدای بلند گفت: «به من دست نزنید» و در ادامه اظهار داشت: اسرائیل، دیانت و هویت یهودی را ربوده است؛ اما پیروان کتاب آسمانی تورات بسیار بیشتر از صهیونیست‌ها هستند و راه خود را تا نابودی سریع و کامل اسرائیل ادامه خواهند داد تا صلح و آرامش در جهان برقرار شود و مجددا بتوانند برادران عرب و مسلمان خود را در آغوش بگیرند.این گزارش می‌افزاید: یکی دیگر از یهودیان حاضر در اعتراض به صهیونیست‌ها گفت شما ده‌ها هزار کودک را کشته‌اید.مظلوم‌نمایی صهیونیست‌ها به بهانه افسانه هولوکاست در حالی است که آنها سرزمین 6 میلیون فلسطینی را با جنایت اشغال کرده و از خانه و کاشانه‌شان آواره کرده و عامل اصلی کشتار صدها هزار انسان بی‌گناه در فلسطین و برخی کشورهای دیگر منطقه هستند.

نظر غرضی درباره عدم انصراف مردم

کیهان نوشت:کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در خصوص علت عدم استقبال مردم از انصراف دادن از یارانه‌ها اظهار داشت: مردم احساس کردند بهتر است خودشان به پول خود مدیریت کنند تا این که مدیریت این پول را به دولت‌ها بسپارند.محمد غرضی خاطرنشان کرد: از آنجایی که دولت‌ها پول مردم را می‌گیرند و خوب هزینه نمی‌کنند مردم ترجیح می‌دهند خودشان به پول خود مدیریت داشته باشند؛ آنها با این کار به دولت گفتند نمی‌خواهیم شما پول ما را مدیریت کنید و خودمان می‌توانیم پول خودمان را مدیریت کنیم؛ بالاخره عقل مردم بیشتر از عقل دولت است.

رفقای اصلاح‌طلب ما ماست‌مالی می‌کنند چه جور!

روزنامه کیهان آورده:همکار متواری نشریات اصلاح‌طلب تاکید کرد، این نشریات با مردم رو راست نیستند و همواره عملکرد طیف متبوع خود را ماست مالی کرده‌اند.نیک آهنگ‌کوثر می‌نویسد: سال‌ها پیش با همکاران سابق درگیر دعوا شدم. بحث بر سر این بود که چرا آنها کار رسانه را برای پیشبرد یک حرکت سیاسی تبدیل به پروپاگاندا کرده‌اند. واقعیت ماجرا این بود که خیزش سبز به خاطر نبود رهبری و استراتژی و برنامه هیچ‌گاه تبدیل به جنبش نشد و حال تعدادی از همان‌ها شروع به تبلیغ بازگشت به ایران و مناسب شدن اوضاع کرده‌اند.وی با اشاره به پشتک واروهای ابراهیم نبوی ادامه می‌دهد: چند مدت پیش یکی از فعالان سیاسی طنزپرداز که در رسانه‌ها هم می‌نویسند گفت که به ایران بازمی‌گردد چون شرایط عوض شده است. بعد از این حرف او، تعدادی از دانشجویان فعال به ایران بازگشتند و دستگیر شدند. همین فعال سیاسی چند سال پیش، در آستانه راهپیمایی 22 بهمن طرحی ارائه داد برای شکستن صف حاکم برای تاثیرگذاری بیشتر حرکت خیابانی که به روش «اسب تروا»ی یونانیان شباهت داشت. نتیجه ارائه طرحی مخفیانه به شکل عمومی، دستگیری گسترده بر اساس شناسایی در آن روز و نیز بررسی محل استقرار بسیاری از افراد در مسیرهای راهپیمایی براساس موقعیت ثبت شده آنان از روی جی‌پی‌اس تلفن‌های همراهشان بود. نقش بسیاری از اهالی رسانه در سال‌های اخیر، ماله کشیدن بر کاستی‌های جریان مورد علاقه یا صاحب کار بوده و بس.

کاریکاتوریست سابق نشریات زنجیره‌ای اضافه کرد: این دوستان هم‌اکنون اشتباهات محاسباتی دولت در دعوت از مردم برای انصراف از یارانه را ماست مالی می‌کنند. آنها اکنون به جای جامعه مدنی، جامعه مدنی دولتی تشکیل داده‌اند. مخالفت با جریان حاکم، «نون به نرخ روز خوردن» نیست، همراهی با باد سیاسی و منافع یک جریان سیاسی و یا منافع مالی یک جریان «نون به نرخ روز خوردن» است.

عربستان در مقابل ایران قدرتمند رفتار بچه‌های لوس را پیشه نکند

کیهان نوشت:یک پایگاه تحلیلی معتبر در امور غرب آسیا، کشورهای مرتجع عرب را گروه بچه‌های لوس در مقابل ایران قدرتمند توصیف کرد.میدل ایست آن‌لاین با تأکید بر افزایش قدرت منطقه‌ای ایران تأکید کرد کشورهای عرب همسو با عربستان دیگر نمی‌توانند این نقش را نادیده بگیرند یا در مقابل ایران نسنجیده عمل کنند.این پایگاه تحلیلی خبری یادآور شد: قدرت ایران به عنوان یک وزنه با اهمیت منطقه‌ای رو به گسترش است. این کشور توان تبدیل شدن به تنها قدرت منطقه‌ای رادارد و به واسطه توانمندی‌های سیاسی و ایدئولوژیک صاحب قدرت فراوان شده است. آنها پس از حمله آمریکا به عراق و افغانستان، قدرتمندتر شدند و اکنون متحدان مهمی در عراق و لبنان و سوریه دارند.

میدل‌ ایست آن‌لاین در ادامه با اشاره به برخی کشورهای مرتجع منطقه‌ از جمله عربستان نوشت: این گروه در رویارویی با ایران، طرف شکست خورده خواهند بود. طیف متحدان عربستان اکنون به دلیل درگیری‌های داخلی سرنوشتی مشابه کشورهای حوزه بالکان پیدا کرده‌اند.در پایان این تحلیل آمده است: کشورهای مذکور پیش از درگیری‌ با ایران باید چند بار تجزیه و تحلیل کنند. آنها نباید رفتار بچه‌های لوس را پیشه کنند و باید قبل از آنکه فریاد بزنند سوریه را بمباران کنید، ایران را مهار کنید، اخوان‌المسلمین را ریشه‌کن سازید، به عواقب اقدامات خود فکر کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازخوانی شکست خط نفاق

بازخوانی شکست خط نفاق

سازمان مجاهدین خلق روز چهارشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1357 هجری شمسی (سه روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی) اقدام به برگزاری راهپیمایی مسلحانه و اجرای نمایش قدرت از حد فاصل دانشگاه تهران تا خیابان تخت‌ جمشید (طالقانی) کرد.

خوزستان نیازمند مدیریت صحیح است

خوزستان نیازمند مدیریت صحیح است

رهبر معظم انقلاب دیروز در بیانات‌شان به موضوع پیگیری مشکلات استان خوزستان و همچنین بی‌تدبیری‌ هایی که در جریان معضلات این استان صورت گرفته اشاره کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر